Psycholog dziecięcy i młodzieży Poznań
Psycholog młodzieżowy Poznań, Klinika LMC
Wszyscy rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Niestety czasami mimo tego, że opiekunowie bardzo się starają, dziecko cierpi, jest smutne i przygnębione lub doświadcza innych niepokojących objawów. W sytuacji, gdy mimo podejmowanych prób pomocy dziecku, objawy nie mijają, warto wówczas rozważyć wizytę u specjalisty – psychologa dziecięcego – psychoterapeuty zajmującego się pomocą dzieciom i młodzieży. Często już kilka wizyt wystarcza do tego, aby samopoczucie dziecka poprawiło się.
- gdy jest agresywne, ma w sobie dużo złości
- gdy ma problemy w kontaktach z rówieśnikami
- gdy jest smutne lub zamknięte w sobie
- gdy ma problemy w nauce
- gdy jest nadpobudliwe
- gdy moczy się w nocy
- gdy ma zaburzenia w odżywianiu
- gdy przeżyło traumatyczne wydarzenie
- gdy doświadcza bólu w ciele mimo wykluczenia przyczyn organicznych
- gdy doświadcza silnego lęku i niepokoju w różnych sytuacjach
- gdy ma myśli samobójcze
- gdy się samookalecza
- gdy jest uzależnione od multimediów
- gdy jest uzależnione od masturbacji
- gdy nadużywa alkoholu lub narkotyków
- gdy podejmuje ryzykowne zachowania seksualne
Dobry psycholog dziecięcy – Poznań
Psycholog dziecięcy to osoba, która może okazać się wsparciem w rozwoju dziecka. Nie należy traktować konsultacji psychologicznej jako porażki w byciu rodzicem, wręcz przeciwnie, zauważenie problemu i próba rozwiązania go przy pomocy specjalisty to w wielu przypadkach najlepsze wyjście przy trudnościach wychowawczych.
Nie zawsze potrzebna jest psychoterapia. Na pierwszych spotkaniach, po wstępnej diagnozie, psycholog dziecięcy podejmie decyzję, jaka forma pomocy psychologicznej jest dziecku potrzebna – czasem wystarczy kilka konsultacji, czasem potrzebna jest psychoterapia lub wsparcie rozwoju, we wszystkich przypadkach niezbędna jest współpraca z rodzicami lub jednym z rodziców.
Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc
mgr Aleksandra Jędrzejak
Psycholog (dzieci i młodzież), Psychoterapeuta
mgr Iwona Dobrzyńska
Psycholog (dzieci i młodzież), Psychoterapeuta
mgr Anna Maria Piechnik
Psycholog (dorośli i młodzież), Psychoterapeutka
Umów się na wizytę teraz w kalendarzu lub zadzwoń 📞+48 784 355 472
(rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 8:00 do 22:00)
Jak wyglądają pierwsze spotkania?
Przebieg konsultacji zależy od psychologa, który je prowadzi. Czasem na pierwsze spotkanie zaprasza się samych rodziców, czasem rodziców z dzieckiem. W przypadku dzieci do 3. roku życia na konsultacje zaprasza się samych rodziców.
Zadaniem psychologa dziecięcego podczas tych spotkań jest zebranie wywiadu dotyczącego okresu okołoporodowego, pierwszych lat dziecka, jego rozwoju. Określa się na czym polega niepokojące zachowania, trudności czy problemy. Celem pierwszych konsultacji jest ustalenie celu spotkań oraz formy pomocy, jaką powinno otrzymać dziecko.
Jak się przygotować do pierwszej wizyty u psychologa dziecięcego?
Warto zrobić notatki przed pierwszym spotkaniem. Wypisać objawy, które nas niepokoją w zachowaniu dziecka i czas, w jakim one się pojawiły. Dobry psycholog dziecięcy – Poznań – będzie też zainteresowany historią chorób dziecka, ewentualnymi pobytami w szpitalu, ważnymi wydarzeniami w życiu dziecka (rozwód rodziców, pogrzeby czy śluby w rodzinie). Samo zastanowienie się nad tym przed wizytą pozwoli na swobodniejszą rozmowę.
Jak wyglądają sesje terapeutyczne?
Psycholog dziecięcy – Poznań – nawiązuje kontakt z dzieckiem stopniowo, na pierwszej lub drugiej wizycie podejmuje próbę kontaktu. Jeśli dziecko nie jest gotowe, boi się zostać sam na sam z psychologiem to umawiana jest kolejna wizyta, rodzic nie zostawia samego dziecka w gabinecie wbrew jego woli, wszystko przebiega w przyjaznej, swobodnej atmosferze.
Spotkania z dzieckiem po ustaleniu celu pomocy mogą przybierać różne formy, wszystko zależy od wieku dziecka – najczęściej jest to rozmowa, zabawa, gry, rysowanie. Psycholog jest w stałym kontakcie z rodzicami dziecka.
Ile trwa terapia? Jak często odbywają się wizyty?
Długość terapii zależy od głębokości problemów, trudno z góry ustalić ile czasu potrzeba na pojawienie się poprawy w samopoczuciu czy zachowaniu dziecka. Częstość wizyt jest ustalana na pierwszych konsultacjach, zazwyczaj jest to jedno pięćdziesięciominutowe spotkanie na tydzień.
