Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Jaki powinien być dobry psychoterapeuta?

Wiele osób poszukujących psychologa/psychoterapeuty zastanawia się jaką osobę wybrać? Często osoby poszukujące specjalisty zadają sobie pytanie: jakimi cechami powinien charakteryzować się odpowiedni psycholog dla mnie?
Podczas szukania psychoterapeuty bardzo ważne jest ustalenie, czy jest to osoba z odpowiednim wykształceniem. Jednocześnie podczas pierwszych spotkań warto zaufać swoim odczuciom i wybrać osobę, przy której czujemy się na tyle komfortowo, aby móc podzielić się z nią swoim życiem wewnętrznym.

Jakie wykształcenie powinien mieć psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła lub jest w trakcie kursu psychoterapii. Najczęściej jest to psycholog, ale psychoterapię mogą prowadzić też psychiatrzy. Warto sprawdzić czy szkoła, w której odbywał się kurs, jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Co to jest superwizja i dlaczego jest ona tak istotna?

Oprócz odpowiedniego wykształcenia bardzo ważne jest to, żeby psychoterapeuta poddawał swoją pracę superwizji, czyli analizie w obecności innego psychoterapeuty, bardziej doświadczonego. Jest to obowiązek każdego terapeuty. Przyjrzenie się swojej pracy pomaga psychoterapeucie w różnych dylematach dotyczących pacjenta. Jest to również jedna z ważniejszych form warsztatu i doskonalenia swoich kompetencji.

W jakim wieku powinien być terapeuta?

Nie ma idealnego wieku psychoterapeuty. Nie jest to żaden wyznacznik tego, czy mamy do czynienia z kompetentnym profesjonalistą. To ukończony kurs psychoterapii i poddawanie się stałej superwizji świadczą o dojrzałym podejściu do zawodu, a nie wiek. Często pacjenci obawiają się, że młodzi terapeuci nie będą w stanie im pomóc. Warto o tym mówić otwarcie na sesji. W przypadku osób, które kończyły szkoły psychoterapii kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu ważne jest, żeby wiedzę aktualizowały na konferencjach czy kursach.

Jak poznać kompetentnego specjalistę na pierwszych sesjach?

Psychoterapeuta na pierwszych spotkaniach przede wszystkim poznaje pacjenta, problem z jakim pacjent przychodzi – wizyty te nazywają się konsultacjami. Na konsultacjach ustalany jest cel terapii, kontrakt, omawiany jest też sposób prowadzenia sesji, który uwarunkowany jest nurtem, w jakim pracuje terapeuta. Inaczej pracuje się bowiem w nurcie psychodynamicznym, inaczej w poznawczo-behawioralnym. Terapeuta podczas pierwszych spotkań nie powinien zarzucać pacjenta dużą ilością swoich interpretacji, oceniać czy radzić.

Jakie cechy powinien posiadać dobry psychoterapeuta?

Oprócz wymogów formalnych bardzo ważne jest to, jak czujemy się przy psychoterapeucie. Pierwsze wizyty obarczone są często lękiem, ale już w trakcie konsultacji możemy poczuć się bezpiecznie. Bardzo ważne jest też poczucie, że terapeuta nas uważnie słucha, a jednocześnie nie ocenia nas w żaden sposób. Nie ma odgórnej listy cech, każdy z nas jest inny i każdy musi znaleźć psychoterapeutę, który do niego pasuje, przy którym może swobodnie mówić o tym, co się dzieje w jego życiu.

Osoby decydujące się na psychoterapię muszą wybrać osobę, przy której będą w trakcie leczenia przeżywały różne emocje, czasem bardzo intensywne. Będą wracać przy psychoterapeucie do najtrudniejszych przeżyć, będą odkrywać czasem trudne i niechciane części siebie, ale też będą się cieszyć, wzruszać i rozwijać. Bardzo ważne jest, aby wybrać kogoś, kto jest nie tylko kompetentny, ale też czujemy się przy nim bezpiecznie.