Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Psychoterapia a umiejętności społeczne

Umiejętności społeczne są nieodłącznym elementem naszego życia. Każdego dnia spotykając się z innymi w pracy, w szkole czy w kolejce do lekarza nawiązujemy głębsze bądź bardziej powierzchowne relacje. Pomagają nam w tym umiejętności komunikacyjne, dzięki którym możemy bez obaw rozmawiać z innymi, współpracować i budować więzi. Zdarza się, że wchodzenie w kontakt z innymi sprawia nam trudność. Rozmowa z innymi lub konieczność współpracy wywołują w nas lęk i opór blokując możliwość działania. Mając trudności w umiejętnościach społecznych pomocna może okazać się psychoterapia. Przeprowadzona przez dobrego specjalistę pomoże skutecznie wyzbyć się problemu i na nowo nabyć niezbędne umiejętności społeczne.

Czym są kompetencje społeczne?

Kompetencje społeczne to umiejętności, dzięki którym możemy poradzić sobie w wielu aspektach. Każdego dnia wchodzimy w różne sytuacje społeczne, które wymagają od nas kontaktu z innymi. Dzień spędzony w pracy lub w szkole, wizyta w poradni czy rodzinne spotkanie wymagają od nas rozmów z innymi czy wykonania konkretnych zadań. Jesteśmy do tego zdolni właśnie dzięki kompetencjom społecznym. Są one kluczowe dla funkcjonowania w społeczeństwie i odgrywają istotną rolę w życiu osobistym i zawodowym. Wśród najważniejszych kompetencji społecznych wymienić można:

  • Komunikację interpersonalną – umiejętność wyrażania myśli i uczuć, słuchania uważnie innych osób i interpretacji ich zachowań.
  • Empatię – zdolność do rozumienia uczuć i potrzeb ludzi wokół nas.
  • Asertywność – umiejętność wyrażania własnych potrzeb i stawiania granic przy jednoczesnym zrozumieniu i szacunku do potrzeb innych.
  • Umiejętność rozwiązywania konfliktów – umiejętność zaradzenia konfliktom w trudnych sytuacjach bez narastających emocji.
  • Dobre radzenie sobie z emocjami – umiejętność rozpoznawania własnych uczuć, pragnień i potrzeb oraz zrozumienie ich wpływu na nasze życie.
  • Radzenie sobie ze stresem – umiejętność skutecznego rozpoznania i zwalczania stresu oraz adaptacji i zaakceptowania trudnych warunków, gdy ich zmiana jest niemożliwa.

Kompetencje społeczne są niezbędne przy relacjach z innymi. Psychologia wskazuje, że komunikacja i otwartość na drugiego człowieka pozwalają nam nawiązać dobre relacje i czerpać z nich radość.

Komunikacja a relacje z innymi

Relacje z innymi są kluczowym elementem naszego dobrostanu. Dzięki rozmowom z drugim człowiekiem jesteśmy w stanie załatwić wiele spraw, podzielić się naszą radością, troską czy wszystkim tym, czego doświadczamy na co dzień. Komunikacja jest podstawową częścią budowania i utrzymywania relacji z innymi ludźmi. Dobrze zbudowane relacje opierają się na wzajemnym szacunku, rozumieniu, empatii czy trosce o drugiego człowieka. Wszystko to można osiągnąć za pomocą kompetencji społecznych. Psychologia relacji wskazuje, że prócz wspólnych wartości czy doświadczeń w relacji bardzo ważna jest komunikacja. Zrozumienie bliskiej nam osoby i szczera chęć rozmowy utrzymują i pogłębiają więź oraz wzmacniają dotychczasowe przeżycia. Bez prawidłowej komunikacji ciężko jest zbudować satysfakcjonujący związek z drugą osobą zarówno w kontekście relacji romantycznych jak również koleżeńskich czy rodzinnych.

Psychoterapia a umiejętności społeczne

Kompetencje społeczne posiada każdy z nas. Już w starożytności Arystoteles stwierdził, że człowiek jest istotą społeczną – żeby prawidłowo funkcjonować potrzebujemy żyć wśród ludzi. Czasami kontakt z drugim człowiekiem może jednak być dla nas trudny. Może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak nieśmiałość, niechęć do rozmów czy trudne doświadczenia w relacjach z innymi. W rozwoju umiejętności komunikacyjnych może pomóc psychoterapia. Dzięki terapii z dobrym psychologiem w Poznaniu pacjenci mogą poprawić swoje zdolności społeczne poprzez:

  • Samorefleksję i poznanie własnych cech osobowości – samorefleksja pomaga w lepszym zrozumieniu własnych reakcji na sytuacje społeczne i identyfikowaniu obszarów, które wymagają poprawy.
  • Naukę nowych strategii komunikacji – terapeuta pomoże pacjentom w nabyciu nowych strategii komunikacji werbalnej i niewerbalnej, takich jak aktywne słuchanie, wyrażanie emocji czy asertywność.
  • Trening umiejętności rozwiązywania problemów – psychoterapia może pomóc pacjentom w konstruktywny sposób rozwiązywać zaistniałe problemy.
  • Budowanie pewności siebie – poprzez wsparcie, zachęty i wzmacnianie poczucia własnej wartości pacjenci budują pewność siebie w kontaktach z innymi.
  • Praca nad lękiem w kontaktach z innymi – dla osób cierpiących na lęki społeczne i niepewność praca z psychoterapeutą przyniesie korzyści w nauce technik radzenia sobie i stopniowego pokonywania własnych obaw.
  • Rozwój empatii i rozumienia innych – psychoterapia pomoże pacjentom w rozumieniu perspektywy innych osób oraz dostosowaniu odpowiednich strategii komunikacji z uwzględnieniem potrzeb drugiego człowieka.

Psychologia relacji wskazuje, że każdy z nas potrzebuje mieć kontakt z innymi ludźmi. Bliskie relacje z przyjaciółmi, rodziną czy znajomymi z pracy znacząco podnoszą nasz dobrostan i satysfakcję z życia. Mimo trudności dobry psycholog w Poznaniu pomoże pacjentom w poprawie umiejętności komunikacyjnych i sprawi, że będą mogli oni na nowo czerpać radość z życia.