Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Czy warto korzystać z pomocy seksuologa?

Pierwsza wizyta u seksuologa może rodzić u pacjentów wiele obaw. Niewiele osób bowiem jest w stanie z łatwością otworzyć się przed drugim człowiekiem i porozmawiać o jednej z najbardziej intymnych sfer. Jednak pacjenci, którzy decydują się na terapię u seksuologa, w znacznej większości potwierdzają pozytywny wpływ pomocy specjalisty zarówno na ich relację z partnerem, jak i ich własne samopoczucie. Kiedy zatem skorzystać z pomocy seksuologa?

Co leczy seksuolog?

Seksuolog jest specjalistą, który zajmuje się sferą życia intymnego i seksualnego człowieka. Wielu pacjentów zmagających się z problemami w tym obszarze zastanawia się, kiedy iść do seksuologa. Szczególne obawy u większości budzi pierwsza wizyta w gabinecie specjalisty. Pacjenci obawiają się bowiem, jak zostaną przez niego odebrani oraz czy jest on właściwa osobą do rozwiązania ich trudności. Do gabinetu seksuologa warto zwrócić się wtedy, gdy:

  • w związku występują problemy natury seksualnej,
  • odbywanie stosunków sprawia ból i dyskomfort,
  • odczuwa się brak pożądania wobec partnera,
  • występują problemy z erekcją.

Co jeszcze leczy seksuolog? Prócz problemów z erekcją a także dyskomfortem odczuwanym podczas odbywania stosunku, specjalista ten pomoże, gdy pacjent zmaga się z różnymi trudnościami psychicznymi mającymi podłoże seksualne, takimi jak zaburzenia popędu seksualnego, uzależnienie od seksu czy trudności w akceptacji lub określeniu własnej orientacji seksualnej. Do seksuologa warto również zgłosić się wtedy, gdy chce się uzyskać poradę związaną ze współżyciem, utrzymaniem prawidłowej higieny intymnej lub antykoncepcją.

Najczęstsze problemy rozwiązywane w gabinecie seksuologa

Sprawy, z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetu seksuologa bywają różne. Jedni przychodzą jedynie po poradę, inni z nadzieją na rozwiązanie trapiących ich trudności. Jednak wiele osób z obawy przed wyjawieniem specjaliście osobistego problemu często rezygnuje z wizyty w gabinecie. Obawiają się oni, że seksuolog nie jest odpowiednią osobą do wyleczenia ich problemów, oraz że sprawa z którą przychodzą jest na tyle wyjątkowa, że nikt nie jest w staniem im pomóc. Obawy i liczne wątpliwości występujące przed pierwszą konsultacją są w zupełności naturalne. Pacjenci bowiem powierzając swoje problemy z życia seksualnego specjaliście chcą mieć pewność, że zostaną przez niego wysłuchani oraz otrzymają należytą im pomoc. Problemy, z którymi przychodzą, bywają różne. Do najczęstszych zaliczyć można między innymi: problemy z libido, kłopoty z erekcją, uzależnienie od pornografii, niepewność co do swojej orientacji seksualnej oraz trudność w jej zaakceptowaniu, problemy seksualne w relacji z partnerem, trudności w staraniu się o dziecko i wiele innych. Każdy pacjent przeżywa swoje trudności w indywidualny sposób. Jednak warto pamiętać, że każdy z nich niezależnie od stopnia zaawansowania problemu może liczyć na należytą pomoc.

Zalety skorzystania z porady seksuologa

Wielu pacjentów przed pierwszą wizytą zadaje sobie podstawowe pytanie, czy warto udać się do seksuologa. Problemy seksualne należą bowiem do najbardziej intymnej sfery człowieka. Trzeba jednak zaznaczyć, że w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów seksualnych w życiu człowieka, zawsze warto skorzystać z porady seksuologa. Pomimo tego, że każdy z pacjentów przeżywa swoje trudności w sposób bardzo indywidualny i w różnym natężeniu, to seksuolog dysponując swoim doświadczeniem jak i specjalistyczną wiedzą dołoży wszelkich starań, by im pomóc. Jednak rozwiązanie zaistniałych problemów to nie jedyne, co można uzyskać udając się do gabinetu seksuologa. Do innych korzyści wynikających z konsultacji seksuologicznych można zaliczyć chociażby uzyskanie profilaktycznych informacji związanych z prawidłowym życiem seksualnym, higieną intymną czy antykoncepcją. Do gabinetu mogą także udać się pary mające trudności we współżyciu lub starające się o dziecko. Warto nadmienić, że seksuolog jest specjalistą, którego obowiązuje tajemnica zawodowa i który w sposób bezstronny udzieli wszelkich informacji związanych ze sferą seksualną i uczuciową oraz pomoże rozwiązać problemy w tym zakresie.

Pomoc seksuologa w kryzysie i jako element rozwoju

Wielu pacjentom seksuolog kojarzy się ze specjalistą, który rozwiązuje problemy w sferze seksualnej i uczuciowej. Jest to rzeczywiście jego główna rola, ale nie jedyna. Pomoc seksuologa jest niezwykle ważna w licznych kryzysach, które dotykają pacjentów. Seksuolog pomaga między innymi określić własną orientację seksualną i ją zaakceptować. Rozwiązuje też liczne problemy na tle relacji z drugim człowiekiem, takich jak ból przy odbywaniu stosunku czy zanik libido i pociągu seksualnego. Jednak na tym jego rola się nie kończy. Życie seksualne jest ważnym obszarem, którego nie należy lekceważyć. Tak jak chętnie wiele osób udaje się na wizyty profilaktyczne do licznych specjalistów, tak również warto udać się po poradę do seksuologa. Można bowiem z jego strony liczyć na wsparcie i uzyskanie dużej ilości informacji dotyczących na przykład zachowania prawidłowej higieny intymnej, utrzymaniem prawidłowych relacji seksualnych z partnerem jak i porad związanych z odbyciem pierwszego stosunku. Seksuologowi można powierzyć wszelkie pytania i wątpliwości związane z tą sferą życia człowieka. Przed wizytą warto również pamiętać, że seksuolog żadnego pytania nie odbierze jako niezręczne. Jest on bowiem po to, by pomóc pacjentowi najlepiej, jak tylko potrafi. Sfera seksualna zaś jest nie mniej ważna od innych obszarów funkcjonowania człowieka. Warto zatem zadbać o nią nie tylko w momencie kryzysu, ale również na co dzień uzyskując szereg wartościowych informacji u specjalisty.