Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Wizyta u psychiatry to nie powód do wstydu

Wizyta u psychiatry to nie powód do wstydu

Wizyta u psychiatry dla wielu osób pozostaje powodem do wstydu. Liczne stereotypy na temat psychiatry i leczenia psychiatrycznego budzą w pacjentach przekonanie, że udanie się do tego specjalisty jest tematem tabu – o tym się nie mówi. W rzeczywistości proces terapeutyczny nie jest powodem ujmy. Co więcej, coraz więcej osób decyduje się podjąć proces leczenia w trosce o swoje zdrowie. Wiele osób po podjętym leczeniu, obserwując jego pozytywne skutki wręcz żałuje, że tak późno sięgnęło po pomoc.

Na czym polega wizyta u psychiatry?

Wizyta u psychiatry jest… wizytą u lekarza specjalisty. To bardzo ważny fakt, bowiem wielu pacjentów odczuwając strach przed udaniem się do gabinetu. Wiele osób nie uświadamia sobie, iż psychiatra jest lekarzem takim samym, jak inni specjaliści. Mając problemy z sercem, należy udać się do kardiologa. Cierpiąc zaś na problemy psychiczne, należy zwrócić się do psychiatry, który jest praktykiem i specjalistą w tym zakresie. Wizyta polega przede wszystkim na dialogu specjalisty z pacjentem. Lekarza interesować będą takie kwestie, jak ogólne samopoczucie pacjenta, odczuwane symptomy, stan zdrowia czy sytuacja życiowa. Może on wdrożyć w proces leczenia farmakoterapię i kontrolować jej przebieg. W razie konieczności ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie czy skierowanie do szpitala na dalsze leczenie. Są to podstawowe kwestie leżące w kompetencji lekarza, które mają na celu skutecznie przeprowadzić proces leczenia i doprowadzić pacjenta do pełni zdrowia.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Jeżeli wizyty u psychiatry nie należy się obawiać, to pozostaje zasadnicze pytanie – jak się do niej przygotować? O co może pytać specjalista i czego można się spodziewać? Pierwsza wizyta u psychiatry ma głównie charakter zapoznawczy. Lekarz, chcąc poznać pacjenta i zrozumieć istotę jego problemu, przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący ostatniego samopoczucia pacjenta, trapiących go problemów, relacji rodzinnych czy chorób współistniejących. W razie konieczności zleci również dodatkowe badania. Wszystkie kroki są niezbędne, by móc zaplanować odpowiednio dobraną terapię. Zdarza się, iż na pierwszej wizycie lekarz zdecyduje o przepisaniu lekarstw. Pacjenci mogą odczuwać w tej sytuacji niepewność i zaniepokojenie, zwłaszcza jeśli wcześniej nie przyjmowali tego typu preparatów. Nie należy mieć jednak obaw. Psychiatra doskonale zna skład jak i działanie poszczególnych medykamentów. Wie również o ewentualnych działaniach niepożądanych, dlatego w razie wystąpienia ewentualnych reakcji niepożądanych pozostaje do dyspozycji pacjenta i modyfikuje proces farmakoterapii.

Czy wizyta u psychiatry zostaje „w papierach”?

Indywidualne problemy czy choroby są tematem, z którym ludzie nie chcą dzielić się z innymi. Nie dziwi więc fakt, że dla wielu pacjentów kluczowa jest kwestia tajemnicy lekarskiej. Nikt nie chce, by prywatne problemy czy wstydliwe fakty wyszły poza próg gabinetu specjalisty.

Na szczęście, powierzając swoje problemy psychiatrze, można mieć absolutną pewność, iż zapisy o nich pozostaną jedynie w dokumentacji medycznej Kliniki. Nikt poza pacjentem
i lekarzem nie może mieć do niej dostępu. Regulują to przepisy prawa świadczące o prawach pacjenta. Nie istnieje również żaden odrębny rejestr zbierający informacji na temat chorób
i problemów pacjentów. Nie należy więc mieć obaw, że pracodawca lub ktokolwiek inny dowie się o rzeczach powierzonych w tajemnicy specjaliście. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie sytuacje, w których pacjent sam upoważni osobiści pisemnie lekarza psychiatrę do udzielania jakiejś konkretnej osobie informacji o swoim stanie zdrowia. Lekarz psychiatra w takich sytuacjach może przekazać wskazanej przez pacjenta osobie informacje tylko wówczas, gdy upoważniona osoba osobiście stawi się w gabinecie lekarza i okaże dokumenty potwierdzające jej tożsamość.

Jak namówić kogoś na wizytę u psychiatry?

Cierpienie wywołane postępującą chorobą psychiczną to niezwykle ciężkie przeżycie. Równie bolesny jest widok cierpiącej osoby bliskiej. Człowiek, widząc zmagającego się z problemami członka rodziny lub dobrego przyjaciela, chce go wspomóc za wszelką cenę. Jednak pomoc, żeby była skuteczna, musi być przez drugiego człowieka przyjęta. Niestety, wiele osób wymagających pilnej interwencji psychiatrycznej nie decyduje się na nią. Powodów może być wiele. Najczęściej są to: wstyd, brak poczucia sensu czy przeświadczenie, że nikogo nie interesują nasze problemy. Przekonanie drugiej osoby na wizytę u specjalisty może nie być łatwym zadaniem. Wielu bowiem tkwiąc głęboko w swoich przekonaniach nie dopuszcza do świadomości faktu troski ze strony drugiego człowieka. Pomimo tych przeciwności, warto stawiać na szczery dialog z drugim człowiekiem. Wszelkie próby zmuszania czy siłowego przekonywania do powierzenia swoich problemów specjaliście są zazwyczaj mało skuteczne. Ludzie bronią się przed użyciem siły i jeszcze bardziej zamykają w kręgu swoich przekonań. Dlatego warto stawiać na szczerą rozmowę z bliskim o jego problemach i potrzebach. W próbie dialogu można przekazać podstawowe informacje dotyczące sposobów leczenia psychiatrycznego a także zaproponować udanie się na pierwszą wizytę do Kliniki wspólnie. Pacjent powinien czuć wsparcie nie tylko lekarza, ale i najbliższych mu osób.