Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Usługi |

Terapia małżeńska i dla par

Poradnia i terapia małżeńska – Poznań

Każda z par przeżywa sytuacje kłótni czy kryzysów. Niepokojąca staje się sytuacja, gdy okresy kłótni trwają coraz dłużej, natomiast dojście do porozumienia staje się coraz cięższe. Zdarzają się sytuacje, gdy jeden z partnerów zastanawia się nad odejściem lub dochodzi do zdrady. W takich kryzysowych momentach warto zwrócić się o poradę do specjalisty. Bardzo często już po kilku wizytach u terapeuty, pary zgłaszają istotną poprawę w relacji. Niezwykle często głos trzeciej, niezależnej osoby, która nie opowiada się po żadnej ze stron, jest kluczowy dla uzyskania szybkiej i trwałej poprawy w związku.

Terapia małżeńska ma na celu wsparcie w przypadku:
  • konfliktu, problemu w związku
  • sytuacji zdrady
  • zazdrości o partnera
  • braku komunikacji
  • niezaspokajania potrzeb/pragnień
  • agresji słownej i fizycznej
  • poczucia oddalenia
  • braku intymności i seksu
Terapia małżeńska Poznań

Konsultacja z terapeutą

Zespół naszych terapeutów zaprasza wszystkie pary potrzebujące pomocy, zarówno te, z krótszym stażem, jak i osoby będące w wieloletnich relacjach. Zapraszamy zarówno osoby pozostające w nieformalnych relacjach, jak i małżeństwa. Zanim podejmie się ostateczną decyzję o rozstaniu, warto najpierw skonsultować się ze specjalistą zajmującego się pomocą parom lub małżeństwom.

Terapeuci pracujący w Klinice LMC nie stają po stronie żadnego z partnerów. Rolą psychoterapeuty nie jest ocena, czy krytyka, zaś jak najszybsza i jak najbardziej skuteczna pomoc parze, która zgłosiła się do Kliniki.

Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc

mgr Martyną Miziniak-Kużaj

mgr Martyną Miziniak-Kużaj

Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Anita Lewandowska

mgr Anita Lewandowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Umów się na wizytę teraz w kalendarzu lub zadzwoń 📞+48 784 355 472
(rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 8:00 do 22:00)

Terapia małżeńska i terapia dla par to szansa na odbudowanie relacji

Kryzysy w małżeństwie są czymś naturalnym, są drogą do rozwoju długotrwałej relacji. Możemy je zaobserwować w różnych momentach, np. po przyjściu na świat pierwszego dziecka. Kryzys pozwala na znalezienie nowego sposobu by być szczęśliwymi w związku. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasami pary nie są w stanie poradzić sobie z trudną sytuacją i partnerzy oddalają się od siebie. Brak elastyczności i trwanie w starych schematach może prowadzić do rozpadu relacji. W takiej sytuacji warto wybrać możliwość jaką jest terapia małżeńska czy terapia dla par – Poznań – aby przyjrzeć się więzi przy udziale psychoterapeuty. Czasem sesje terapeutyczne to jedyny moment, kiedy partnerzy się słuchają i potrafią być blisko. Terapia dla małżeństw jest to dobry początek dla stworzenia nowej jakości związku.

Jak przebiega psychoterapia dla par? Poradnia małżeńska

Terapię dla par rozpoczyna się od kilku konsultacji psychologicznych, podczas których ustalane są cele spotkań. Terapeuta poznaje naturę problemów występujących w związku. Podczas tych pierwszy sesji ustalany jest kontrakt, czyli dokładne zasady dotyczące częstotliwości i długości spotkań, odwoływania wizyt. Następnie na sesjach terapeutycznych omawiane są poszczególne trudności w relacji oraz próby ich przezwyciężania przez współmałżonków przy pomocy terapeuty. Ważne jest to, że psychoterapeuta nie staje po stronie żadnego z partnerów, pomaga on zrozumieć siebie nawzajem, nazywać emocje, lepiej się komunikować. Stara się zrozumieć każdą ze stron.

Jak długo trwa terapia małżeńska?

Długość trwania terapii małżeńskiej zależy od problemów, z jakimi przychodzi para. Czasami wystarcza kilka wizyt, aby rozwiązać problem, czasem zaś potrzeba kilku miesięcy. Ważne jest, żeby nie skupiać się na terminie zakończenia terapii. To cel jest najważniejszy

Kiedy warto się zgłosić na terapię dla par?

Przede wszystkim na terapię mogą zgłaszać się nie tylko małżeństwa, jest to forma pomocy skierowana również dla par w nieformalnych związkach.

