Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Leczymy |

O czym świadczy zmienność nastroju?

Wahania nastroju towarzyszą każdemu z nas. Wielokrotnie zdarza nam się zacząć dzień
w dobrym humorze, zaś wieczór spędzić w napiętej atmosferze. Okazjonalne zmiany nastroju są w zupełności naturalne. Jednak gdy zdarzają się zbyt często, mogą świadczyć o większym problemie.

Z czego wynika zmienność nastroju?

Zmienność nastroju przytrafia się każdemu z nas. Zazwyczaj jest to naturalne zjawisko, które nie powinno budzić większych obaw. Zdarza się, że w wyniku przykrego doświadczenia obniża nam się nastrój, bądź przeciwnie – poprzez dobre doświadczenia nasze samopoczucie znacząco się polepsza. Wahania nastroju występują też bez wyraźnej przyczyny. Czasami mówimy, że mamy gorszy dzień bądź czujemy się wyjątkowo dobrze, jednak nie potrafimy wskazać, co wprawiło nas w ten nastrój. Odczuwane okazjonalnie nie świadczą o niczym złym. Jednak w momencie, gdy zmiany nastroju mają miejsce minimum kilka razy w miesiącu
i wpływają na nasze samopoczucie, warto zwrócić uwagę, z czego mogą wynikać.

Wahania nastroju mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej są one skutkiem dużego przeciążenia, nadmiernej ilości obowiązków, kłótni ale również dużej ilości pozytywnych wydarzeń, które nieustannie podnoszą nasze samopoczucie. Z czego jeszcze mogą wynikać zmiany nastroju? Najczęściej są one wynikiem takich czynników, jak:

  • zmiany hormonalne,
  • warunki zdrowotne,
  • stres,
  • zaburzenia snu,
  • zmiany życiowe.

Wahania nastroju zależą również od indywidualnych różnic. Każdy z nas inaczej interpretuje doświadczane przez nas sytuacje, inaczej reagujemy na to, co nas spotyka a także otaczamy się w gronie różnych osób. To wszystko sprawia, że nie tylko mamy różną odporność na stres, ale również budujemy odmienne strategie radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach
i inaczej reagujemy na doświadczane przeżycia.

Zmienność nastroju a zaburzenia osobowości

Wahania nastroju i zaburzenia osobowości to dwie odmienne kategorie psychologiczne. Niekiedy jednak zdarza się, że zmienność nastroju może świadczyć o zaburzeniach osobowości. Ma to miejsce chociażby w przypadku osobowości borderline, która charakteryzuje się silnymi i zmiennymi emocjami, impulsywnością i trudnością w utrzymaniu trwałych relacji z drugą osobą. Nieustanne zmiany nastrojów prowadzą nie tylko do chronicznego zmęczenia, ale także mogą być źródłem innych chorób, takich jak depresja czy zaburzenia nerwicowe.

Zmienność nastroju a depresja

Wahania nastroju towarzyszą również depresji. Pacjenci najczęściej kojarzą tą chorobę
z nieustannym smutkiem, przygnębieniem i brakiem poczucia sensu. Rzeczywiście, są to najczęstsze objawy świadczące o depresji, jednak nie jedyne. Dla depresji jednym
z najczęstszych objawów są również dobowe wahania nastroju. Pacjenci najczęściej czują znaczne przygnębienie i spadek sił rano – mają problemy ze snem, trudności ze wstaniem
z łóżka i rozpoczęciem dnia. W godzinach południowych i popołudniowych ich nastrój ulega poprawie a efektywność i produktywność zwiększają się. Dzieje się tak, ponieważ zmienność nastroju jest częstym zjawiskiem w depresji. Wynika ona nie tylko trudnej sytuacji życiowej, ale również z nierównowagi hormonalnej. Kiedy zaburzona zostanie produkcja takich hormonów jak dopamina i serotonina pacjenci znacznie bardziej odczuwają przykre doświadczenia, trudno im dostrzec pozytywne strony czy odczuwać radość.

Zmienność nastroju – leczenie

Wahania nastroju mogą wynikać z wielu różnych czynników. Ich obecność często może świadczyć o depresji bądź innych zaburzeniach. Zmienność nastroju jest także reakcją na trudną sytuację życiową pacjentów, doświadczany stres czy nieprzyjazne środowisko. Dlatego jeśli zmiany nastroju towarzyszą nam przynajmniej kilka razy w tygodniu i znacząco wpływają na to, jak funkcjonujemy, zdecydowanie warto zaczerpnąć konsultacji psychologa. Jest to specjalista, który posiada wiedzę i umiejętności, by skutecznie wyprowadzić pacjentów
z problemu częstych wahań nastroju.

Leczenie zmienności nastroju zawsze jest dopasowane do potrzeb pacjentów. Po dogłębnej diagnozie i rozmowie specjalista podejmuje decyzję, jaka metoda terapii będzie najlepsza. Najczęściej pacjenci spotykają się z takimi formami pomocy, jak:

  • Psychoterapia indywidualna – zazwyczaj jest to terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga identyfikować i zmieniać myśli i wzorce zachowań powodujących wahania nastroju.
  • Wprowadzanie nawyków zdrowego stylu życia – unikanie używek, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna czy odpowiednia ilość snu pomagają utrzymać stabilność nastroju i dobre samopoczucie.
  • Wsparcie społeczne – obecność bliskich osób może znacząco przyczynić się do wzmocnienia stabilności emocjonalnej. Rodzina, przyjaciele czy znajomi w pracy nie tylko udzielają nam wsparcia swoją obecnością, ale również są oparciem w codziennych zadaniach. Dzięki ich pomocy możemy uzyskać poczucie stabilności i wewnętrznego spokoju.

Zdarza się, zwłaszcza w przypadku nierównowagi hormonalnej, że pacjenci muszą być poddani farmakoterapii. Najczęściej prowadzi ją lekarz psychiatra, jednak w uzasadnionych przypadkach może on skierować pacjenta na konsultację do innych specjalistów, jak na przykład endokrynolog. Leczenie będzie zależało od specyfiki problemu i indywidualnych potrzeb pacjentów. Każda forma pomocy jest monitorowana przez specjalistów i w razie potrzeb odpowiednio modyfikowana. Leczenie zmienności nastroju praktycznie zawsze cechuje się dużą skutecznością a pacjenci mogą znów cieszyć się pełnią życia.

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC Centrum
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.

 

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC Centrum
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.