Kiedy warto zgłosić się do psychologa dziecięcego?
- Niepokój o prawidłowy rozwój dziecka to jedne z najczęstszych powodów zgłaszania się na wizytę. Rozwój mowy, rozwój emocjonalny jest sprawą bardzo indywidualną, warto jednak skonsultować wszelkie wątpliwości związane z tymi procesami. Psycholog dziecięcy może podpowiedzieć jak wspierać rozwój dziecka i wskazać, gdzie występują faktyczne trudności lub uspokoić w przypadku, gdy nie występują żadne zaburzenia.
- Trudności wychowawcze i poczucie bezradności to kolejna sytuacja, kiedy warto zgłosić się do psychologa dziecięcego. Bycie rodzicem wymagającego dziecka jest bardzo trudnym zadaniem, często pomoc psychologa pozwala zdiagnozować najbardziej wymagające obszary i jest wsparciem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.
- Problemy zdrowotne bez fizjologicznej przyczyny mogą być objawami nerwicowymi. W tym przypadku wizyta u psychologa dziecięcego jest niezbędna. Jeśli nasze dziecko się jąka, moczy w nocy, ma problemy z żołądkiem, nie ma apetytu, boli go głowa, ma wysypkę, a lekarze nie znają przyczyny tych objawów należy zgłosić się na konsultację.
- Lęki są naturalnym zjawiskiem w okresie dzieciństwa, np. lęk przed ciemnością jest normą rozwojową do 3. roku życia, jednak kiedy nasilenie lęków jest tak duże, że odbiera radość z życia dziecku lub powoduje dodatkowe objawy, takie jak koszmary nocne, brak apetytu to należy zgłosić się konsultacje.
- Problemy z rówieśnikami, które zdarzają się bardzo często również są wskazaniem do wizyty u psychologa dziecięcego. Jeśli dziecko jest ciągle ofiarą szyderstw lub samo jest agresywne wobec innych dzieci to może to być sygnał ostrzegawczy dla rodziców. W niektórych przypadkach wystarczy rozmowa z przedszkolanką czy z dzieckiem, w niektórych niezbędna jest pomoc specjalisty.
- Zmiany w życiu dziecka wymagają wcześniejszego przygotowania dziecka. Pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzka, nowy partner rodzica, zmiana szkoły to duże wydarzenia w życiu dziecka. Gotowość do zmian u dzieci jest różna: niektórym wystarcza rozmowa z rodzicem, zaś z niektórymi warto zgłosić się do psychologa, gdzie cała rodzina dostanie wskazówki, jak przeprowadzić proces zmiany w jak najmniej stresujący dla dziecka sposób.
- Trudne wydarzenia, takie jak ciężka choroba, śmierć czy rozwód są bardzo obciążające. W przypadku, kiedy rodzice czują, że brakuje im zasobów emocjonalnych i sił, warto takie sytuacje przejść z dodatkowym wsparciem psychologa dziecięcego.
Terapia młodzieży
W przypadku młodzieży schemat spotkań wygląda podobnie – psycholog spotyka się na początku z rodzicami lub rodzicem i poznaje ich punkt widzenia na dany problem, a następnie rozmawia z nastolatkiem. Po ustaleniu celu spotkań psycholog rozmawia z rodzicami i ustala z nimi, jak będzie wyglądała ich współpraca. Jeśli jest to terapia nastolatka zdarza się często, że psychoterapeuta nie informuje rodziców o tym, co dzieje się na wizycie, daje to poczucie bezpieczeństwa i pozwala nastoletniemu pacjentowi na swobodną rozmowę o problemie, co pomaga w poprawie samopoczucia. Rodzice mogą podjąć współpracę z innym psychologiem lub psychoterapeutą, który pomoże im uporać się z ich emocjami związanymi z trudnościami w kontakcie z nastolatkiem.
Anoreksja, bulimia, lęki, zażywanie narkotyków, nagłe pogorszenie wyników w nauce, objawy depresyjne, myśli samobójcze to najczęstsze przyczyny podjęcia psychoterapii w tej grupie wiekowej. Zdarza się, że nastolatkowie nie chcą podjąć leczenia, zaleca się wtedy rodzicom przyjście samemu lub ustalenie z dzieckiem, że podejmie próbę dwóch spotkań z psychologiem, co daje szanse na pozostanie w kontakcie ze specjalistą.
Spotkanie z psychologiem dziecięcym to szanse na poprawę samopoczucia dziecka. Warto podjąć ten krok, nawet w przypadku, kiedy sami nie widzimy problemu, ale zgłaszają to przedszkolanki, nauczyciele, opiekunki, rodzina czy przyjaciele. Stawką jest zdrowie psychiczne naszego dziecka, dlatego warto skonsultować wszelkie wątpliwości.
Umów się na wizytę teraz w kalendarzu lub zadzwoń 📞+48 784 355 472
(rejestracja telefoniczna i sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00)
Umów się już dziś!
Rejestracja i wizyty
7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:
Klinika LMC
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.
Umów się już dziś!
Rejestracja i wizyty
7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:
Klinika LMC
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.