Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Wsparcie seksuologa w terapii par

Kryzysy są nieodłącznym elementem większości związków. Konflikty mogą dotyczyć drobnych, codziennych spraw, ale również poważnych przedsięwzięć, jak chociażby stosunek do kwestii posiadania czy wychowywania dzieci. Niektóre pary z powodu braku wzajemnego zrozumienia decydują się na zakończenie związku, który trwał przez wiele lat. W przypadku pojawienia się konfliktów i poważnych problemów, warto zgłosić się na terapię par, która stanowi jedną z najskuteczniejszych metod na uratowanie związku.

Terapia par – na czym polega

Wchodząc w związek z drugą osobą każda ze stron widzi swojego partnera w najlepszym możliwym świetle. Zakochani najczęściej nie dostrzegają wad ukochanego, a skupiają się na samych zaletach tworząc wizję idealnego związku, aż do późnej starości. Jednak wraz
z upływem czasu w relacji mogą pojawić się problemy dotyczące różnych sfer życia. Specjaliści zgodnie twierdzą, iż konflikty są nieodłączną częścią każdego związku. W niektórych relacjach jednak problemy mogą na pewnym etapie obejmować całą sferę związku. Ciągłe konflikty którym towarzyszą silny stres i negatywne myśli o partnerze prowadzą do wielu poważniejszych problemów, a nawet do rozpadu związku. Jednak w wielu przypadkach relację można na nowo odbudować i znów cieszyć się szczęśliwą relacją. Prócz szczerej rozmowy i otwarcia się na drugą osobę, warto rozważyć udanie się na terapię par. Terapia dla par prowadzona jest przez wykwalifikowanego terapeutę i skierowana jest do partnerów pozostających w różnego rodzaju związkach – formalnych, nieformalnych a także jednopłciowych. Do specjalisty zgłaszać mogą się pary z różnego rodzaju trudnościami w związku – każda relacja jest bowiem inna. Do częstych powodów zgłaszania się pacjentów na terapię należą:

  • brak zrozumienia ze strony partnera, konflikty,
  • zdrady,
  • trudności z komunikacją,
  • brak zaufania w związku,
  • nadmierne zaangażowanie jednego z partnerów,
  • ciągłe konflikty,
  • obojętność i brak zainteresowania partnerem,
  • przemoc fizyczna lub psychiczna.

Przechodząc przez kryzys w związku nie warto zwlekać z udaniem się po wsparcie.
W niektórych przypadkach czas może działać znacząco na niekorzyść dalszych relacji prowadząc do pogłębienia się problemu. Terapia dla par najlepsze efekty przynosi na odpowiednio wczesnym etapie pogorszenia się relacji. Gabinet terapeutyczny jest bezpiecznym miejscem, gdzie pacjenci mają możliwość obiektywnego spojrzenia na zaistniały problem. Wraz z pomocą terapeuty tworzy się przestrzeń na dialog, który jest niezbędny w zrozumieniu partnera. Wielu pacjentów może się obawiać, iż w trakcie trwania terapii zostaną obarczeni winą za zaistniałą sytuację. Warto pamiętać, iż specjalista przez cały okres trwania sesji pozostaje osobą bezstronną. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie pomaga pacjentom w rozwiązaniu ich konfliktów i polepszeniu ich relacji.

Terapia par a seksuolog – kiedy warto skorzystać z pomocy seksuologa?

Problemy w związku mogą dotyczyć różnych sfer wspólnego życia. Nie inaczej jest
w przypadku problemów natury seksualnej. Odczuwając brak satysfakcji z najbardziej intymnej sfery związku, spadek libido lub doświadczając licznych konfliktów wpływających na współżycie warto skorzystać z pomocy seksuologa. Wiele osób może jednak odczuwać liczne obawy związane z wizytą u tego specjalisty. Mówienie o relacjach intymnych nie należy bowiem do najłatwiejszych, wielu pacjentów wolałoby zachować te informacje wyłącznie dla siebie. Warto jednak pamiętać, iż seksuolog jest specjalistą, który nigdy nie ocenia swoich pacjentów. Do każdego z nich podchodzi w sposób indywidualny i z pełnym zrozumieniem starając się znaleźć najlepsze rozwiązanie problemu. Seksuolog podczas pierwszej wizyty będzie chciał dokładnie poznać parę, która się do niego zgłosiła. Pacjenci mogą zostać poproszeni o opowiedzenie specjaliście swoich problemów, historii związku czy przekonań na temat związku. Dopiero po przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu specjalista podejmie odpowiednie kroki terapeutyczne. Terapia dla par u seksuologa opiera się przede wszystkim na wzajemnym dialogu i wzajemnym zrozumieniu partnerów. Pacjenci uświadamiają sobie, co ich łączy oraz jakie problemy ich dzielą.

Terapia par – efekty

Terapia par pozostaje jedną z najskuteczniejszych metod na problemy
w związku. Według najnowszych statystyk niemal co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Wynika to z różnych przyczyn – brak zrozumienia w związku, nieodpowiedniego dobranie się partnerów lub stosunek do posiadania potomstwa. Terapia par stanowi przestrzeń na wspólny dialog i zrozumienie drugiej osoby. Niejednokrotnie zdarza się, iż w gabinecie pary zaczynają patrzeć na zaistniały problem z zupełnie nowej perspektywy, co pozwala im wyjść z kryzysu i na nowo cieszyć się udanym związkiem.