Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Najczęstsze pytania do seksuologa

Pierwsza wizyta u seksuologa może budzić u pacjentów nie tylko ciekawość, ale również obawy i niepewność. Rozmowa ze specjalistą o problemach dotyczących sfery seksualnej może bowiem wielu nie przychodzić z łatwością. Pacjenci przed pierwszą wizytą bardzo często próbują dowiedzieć się, na czym polega wizyta u seksuologa. Chcą wiedzieć, jak najlepiej mogą się przygotować, by podczas wizyty czuć się komfortowo. Na szczęście, wizyta w gabinecie seksuologa nie wymaga specjalnego przygotowania. Są jednak pewne kwestie, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Pierwsza wizyta w gabinecie seksuologa może budzić u pacjentów obawy. Jest to w zupełności zrozumiałe. Seksuolog bowiem zajmuje się jedną z najbardziej intymnych sfer w życiu człowieka, o której rozmowy wielu pacjentom przychodzą z trudem. Klienci odwiedzający gabinet seksuologa obawiają się bowiem, że ich problemy mogą zostać ocenione przez specjalistę w negatywny sposób, zaś w przypadku terapii par lęk budzi wizja bezpośredniej rozmowy z klinicystą przy partnerze. Rozmowy o własnej seksualności mogą przychodzić trudno. Jednak u znacznej większości pacjentów obawy związane z terapią znikają już po pierwszej wizycie. Seksuolog jest specjalistą, który nie ocenia sfery seksualnej człowieka, ale pomaga mu w rozwiązaniu trapiących go trudności. Problemy z jakimi przychodzą pacjenci bywają różne – od trudności w relacji z drugim człowiekiem, poprzez kłopoty z erekcją, a skończywszy na problemach w staraniu się o potomstwo. Zadaniem seksuologa jest ustalić podłoże zaistniałego problemu i pomóc pacjentom w prawidłowym wyjściu z trudnej sytuacji. Wizyty mają najczęściej charakter konsultacji i odbywają się za zamkniętymi drzwiami gabinetu specjalisty. Podczas rozmowy seksuolog będzie chciał nie tylko lepiej poznać kwestie związane z orientacją seksualną, uczuciami czy życiem intymnym pacjenta, ale również zrozumieć jego codzienny sposób funkcjonowania. Wszystkie pytania mają za zadanie pomóc specjaliście w lepszym zrozumieniu pacjenta a tym samym – w znalezieniu optymalnego rozwiązania trapiących go problemów. Oczywiście, podczas przeprowadzanej sesji mogą pojawić się pytania, na które pacjent nie będzie miał ochoty odpowiedzieć.

Jakie są najczęściej zadawane pytania do seksuologa?

Problemy z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetu seksuologa bywają różne. Każdy pacjent jest inny, ma różną historię i zupełnie inaczej odbiera własną seksualność. U jednych problemy mogą wynikać ze sfery emocjonalnej i uczuciowej, u innych powodem są liczne choroby czy dolegliwości, zaś jeszcze inni swoją seksualność wiążą z dysonansem między popędami a wyznawanymi wartościami i przekonaniami. Warto pamiętać, że w gabinecie seksuologa można zadać każde pytanie dotyczące sfery seksualnej czy uczuciowej, które może trapić pacjenta. Najczęstsze pytania padające z ust pacjentów dotyczą takich kwestii, jak:

  • problemy z libido,
  • problemy z erekcją,
  • ból podczas odbywania stosunku,
  • jak rozmawiać z dzieckiem o seksie,
  • jak rozwiązać problemy emocjonalne w związku.

Seksuolog służąc swoją wiedzą i doświadczeniem dołoży wszelkich starań, by udzielić pacjentowi wszelkich informacji dotyczących kwestii, które interesują pacjenta. Udając się na konsultację do gabinetu seksuologa pacjent może mieć pewność, że uzyskuje rzetelne i aktualne informacje z dziedziny seksuologii.

Czy seksuolog przepisuje leki?

Seksuolog jest specjalistą z zakresu seksuologii, która obejmuje jedną z najbardziej intymnych sfer życia człowieka. Problemy, z którymi spotyka się seksuolog w swoim gabinecie bywają różne – od trudnych relacji z partnerem, poprzez trudności związane z okresem dojrzewania, aż po niemożność zajścia w ciążę. Pacjenci, którzy decydują się na wizytę u seksuologa, mogą zastanawiać się, jak będzie przebiegać ich proces terapii. Jest to bowiem zależne od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu, z jakim pacjenci zgłaszają się do poradni. W niektórych przypadkach pacjentom wystarczy jedynie kilka sesji terapeutycznych. Jednak u niektórych niezbędne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego. W takich sytuacjach seksuolog udzieli wszelkich niezbędnych informacji dotyczących problemu pacjenta i pokieruje go do odpowiedniego specjalisty. Leczenie u lekarza może być zlecone w momencie, gdy problemy pacjenta są skutkiem różnych chorób, które wymagają niezbędnej pomocy lekarskiej.

Jak przygotować się do wizyty u seksuologa?

Pacjenci zdecydowani na pierwszą wizytę u seksuologa, mogą zastanawiać się, czy wymaga ona specjalnego przygotowania. Wielu specjalistów bowiem wymaga chociażby dostarczenia skierowania bądź historii dotychczasowych chorób. Udając się na wizytę do seksuologa można jednak spać spokojnie – do tego specjalisty bowiem nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Seksuolog nie będzie wymagał dostarczenia skierowania oraz karty zdrowia, choć może ona być pomocna na dalszych etapach terapii. Przed pierwszą wizytą warto jednak jeszcze raz zastanowić się, z jakim problemem pacjent udaje się do specjalisty. Wszystkie trudności, pytania i wątpliwości można również zapisać na kartce i zaprezentować ją seksuologowi bezpośrednio podczas wizyty. Jasno sformułowane i przedstawione kwestie ułatwią nie tylko przeprowadzenie rozmowy specjaliście, ale przede wszystkim przyczynią się do większego poczucia komfortu i pewności siebie pacjenta.