Kryzys to najczęstszy moment zgłaszania się na terapię. Nawet najszczęśliwszy związek może w czasie kryzysu się rozpaść. Są to trudne chwile, kiedy zmiana zewnętrznych czynników wymusza na nas zmianę naszego sposobu postępowania czy myślenia. Małżeństwo w teorii kryzysów przedstawione jako ich ciąg: kryzys po zawarciu związku małżeńskiego, po wspólnym zamieszkaniu, po pojawieniu się pierwszego i kolejnych dzieci, po pójściu dzieci do przedszkola, jak również przy zmianie pracy czy miejsca zamieszkania, podczas choroby jednego z partnerów czy przejścia na emeryturę. Małżeństwo niczym pole minowe. Jednak bez kryzysów nie ma rozwoju i tak, jak każdy człowiek rozwija się przy zmieniających się warunkach zewnętrznych, tak i związek musi się zmienić. Para, której właśnie urodziło się dziecko nie może funkcjonować tak, jak przed jego przyjściem na świat. Jest to niemożliwe. Często jednak w tych bardzo trudnych momentach partnerzy nie potrafią sobie pomóc i oddalają się od siebie. Psychoterapia pomaga przyjrzeć się przyczynom tego procesu, ale też emocjom towarzyszącym tym zmianom.

Trudności i konflikty to kolejne sytuacje, kiedy para może zdecydować się na pomoc specjalisty. Podczas terapii par można przy udziale terapeuty-mediatora przeanalizować dany konflikt czy trudność i wspólnie znaleźć rozwiązanie.

Zdrada to jeden z najtrudniejszych zjawisk pojawiających się w związku. Czasem zdrada to dowód braku dojrzałości, niemożności zrezygnowania z własnych potrzeb, czasem jednak to wołanie o uwagę, zmianę. W przypadku zdrady bardzo ważne jest przyjrzenie się jakości więzi łączącej współmałżonków. Psychoterapia par może pomóc również w tak bolesnych momentach. Terapeuta pomaga w przyjrzeniu się relacji i zastanowieniu się co dalej, bez oceniania i krytykowania. Bardzo często pary właśnie po zdradzie odkrywają siebie na nowo dzięki szczerej rozmowie.

Chęć rozstania się czy rozwodu również można przeanalizować na terapii par czy terapii małżeńskiej. Samo podjęcie decyzji czy proces rozstawania się przy jak najmniejszej dawce wrogości może być łatwiejszy przy pomocy specjalisty.

Problemy w komunikowaniu się są często podstawą rozpadu związków. Styl rozmowy, nazywania własnych uczuć to umiejętność nabyta, można więc przeanalizować przy pomocy psychoterapeuty jak partnerzy się ze sobą komunikują. Jest to też wspólna droga rozwoju dla współmałżonków.

Problemy w uzyskaniu satysfakcji w życiu seksualnym przez obojga partnerów mogą być przyczyną konfliktów czy rozstań. Często jest to temat tabu, a nie ma nic wspanialszego niż wspólna czułość i przyjemność, którą partnerzy mogą sobie nawzajem podarować podczas aktu seksualnego. Seksualność zmienia się wraz z czasem trwania związku, o namiętność trzeba czasami walczyć. W przypadku długotrwałych niepowodzeń zaleca się konsultację seksuologiczną lub przyjrzenie się problemom podczas terapii par.

Jak często odbywają się spotkania?

Spotkania odbywają się najczęściej raz w tygodniu i trwają 60 minut. Psychoterapeuta określa na pierwszych spotkaniach zasady odwoływania wizyt.

Efekty terapii – kiedy się ich spodziewać?

Pozytywne skutki terapii dla par lub rodzinnej mogą występować już po kilku spotkaniach. Często jednak potrzeba więcej czasu, żeby przyjrzeć się mechanizmom odpowiedzialnym za występowanie trudności w związku. W psychoterapii par analizuje się również jakie wzorce relacji panowały w ich domach. Jest to podstawa, na której sami uczymy się jak budować związek. To związek naszych rodziców może być czasem źródłem oczekiwań, jakie mamy wobec siebie i partnera w związku, często dzieje się to nieświadomie i dzięki psychoterapii małżeńskiej można to dostrzec i w sposób świadomy zmienić własne oczekiwania czy zachowania. Często samo nazwanie procesów, które się dzieją w relacji, pozwala na ich kontrolowanie czy zmiany. Procesy zmian zachodzące podczas terapii wymagają czasu, czasem jest to kilka miesięcy, a czasem kilka lat.

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC Centrum
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.

 

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC Centrum
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.