Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Kiedy należy zgłosić się do seksuologa?

blank

Kwestie związane ze sferą seksualną są nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Wiele osób mających problemy w relacjach intymnych nie decyduje się na konsultację ze specjalistą z obawy przed krytyką ze strony otoczenia. Jednak w trosce o swoje zdrowie, jak i samopoczucie warto odwiedzić gabinet specjalisty, jakim jest seksuolog. Kim jest seksuolog oraz kiedy warto skorzystać z jego konsultacji?

Od czego jest seksuolog?

Seksuolog jest specjalistą z zakresu seksuologii, czyli nauki zajmującej się sferą życia seksualnego człowieka. Jest to najbardziej ogólna i najczęściej przytaczana definicja. Wiele osób jednak wciąż zastanawia się, czym faktycznie zajmuje się seksuolog oraz z jakimi problemami można się do niego zgłosić. Seksuologiem może zostać psycholog lub lekarz psychiatra, ginekolog lub urolog. Kończą oni specjalizację lub studia podyplomowe, uczestniczą w wielu szkoleniach i po zdanych egzaminach uzyskują certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego uprawniający ich do udzielania porad z zakresu seksuologii. Seksuolog najczęściej udziela porad pacjentom mającym problem w sferze pożycia intymnego, jednak nie jest to jedyny obszar. Do seksuologa może zgłosić się bowiem każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości czy pytania związane chociażby z własną orientacją, tożsamością płciową lub zmianami związanymi z okresem dojrzewania płciowego. Seksuolog zajmuje się również edukacją seksualną i udzielaniem niezbędnych informacji związanych zarówno z własną płciowością, jak i sferą intymną człowieka.

Kiedy warto zgłosić się do seksuologa?

Wizyta u seksuologa może być pomocna w rozwiązaniu wielu problemów związanych ze sferą intymną ludzkiego życia. Jednak myśl o konsultacji u seksuologa może być dla niektórych pacjentów krępująca. Ciężko im bowiem przełamać się i opowiedzieć specjaliście o problemach związanych z najbardziej intymnym obszarem ich życia. Jest to w zupełności zrozumiałe
i specjalista ma tego pełną świadomość. Warto jednak pamiętać, iż w gabinecie seksuologa można czuć się w zupełności bezpiecznie. Nie ocenia on pacjenta a jedynie skupia się na istocie problemu, z którym do niego przychodzi. Kiedy zatem iść do seksuologa? Porady warto zaczerpnąć wtedy, gdy m.in:

  • odczuwa się problemy z libido,
  • występują problemy z erekcją,
  • stosunek seksualny sprawia ból i dyskomfort,
  • pacjent odczuwa ciągłą chęć odbycia stosunku seksualnego,
  • życie seksualne negatywnie wpływa na związek mimo wcześniejszego zadowolenia.

Problemy związane ze współżyciem nie są jednak jedynymi aspektami, jakimi zajmuje się seksuolog. Do jego gabinetu mogą zgłaszać się również osoby mające jakiekolwiek pytania czy wątpliwości związane z własną płcią czy orientacją seksualną. Seksuolog pomaga zrozumieć pewne aspekty związane z własną płcią i orientacją, a także wspiera pacjenta w procesie akceptacji własnej osoby. Specjalista ten udziela również porad osobom chcącym zgłębić wiedzę na temat optymalnego pożycia seksualnego lub kwestii związanych z własną płciowością.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Pierwsza wizyta u seksuologa jest najczęściej wizytą zapoznawczą i przebiega podobnie jak u psychologa. Specjalista będzie chciał przeprowadzić z pacjentem rozmowę, dzięki której zbierze informacje niezbędne do prawidłowego zrozumienia problemu. Każdy pacjent jest bowiem inny, inaczej przeżywa swój problem zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka i zrozumienie istoty trudności pacjenta. Podczas rozmowy seksuolog poruszy kwestie związane z ogólnym stanem zdrowia, ewentualnych dolegliwości, relacji z partnerem czy różnych wydarzeń życiowych, w tym doświadczeń z okresu dzieciństwa. Seksuolog może także spytać się pacjenta o jego orientację seksualną, poczucie tożsamości płciowej, samopoczucie psychiczne, przekonania seksualne czy dotychczasowe doświadczenia. Jeśli na którekolwiek z pytań pacjent nie będzie chciał udzielić odpowiedzi
z powodu poczucia dyskomfortu, seksuolog nie będzie na to naciskał. To w zupełności zrozumiałe, iż pacjent pewne kwestie woli zachować wyłącznie dla siebie. Warto jednak pamiętać, że seksuolog nie będzie oceniał pacjenta ani jego problemów. Gabinet seksuologa to bezpieczne miejsce, gdzie można bez obaw wyjawić wszelkie troski i wątpliwości. Uzyskane informacje i zadawane pytania mają jedynie pomóc specjaliście w jak najlepszym zrozumieniu problemu pacjenta i udzieleniu najlepszej porady. Jednak pomoc seksuologa nie ogranicza się jedynie do udzielania porad. Zdarza się bowiem, iż pacjent w celu rozwiązania problemu podejmuje się terapii seksuologicznej prowadzonej indywidualnie lub razem z partnerem. Ten rodzaj terapii może być stosowany na przykład u osób mających problemy z rozwojem seksualnym lub w przypadku wystąpienia poważnych trudności w związku z powodu braku zrozumienia potrzeb partnera. Nierozwiązane problemy mogą z biegiem czasu się pogłębiać, powodując coraz większe trudności w kontakcie z drugim człowiekiem i obniżając własne samopoczucie. Dlatego w trosce o odpowiednią jakość życia warto podjąć współpracę z terapeutą, który pomoże w rozwiązaniu towarzyszącego pacjentowi problemu.

Czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie?

Umawiając się na prywatną wizytę do seksuologa nie jest wymagane skierowanie.
To bardzo ważny fakt dla wielu osób, którym zależy przede wszystkim na dyskrecji i poczuciu komfortu psychicznego. Wybierając konsultację w prywatnej klinice pacjent bez problemu może zapisać się na dogodny termin, co dla wielu jest znacznym ułatwieniem. Prócz zapewnionej dyskrecji seksuolog dołoży również wszelkich starań, by pomóc pacjentowi
w rozwiązaniu jego problemu i udzielić mu wszelkich niezbędnych wskazówek. Kwestie związane z własną seksualnością czy płcią są bowiem nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Dlatego doświadczając jakichkolwiek problemów lub mając pytania i wątpliwości, warto zwrócić się po pomoc do seksuologa, który służąc swoją wiedzą i doświadczeniem pomoże pacjentowi najlepiej, jak tylko potrafi.