Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Usługi |

Terapia uzależnień

Jakiego typu uzależnienia są leczone w Klinice LMC?

W Klinice LMC prowadzona jest terapia uzależnień od:

  • alkoholu
  • narkotyków
  • leków
  • dopalaczy
  • hazardu
  • zakupów
  • komputera/Internetu
  • oraz innych uzależnień behawioralnych

Rozważając podjęcie terapii uzależnień wiele osób zastanawia się na czym terapia polega? Czy jest skuteczna? Od czego rozpocząć proces leczenia?
Pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest przede wszystkim decyzja osoby uzależnionej – decyzja o tym, że chce sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Należy pamiętać, aby nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Uzależnienie to choroba postępująca, przewlekła, prowadząca do bardzo poważnych konsekwencji, w tym do śmierci.

mgr Adam Piętka

mgr Adam Piętka

Psychoterapeuta

Czym jest terapia uzależnień?

Terapia uzależnień polega na systematycznych spotkaniach (najczęściej 1 raz w tygodniu), które służą do zaprzestania (lub co najmniej znacznego ograniczenia) spożywania substancji, od której pacjent jest uzależniony lub zaprzestania czynności (np. zakupów, hazardu) od wykonywania których pacjent jest uzależniony. Psychoterapeuta uzależnień przede wszystkim stara się zrozumieć pacjenta – jego świat, problemy, czynniki, które spowodowały, że doszło do uzależnienia. Psychoterapeuta pomaga pacjentowi w lepszym rozumieniu siebie – swoich problemów, zachowań i emocji, po to aby pacjent stopniowo potrafił poradzić sobie z napotykającymi go problemami czy emocjami, bez konieczności sięgnięcia po szkodliwe substancje.

Podstawą leczenia jest zaufanie pacjenta do terapeuty oraz motywacja do zmiany. Terapeuta zachowując całkowitą anonimowość i dyskrecję, pracuje tylko i wyłącznie z pacjentem, nie udzielając nikomu (w tym rodzinie i najbliższym pacjenta) żadnych informacji o pacjencie (wyjątek od tej reguły stanowią sytuacje, w których pacjent sam pisemnie upoważni psychoterapeutę do informowania o pacjencie wskazaną przez niego osobę. W takich sytuacjach pacjent osobiście wręcza psychoterapeucie upoważnienie, zaś osoba upoważniona może zasięgnąć informacji o pacjencie tylko w osobistym kontakcie z psychoterapeutą, po wcześniejszym wylegitymowaniu się. Nie udzielamy nikomu informacji telefonicznie, mailowo, czy SMSem, nie mając 100% pewności w takich sytuacjach z kim rozmawiamy czy piszemy. Respektujemy tylko i wyłącznie kontakt osobisty).

Umów się na wizytę teraz w kalendarzu lub zadzwoń 📞+48 784 355 472
(rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 8:00 do 22:00)

Terapia uzależnień, Poznań, Klinika LMC

Rozpoczęcie psychoterapii poprzedzone jest kilkoma konsultacjami (zwykle od 3 do 5 spotkań), podczas których terapeuta uzależnień zapoznaje się się z pacjentem, stawia diagnozę oraz planuje leczenie. Podczas konsultacji weryfikowana jest również motywacja pacjenta do leczenia.

Prowadzona jest również pomoc osobom współuzależnionym (rodzinie, bliskim). 

Jak długo trwa terapia leczenia uzależnień?

Długość trwania terapii zależy od wielu indywidualnych cech osób uzależnionych. Zwykle jest to okres od kilku miesięcy do kilku lat. Czynniki, które wpływają na długotrwałość leczenia zostały opisane w dalszej części artykułu – w paragrafie dotyczącym efektywności leczenia.

Kiedy warto się zgłosić na terapię leczenia uzależnień?

  • już w momencie, gdy zastanawiasz się, czy ilość substancji, którą przyjmujesz nie jest zbyt duża,
  • już w momencie, gdy zastanawiasz się, czy częstotliwość przyjmowania substancji nie jest zbyt duża,
  • gdy słyszysz informacje od bliskich i znajomych o tym, że zbyt często sięgasz po substancje psychoaktywne lub, że przyjmujesz jej zbyt dużo,
  • gdy mimo chęci samodzielnego ograniczenia przyjmowania środków psychoaktywnych lub podejmowania zachowań, dalej nie jesteś w stanie się od nich powstrzymać,
  • gdy przeznaczasz zbyt dużo czasu i pieniędzy na środki psychoaktywne lub zwłaszcza w sytuacjach, gdy zapożyczasz się lub popadasz w długi z powodu przyjmowania środków psychoaktywnych lub wykonywania czynności (hazard/zakupy), od których możesz być uzależniony,
  • gdy uzależnienie wpływa na Twoje funkcjonowanie w różnych obszarach życia: społecznym, zawodowym i rodzinnym – zaniedbujesz rodzinę, bliskich; pogarsza się Twoje funkcjonowanie w pracy/szkole/na studiach; zaniedbujesz swoje relacje ze znajomymi; zmianie ulegają Twoje relacje ze współpracownikami czy rówieśnikami,
  • gdy ponosisz prawne i/lub zdrowotne konsekwencje z powodu nadużywania substancji psychoaktywnej lub wykonywania czynności, od której możesz być uzależniony

 

Jak często odbywają się spotkania?

Spotkania odbywają się z częstotliwością, która psychoterapeuta ustali z pacjentem. Zwykle jest to jedno 50-minutowe spotkanie w tygodniu. Niezwykle ważna w procesie leczenia jest systematyczność w odbywaniu wizyt.

Kiedy można spodziewać się efektów leczenia i od czego zależy efektywność leczenia?

Sukces terapii zależy zwykle od problemów z jakimi zgłosił się pacjent i jego motywacji. Część pacjentów już po kilku spotkaniach odczuwa poprawę funkcjonowania. Zwykle jednak do pełnego wyzdrowienia z uzależnienia potrzeba kilku miesięcy lub lat.

Do najistotniejszych czynników mających znaczenie w powodzeniu leczenia należą: motywacja pacjenta do zmiany, jego wiara i zaangażowanie w terapię. Efektywność leczenia zależy również od zaawansowania w nałogu oraz czasu jego trwania.

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC Centrum
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.

 

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC Centrum
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.