Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Psychiatra dla osób starszych – kiedy po pomoc?

Problemy psychiczne w ostatnich latach dotyczą coraz większej ilości osób nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ciągły stres, ograniczenie kontaktów czy niepokoje związane z pandemią koronawirusa znacząco wpłynęły na dobrostan psychiczny wielu osób, w tym – seniorów. Wielu z nich doświadczyło w tym okresie licznych przeżyć, które mogły spowodować lub pogłębić istniejące dotychczas problemy w sferze psychicznej.

Pomoc psychiatry dla osób starszych

Okres późnej dorosłości dla wielu osób jest czasem na realizację swoich marzeń i pasji, na które nie mieli czasu w okresie wykonywania pracy. Ten okres w życiu, pomimo wielu wspaniałych chwil, wiąże się jednak ze spadkiem sił i wydolności organizmu. U osób starszych mogą wystąpić nie tylko problemy na tle kardiologicznym czy słuchowym. Bardzo duża część osób w podeszłym wieku zmaga się także z problemami neurologicznymi i psychicznymi. Pomimo, iż statystycznie Polacy żyją średnio 76 lat, zaś pokaźna grupa osób znacząco przekracza tą granicę, to proces starzenia się organizmu ma swoje miejsce już od czasu młodości. Styl i jakość życia, wrodzone i nabyte choroby a także otaczające środowisko mogą znacząco wpływać na rozwój problemów w sferze psychicznej. Problem ten nasilił się zwłaszcza po okresie pandemii, gdy wielu seniorów musiało ograniczyć swoją aktywność i kontakty z innymi, które w tym wieku są bardzo istotne dla podtrzymania dobrostanu psychicznego. Zauważając u siebie jak i u swoich bliskich w podeszłym wieku problem, warto rozważyć udanie się do specjalisty, jakim jest psychiatra. Pomoc psychiatry jest zalecana w objawach depresji, zaniku apetytu, problemach z pamięcią czy demencją u osób starszych.

Kiedy do psychiatry?

Problemy ze zdrowiem dotykają wielu osób w podeszłym wieku. Dotyczą one różnych obszarów, w tym – psychiki. Niestety, zwłaszcza po okresie pandemii liczba pacjentów w podeszłym wieku odwiedzających placówki zdrowia psychicznego znacząco wzrosła. Jednak co bardziej niepokojące, wielu seniorów wciąż obawia się kontaktu z psychiatrą, gdy potrzebują pomocy. Powodów jest bardzo dużo. Niektórzy uważają, że ich problemy po prostu wynikają z wieku i nie widzą potrzeby interwencji, inni zaś mogą obawiać się reakcji otoczenia na podjętą decyzję o konsultacji ze specjalistą. Wielu seniorów również zwraca uwagę na fakt, że w ubiegłych latach pomoc psychiatryczna nie była aż tak rozpowszechniona. Wobec tego, czy rzeczywiście jest się czego obawiać? To naturalne, że wielu pacjentów może odczuwać obawy lub stres przed pierwszą wizytą w gabinecie. Jednak absolutnie nie ma powodów do zmartwień. Psychiatra jest lekarzem, który zajmuje się problemami natury psychicznej. Pomaga on nie tylko w przypadku depresji czy doświadczenia ciężkich traum, ale leczy również wiele innych chorób dotykających zwłaszcza osoby starsze. Do takich zaliczyć można między innymi:

  • stany lękowe,
  • zaburzenia snu,
  • chorobę Alzheimera,
  • zaburzenia świadomości.

Często spotykanym zaburzeniem wśród osób starszych jest również demencja. Szacuje się, że w Polsce zmagać się z nią może nawet ponad 400 tysięcy osób. Chorzy dotknięci tą przypadłością mogą zastanawiać się, czy w przypadku demencji udać się do neurologa, czy psychiatry. Demencja, inaczej otępienie, jest schorzeniem, które może powodować wiele dodatkowych problemów, takich jak na przykład zaburzenia emocjonalne czy znaczny spadek jakości życia. Niestety, zmiany powstałe w wyniku nasilającej się demencji są nieuleczalne. Dlatego tak ważne jest, by podejrzewając chorobę działać szybko i skutecznie. W przypadku demencji niezbędną interwencję mogą podjąć zarówno neurolog, jak i psychiatra. Lekarz neurolog zbada pacjenta pod względem prawidłowości funkcji poznawczych, jak również zleci inne badania dotyczące prawidłowości funkcjonowania układu nerwowego. Z kolei lekarz psychiatra może być odpowiedzialny nie tylko za leczenie u pacjenta demencji, ale także innych chorób współistniejących, takich jak na przykład depresja.

Wiele chorób, ze względu na stan zaawansowania, może okazać się trudnych do całkowitego wyleczenia. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku rozpoznania pierwszych objawów jakiegokolwiek schorzenia niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Wiele zaburzeń może powodować nieodwracalne skutki, jednak podejmując odpowiednio wcześnie interwencję lekarską, można zapobiec dalszemu pogłębianiu się choroby.

Farmakoterapia i psychoterapia w przypadku osób starszych

W leczeniu niektórych schorzeń lekarz psychiatra może zdecydować się na wdrożenie farmakoterapii. Leki stosowane w psychiatrii mają za zadanie wyleczyć pacjenta z problemu lub wspomóc go w procesie psychoterapii. Jednak w przypadku osób starszych leczenie to może opierać się na nieco innych zasadach niż u młodszych pacjentów. Wynika to z faktu postępujących wraz z wiekiem zmian w organizmie, a także obecności innych schorzeń
i przyjmowanych leków. By zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas kuracji, lekarz psychiatra musi posiadać wszystkie niezbędne informacje o pacjencie, takie jak obecność innych chorób, przyjmowane leki czy odbyte w przeszłości leczenie psychiatryczne. Podczas kuracji pacjent pozostaje w ciągłym kontakcie ze specjalistą, który w razie potrzeby może zmodyfikować proces leczenia. Warto również pamiętać o tym, by nie modyfikować samodzielnie zalecanej dawki leków oraz poczekać na efekty leczenia, które w przypadku osób starszych mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie.

Równie istotnym elementem powrotu do zdrowia osób w podeszłym wieku jest psychoterapia. Każdy człowiek, niezależnie od wieku, narażony jest na liczne trudności w swoim życiu. Poczucie osamotnienia, traumatyczne wydarzenia z przeszłości lub brak chęci do życia to tylko niektóre z powodów, dla których pacjenci decydują się na skorzystanie z usług psychoterapeuty. Wiele osób starszych może odczuwać liczne obawy przed udaniem się na konsultację do tego specjalisty. Wielu z nich nie miało wcześniej doświadczenia z psychoterapią, zaś konieczność otworzenia się przed drugim człowiekiem rodzi liczne pytania i wątpliwości. To w zupełności zrozumiałe, jednak nie należy się niczego obawiać. Psychoterapeuta jest specjalistą, którego zadaniem jest pomóc wyprowadzić pacjenta z trapiących go problemów. Nie ocenia on swoich podopiecznych, ale pomaga przywrócić prawidłową jakość życia. Psychoterapia jest również jedną z najskuteczniejszych metod leczenia, dlatego w trosce o własne zdrowie warto podjąć starania w gabinecie psychoterapeuty niezależnie od wieku.