Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Psychiatra – pierwsza wizyta

Udając się na pierwszą wizytę do psychiatry wielu pacjentów ogarnia poczucie lęku
i niepewności. Są to normalne, bardzo częste reakcje. Warto podkreślić, że większość pacjentów zgłasza, że już po kilku minutach rozmowy z lekarzem te objawy ustępują.

Kiedy udać się do psychiatry?

Podjęcie decyzji o wizycie u psychiatry jest niezwykle istotnym krokiem w procesie powrotu do zdrowia. Bez własnych chęci i zaangażowania proces leczenia może być znacząco utrudniony, często wręcz niemożliwy. Dlatego wykonanie już pierwszego kroku w postaci zapisu do kliniki jest tak znaczące. Świadczy bowiem o tym, iż pacjent jest świadomy wagi swojego problemu i chce się go skutecznie pozbyć.

Psychiatra zajmuje się on leczeniem pacjentów z problemami o podłożu psychicznym. Kiedy należy udać się do psychiatry? Podstawowymi objawami z którymi nie należy zwlekać są między innymi: długotrwale obniżony nastrój, chroniczny stres, problemy ze snem czy myśli samobójcze. Zwlekanie z zapisaniem się na wizytę może prowadzić do pogłębienia się problemu, co bywa niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. Lekarz psychiatra podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu kompleksowej pomocy pacjentowi.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Pierwsza wizyta u psychiatry jest najczęściej rozpoczęciem cyklu terapii. W związku z tym ma ona najczęściej charakter zapoznawczy. Lekarz w celu indywidualizacji metody leczenia, przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Tuż po przekroczeniu progu gabinetu, spyta się o dane pacjenta, problem z którym się zgłasza czy dopyta o podstawowe kwestie związane z życiem prywatnym, takie jak relacje z najbliższymi osobami. Lekarza mogą interesować również inne problemy zdrowotne pacjenta. Problemy psychiatryczne mają bowiem nie tylko podłoże emocjonalne, ale i fizjologiczne. Warto zatem na pierwszą wizytę zabrać ze sobą dokumenty związane z historią leczenia czy informacje dotyczące minionych wizyt u psychologa lub psychiatry. Zdarza się, że po pierwszej wizycie pacjent opuszcza gabinet z receptą na niezbędne leki. Stosowanie się do zaleceń lekarza psychiatry bardzo często przynosi szybką poprawę stanu zdrowia pacjenta i pacjenci odczuwają radość z powodu powrotu do pełni sił.

Ile trwa pierwsza wizyta u psychiatry?

Wizyta u psychiatry, jak każda wizyta lekarska, ma określony czas trwania. Wizyty u wielu innych specjalistów trwają zazwyczaj około 15 minut. Może to budzić obawy, iż podobnie jest u psychiatry. Pacjenci, decydując się na leczenie, chcą przedstawić specjaliście swój problem kompleksowo. Mając tak mało czasu, nie byłoby to możliwe. Na szczęście, wizyta w gabinecie lekarza psychiatry, ze względu na specyfikę, trwa znacznie dłużej. Czas trwania sesji zależy od kilku czynników. Pierwsza wizyta, jak wcześniej wspomniano, jest wizytą mającą głównie charakter zapoznawczy. Lekarz, chcąc pomóc pacjentowi, próbuje go jak najlepiej poznać. Specjalista przeznacza na to zazwyczaj 40 minut. Oczywiście, w ramach potrzeb, konsultacja może zostać skrócona lub przedłużona.

O co pyta psychiatra?

Pacjenci udając się na pierwszą wizytę do psychiatry rozważają, o co może zapytać ich specjalista. Jakie informacje należy przygotować przed pierwszą wizytą? Przede wszystkim należy uświadomić sobie problem, który sprowadza pacjenta do gabinetu specjalisty. Jest to zasadnicza kwestia, będąca również głównym tematem wizyty. Wielkim ułatwieniem dla specjalisty będzie także dostarczona dokumentacja medyczna. Problemy psychiatryczne mają bowiem nie tylko podłoże emocjonalne, ale i neurologiczne. Warto zatem na pierwszą wizytę zabrać dokumenty związane z historią leczenia czy informacje dotyczące minionych wizyt
u psychologa lub psychiatry lub innych lekarzy.
Lekarz, zapoznając się z problemem i historią leczenia, zechce uzyskać szerszy ogląd na życie pacjenta. Nie powinny dziwić pytania o okres dzieciństwa, stan cywilny czy codzienne aktywności. Są to ważne aspekty życia, które mogą mieć znaczący wpływ na obecny stan pacjenta. Nie należy tego jednak traktować jak swoistego rodzaju przesłuchania. Lekarz pragnie wejść z pacjentem w otwarty dialog, który pozwoli mu zyskać szerszy ogląd na osobę pacjenta i jego problemy.

Kolejna wizyta u psychiatry

Okres leczenia u lekarza psychiatry niezwykle rzadko zamyka się w jednej wizycie. Proces terapeutyczny jest okresem długofalowym, wymagającym czasu i zaangażowania zarówno ze strony psychiatry, jak i leczonego i wymaga co najmniej kilku konsultacji. Celem kolejnych wizyt jest przede wszystkim weryfikacja skuteczności zaproponowanego przez lekarza leczenia. Termin kolejnej wizyty uzależniony jest od indywidualnej sytuacji pacjenta, jednak zazwyczaj jest to miesiąc od poprzedniego spotkania. Na następnych spotkaniach lekarz kontroluje proces powrotu do zdrowia pacjenta. Odbywa z nim rozmowy dotyczące jego samopoczucia czy towarzyszących dolegliwości. W razie konieczności, może zlecić dodatkowe badania. Jeśli w międzyczasie pacjent odbywał zaleconą farmakoterapię, psychiatra skupi się na jej efektach i ewentualnej modyfikacji procesu leczenia.

Pomimo faktu, iż terapia u lekarza psychiatry trwa przez pewien okres czasu, nie należy z niej rezygnować. Jest ona bowiem środkiem do celu, jakim jest powrót do pełni zdrowia. Problemy zdrowotne potrafią w znacznym stopniu obniżyć jakość życia codziennego, dlatego warto inwestować w swoje zdrowie.