Schizofrenia i objawy początkowe mogą wzbudzić w pacjentach wiele obaw. Najczęściej pierwsze objawy choroby obejmują takie symptomy, jak:
- omamy;
- urojenia;
- apatia;
- zaburzenia myślenia;
- problemy z koncentracją.
Schizofrenia to zaburzenie, z którym zmaga się coraz więcej ludzi. Według danych WHO jest to blisko 24 milionów osób na całym świecie. Według danych NFZ w Polsce na tą chorobę może cierpieć nawet 200 tys. osób. Przypuszcza się, że przyczyny schizofrenii to czynniki biologiczne, psychologiczne i środowiskowe. Inne przyczyny, które zwiększają podatność na chorobę to m.in. genetyka, procesy neurodegeneracyjne, równowaga chemiczna mózgu i dorastanie w izolacji.
Jakie są wczesne symptomy schizofrenii, które łatwo przeoczyć?
Pierwsze objawy schizofrenii zazwyczaj występują u pacjentów przed ukończeniem 30. roku życia. Najczęściej pierwszą grupą są tzw. objawy 4A wyróżnione przez Eugena Bleulera. Zalicza się do nich takie symptomy, jak:
- ambitendencja – wykonywanie sprzecznych ze sobą czynności;
- afekt tępy – brak ujawniania przeżywanych uczuć, takich jak radość czy smutek;
- autyzm – zamknięcie w sobie i koncentracja na własnym świecie wewnętrznym;
- asocjacja zaburzenia – rozkojarzenie, brak logiczności w wypowiadanych zdaniach mimo pełnej sprawności intelektualnej.
Wraz z rozwojem badań inni autorzy podkreślili dodatkowe symptomy wskazujące na obecność schizofrenii. Jednym z najpowszechniej stosowanych podziałów, prócz 4A, pozostaje również podział na objawy pozytywne i negatywne.
Wśród objawów pozytywnych wymienić można zaburzenia myślenia i urojenia. Objawy negatywne schizofrenii z kolei przejawiają się poprzez ograniczenie przeżywanych emocji, zubożenie wypowiedzi i gestów, ograniczenie kontaktów społecznych, brak wytrwałości oraz ograniczenie dotychczasowych zainteresowań.
Specjaliści wskazują też na nietypowe objawy schizofrenii, na przykład oczy schizofrenika, czyli zaburzenia ruchów gałek ocznych, unikanie kontaktu wzrokowego i halucynacje wzrokowe.
Jakie objawy emocjonalne i poznawcze mogą świadczyć o początkach schizofrenii?
Schizofrenia to choroba, która może mieć duży wpływ na emocje i postrzeganie rzeczywistości. W momencie, gdy problemy emocjonalne i poznawcze zaczynają się nasilać, warto skonsultować to z dobrym specjalistą, na przykład w naszej poradni zdrowia psychicznego w Poznaniu. O początkach schizofrenii mogą bowiem świadczyć takie objawy, jak:
- zaburzenia pamięci;
- trudność w podejmowaniu decyzji;
- rzadkie odczuwanie przyjemności;
- upośledzenie motywacji.
Osoby ze schizofrenią mogą też doświadczać psychoz i jej nawrotów, czyli stanów, w których tracą kontakt z rzeczywistością. Najczęściej objawia się to przez urojenia i halucynacje, ale nie tylko. Chorzy zmagają się też z innymi objawami psychotycznymi, takimi jak zdezorganizowane myślenie i zachowanie. W takich przypadkach pacjenci powinni od razu udać się do lekarza w celu leczenia i hospitalizacji. Nieleczona schizofrenia może prowadzić do nasilenia objawów i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Osoby, które szukają doświadczonego psychiatry w Poznaniu, mogą skorzystać z usług naszej kliniki, która oferuje konsultacje ze specjalistą w szybkim terminie.
Czy dziwne przekonania i urojenia to początek schizofrenii?
Początki schizofrenii mogą nie wzbudzać u pacjentów większych podejrzeń. Spadek aktywności czy utrudnione kontakty społeczne mają prawo być odbierane jako efekt zmęczenia lub trudniejszy okres w życiu. To samo tyczy się dziwnych przekonań i urojeń. Pacjentom, którzy jednak podejrzewają u siebie schizofrenię, wydaje się na przykład, że wszyscy są przeciwko nim. Częstym objawem są też urojenia prześladowcze oraz i urojenia zazdrości. Oczywiście, wspomniane wcześniej objawy mogą, ale nie muszą świadczyć o wystąpieniu schizofrenii. Przykładowo, ograniczenie emocji i przekonanie, że wszyscy są przeciwko mnie, mogą niekiedy wynikać z rozwijającej się depresji. Warto jednak pamiętać, że brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić do rozwoju choroby i znacząco wpłynąć na życie pacjenta. Dlatego w trosce o własne zdrowie warto skonsultować pierwsze objawy z lekarzem psychiatrą, który wykluczy bądź potwierdzi pierwsze oznaki schizofrenii i stwierdzi, czy konieczne jest leczenie farmakologiczne.
Dlaczego wczesne rozpoznanie schizofrenii jest tak istotne?
Diagnoza schizofrenii odbywa się w sposób kompleksowy poprzez wywiad diagnostyczny z pacjentem i/lub jego rodziną. Dodatkowo lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne. Wiele objawów podobnych do schizofrenii może wynikać bowiem z przyjmowanych leków bądź uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Wczesna diagnostyka pomaga zweryfikować źródło problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jak poradnia zdrowia psychicznego może pomóc osobom z wczesnymi objawami schizofrenii?
Dokładna forma leczenia schizofrenii zależy od rozwoju problemu u pacjenta. Osobom zmagającym się z chorobą najczęściej przepisywane są leki z grupy neuroleptyków, których zadaniem jest hamowanie receptorów dopaminergicznych. Dzięki działaniu leków pacjent odczuwa mniejsze napięcie, pobudzenie psychoruchowe, a także rzadziej doświadcza stanów lękowych.
Bardzo ważną formą wsparcia w walce z chorobą jest również psychoterapia. Dzięki pomocy terapeuty pacjent ma szansę zrozumieć i oswoić własne emocje. Najczęściej leczenie odbywa się w nurcie integracyjnym oraz poznawczo-behawioralnym, dzięki którym ma się szansę na zmniejszenie odczuwanego stresu szansę i wypracowanie skutecznych metod radzenia sobie z chorobą.
Kiedy warto skonsultować zmiany zachowań z psychologiem lub psychiatrą?
Prawidłowe postrzeganie rzeczywistości jest gwarantem dobrego funkcjonowania. Każdego dnia ludzie odbierają liczne informacje docierające do nich z otoczenia, a rozmowa z drugim człowiekiem czy pokonanie drogi do pracy to proste czynności, które dostarczają ludziom wielu bodźców i informacji. Dzięki integracji takich funkcji psychicznych, jak postrzeganie, myślenie czy emocjonalność człowiek może prawidłowo reagować na sytuacje dnia codziennego.
Pacjenci, którzy są zaniepokojeni swoimi objawami, często chcieliby wiedzieć wszystko o schizofrenii. Choroba ta wiąże się jednak z występowaniem wielu różnych objawów i myśli. Dlatego pacjenci z objawami psychotycznymi i ci, którzy są zaniepokojeni swoim stanem zdrowia powinni skonsultować się z dobrym psychologiem, by skutecznie rozwiązać problem i cieszyć się pełnią życia. Nasz psycholog w Poznaniu dokona rzetelnej diagnozy pomoże podjąć pierwszy krok w walce z chorobą.