Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00

Jak długo trwa psychoterapia?

Pytania dotyczące czasu trwania terapii oraz częstotliwości odbywania sesji są to najczęstsze kwestie, o które pytają pacjenci (zwłaszcza Ci, którzy po raz pierwszy trafiają na psychoterapię) na pierwszych wizytach lub często już nawet na etapie rejestracji na wizytę. Refleksja nad czasem trwania terapii oraz częstotliwością sesji jest całkowicie normalną reakcją. Te pytania najprawdopodobniej wynikają z potrzeby pacjentów zaplanowania sobie czasu i finansów potrzebnych na terapię.

Od jakich czynników uzależniony jest czas trwania terapii?

Długość trwania terapii u poszczególnych pacjentów zależy od co najmniej kilku czynników: ustalonych celów psychoterapii, problemów, z jakimi pacjent się zgłasza oraz typu psychoterapii: im głębsze podejście psychoterapeutyczne, tym terapia będzie dłużej trwała.

Jakie są problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się na psychoterapię?

Zakres problemów z jakimi pacjenci zgłaszają się do psychologa jest bardzo szeroki. Zdarzają się pacjenci, którzy potrzebują pomocy w zakresie jakiegoś problemu, który wystąpił nagle w ich życiu i spowodował wystąpienie objawów (np. utrata pracy, trudności ze znalezieniem pracy, utrata związku, zmiana miejsca zamieszkania i trudności z adaptacją w nowym miejscu). Często takie osoby zgłaszają, że nigdy wcześniej nie doświadczały niepokojących objawów związanych z funkcjonowaniem psychicznym, zaś w wyniku wystąpienia danej sytuacji czy zdarzenia nie są w stanie sobie same poradzić. W takim przypadkach, w których cel jest konkretny i wąski, np. poradzenie sobie i dojście do dobrej kondycji psychicznej po zakończeniu relacji zwykle terapia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Z kolei w przypadku pacjentów, którzy przychodzą do psychoterapeuty z problemami głębiej zakorzenionymi, które trwają w ich życiu od miesięcy czy lat (w niektórych przypadkach nawet całe życie) psychoterapia zwykle trwa dłużej. Są to pacjenci, którzy np. chcieliby nauczyć się nawiązywać satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi, poradzić sobie z nieśmiałością, agresją czy brakiem zadowolenia z siebie – niską samooceną. W przypadku takich osób psychoterapia zwykle trwa od kilku miesięcy nawet do kilku lat.

Typy psychoterapii, które najczęściej wybierają pacjenci:

Najogólniej formy psychoterapii ze względu na czas ich trwania można podzielić na następujące typy:

  • psychoterapia krótkoterminowa – proces psychoterapii trwa od kilku do trzydziestu wizyt, zwykle są to: psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia systemowa
  • psychoterapia długoterminowa – proces psychoterapii trwa powyżej trzydziestu spotkań, zwykle są to: psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia analityczna

Częstotliwość sesji terapeutycznych ustalana jest we współpracy pacjenta z psychoterapeutą. Zwykle w przypadku krótkoterminowych form psychoterapii sesje odbywają się raz w tygodniu, zaś w przypadku długoterminowych form sesje odbywają się od jednego do trzech razy w tygodniu. Jedna sesja psychoterapii trwa 50 minut.

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC Centrum
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.

 

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC Centrum
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.