Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Nie tylko w pandemii. Poczucie wyizolowania a terapia online

W czasie pandemii wielu z nas doświadczyło trudnej izolacji. Mimo, iż zagrożenie spowodowane wirusem to przeszłość, nie minął problem związany z depresją. Samotność i ciągły lęk o własne zdrowie doprowadziły u wielu pacjentów do znacznego rozwoju choroby. Dla niektórych udanie się po pomoc do gabinetu specjalisty może być trudne. Dlatego powstała terapia online, która jest równie skuteczna i komfortowa jak sesje w klinice.

Poczucie wyizolowania – pandemia XXI wieku

Samotność to problem, z którym mierzy się coraz więcej pacjentów. Każdego dnia wielu z nich wstaje do pracy, spędza czas wśród kolegów i koleżanek by wrócić do domu, w którym nikt nie czeka. Współczesny świat oferuje nam wiele dóbr i możliwości. Jak nigdy wcześniej możemy swobodnie podróżować, korzystać z nowoczesnych technologii i rozwijać na wielu płaszczyznach. Niestety, mimo to często czujemy się samotni. Nie bez powodu obecne czasy określa się mianem epidemii samotności. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 5 milionów jednoosobowych gospodarstw domowych, zaś liczba ta nieustannie rośnie.

Samotność może dotknąć każdego – zarówno osoby młodsze, jak i starsze. Nie ma znaczenia, jaki mamy zawód, czy mieszkamy w dużym mieście i ilu mamy znajomych… Czasami pacjenci dobrowolnie wybierają samotne życie, inni zaś z różnych powodów muszą żyć w odosobnieniu. Powszechnym zjawiskiem spotykanym zwłaszcza wśród pracowników dużych firm jest samotność wśród tłumu. Mimo, iż na co dzień otacza nas wiele osób, brakuje nam poczucia zrozumienia i bliskości. Nie możemy z nikim podzielić się tym, co myślimy i czujemy – rozmowy ograniczają się jedynie do wykonywanych w pracy zadań. To poczucie może mieć wiele przyczyn, takich jak trudności w nawiązywaniu relacji z innymi, brak wspólnych wartości czy brak pewności siebie.

Depresja w czasach pandemii

Długotrwała izolacja, poczucie zagrożenia i niepewność, co dalej. Mimo, iż pandemia COVID-19 przeszła do historii, jej skutki wciąż odczuwane są przez wielu pacjentów. Poczucie osamotnienia i długotrwała izolacja mogą prowadzić nie tylko do złego samopoczucia, ale również do rozwoju depresji.

Depresja w czasie pandemii dotknęła wielu Polaków. Według badań nawet co czwarty z nas może doświadczać nieustannego obniżenia nastroju i braku chęci do działania. Niestety, pandemia pogłębiła problem, który rozwijał się już od wielu lat. Nagła zmiana trybu życia, niepewność co do przyszłości i obawy o własne zdrowie potęgowały w pacjentach lęk i brak nadziei na lepsze jutro. Prócz tego pacjenci najczęściej zgłaszali objawy takie jak:

  • złe samopoczucie,
  • płacz,
  • bezsenność,
  • bóle głowy i żołądka,
  • zwiększona drażliwość,
  • brak chęci do działania.

W momencie, gdy negatywne emocje dominują w naszym życiu i nie widzimy szans na lepsze jutro, warto porozmawiać o tym fakcie ze specjalistą. Niestety, wiele osób ze względu na panujące w czasie pandemii restrykcje i obawy o własne zdrowie nie zdecydowało się szukać pomocy u specjalisty. To zrozumiałe, że w czasach pandemii najczęściej skupialiśmy się na ochronie przed wirusem. Warto pamiętać, że na pomoc nigdy nie jest za późno, zaś specjalista zrobi wszystko, by pomóc pacjentom wyjść z problemu.

Depresja pomoc online

Depresja to choroba, która jest związana nie tylko z pandemią COVID-19. Mimo, iż trwająca izolacja pogłębiła problem, to depresja może być skutkiem wielu innych czynników. Najczęściej wskazuje się, że mogą do niej doprowadzić:

  • czynniki biologiczne, na przykład niedobór serotoniny;
  • czynniki psychologiczne, takie jak samoocena czy osobowość;
  • czynniki środowiskowe, czyli wszelkie wydarzenia życiowe jak utrata pracy, wypadki czy choroby;
  • zażywanie substancji psychoaktywnych, do których zaliczyć można między innymi alkohol;
  • przyjmowanie określonych leków;
  • czynniki społeczne i kulturowe, do których należą wszelkie nierówności społeczne
  • i dyskryminacja.

W momencie, gdy nasz nastrój ulega obniżeniu, czujemy spadek energii a nawet doświadczamy myśli samobójczych, nie warto czekać. Depresja jest chorobą, która nie minie samodzielnie. W tych trudnych chwilach warto udać się po pomoc do specjalisty, jakim jest wykwalifikowany psychoterapeuta. Pacjenci mogą udać się na terapię do gabinetu psychologa, jak również wybrać konsultacje online. Niektórzy pacjenci zmagający się z depresją szukają pomocy online za darmo. Mimo, że darmowa pomoc online brzmi obiecująco, najczęściej jest ona doraźna i nie przynosi długotrwałych skutków. Przed wybraniem psychoterapeuty warto zatem sprawdzić, czy wybrany specjalista ukończył studia psychologiczne i kurs psychoterapii. Dobrze jest również zapoznać się ze stroną kliniki i opinią innych pacjentów by upewnić się, że otrzymana pomoc będzie udzielona na najwyższym poziomie. Depresję można bowiem leczyć online, jednak trzeba to robić odpowiedzialnie i z najwyższą troską o pacjenta. Podczas konsultacji online terapeuta pomaga pacjentom zidentyfikować źródło negatywnych myśli i przekonań i poprawić relacje z innymi. W czasie terapii pacjenci uczą się technik behawioralnych, które pomogą im zmienić destrukcyjne myśli i nawyki oraz poprawią jakość codziennego życia.

Taką pomoc zapewnić mogą jedynie doświadczeni terapeuci, którzy dołożą wszelkich starań, by pomóc pacjentom w walce z depresją.