Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Jak wygląda wizyta u psychiatry? Czy potrzebuję skierowania?

blank

Troska o własne zdrowie to najlepszy i najważniejszy krok, jaki człowiek może podjąć. Bez odpowiednich sił witalnych nie jest on w stanie prawidłowo funkcjonować. Choroby serca czy cukrzyca to jedne z wielu chorób, z którymi masowo walczą Polacy. W biegu dnia codziennego jednak często zapomina się, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Stres, życie
w biegu, utrata pracy – każdy z tych czynników może w dłuższej perspektywie prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Zauważając u siebie pierwsze objawy pogorszenia jakości zdrowia psychicznego, nie należy zwlekać. Odpowiednim krokiem jest udanie się po niezbędną pomoc.

Kiedy udać się do psychiatry?

Choroby o podłożu psychicznym mają równie duże znaczenie co wszystkie inne problemy zdrowotne. Ludzie żyją w dynamicznie zmieniającym się świecie. Nie wiedzą, co przyniesie kolejny dzień. Obowiązki, spełnianie oczekiwań innych, życie w ciągłym pośpiechu sprawiają, iż człowiek zaniedbuje to, co najważniejsze – siebie samego. Zapomina zadbać o własne zdrowie, w tym psychiczne. Niestety, gdy choruje głowa, cierpi też reszta ciała. Przyszli pacjenci stają jednak przed dylematem – kiedy psycholog, a kiedy psychiatra? Kiedy problemy wymagają konsultacji psychologicznej, a kiedy porady lekarza psychiatry? Zauważając u siebie takie objawy, jak obniżony nastrój, problemy ze snem, lękliwość, kłopoty z koncentracją czy myśli samobójcze, należy niezwłocznie udać się po pomoc do gabinetu lekarza psychiatry, który podejmie niezbędne kroki w celu pomocy pacjentowi.

O co pyta psychiatra?

Rozważając jak wygląda wizyta u psychiatry wiele obaw budzi kwestia, jak rozmawiać
z psychiatrą. Funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy silnie oddziałują na wyobraźnię osób niedoświadczonych w kontakcie z tym specjalistą. Ludzie chcą wyzbyć się problemów, zachowując przy tym jak najlepszą autoprezentację. Boją się negatywnej oceny ze strony specjalisty i niejednokrotnie czują, iż każdy ich gest czy wypowiedziane słowo mogą zostać odebrane w niewłaściwy sposób. Na szczęście, takie sytuacje w gabinecie lekarza psychiatry nie mają miejsca. Psychiatrę bowiem, jak każdego lekarza, interesuje wyłącznie zdrowie pacjenta i jego powrót do pełni sprawności. Pierwsza wizyta polega przede wszystkim na przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu, który ze względu na specyfikę profesji, różni się od standardowej rozmowy u innych specjalistów.
Na początku, lekarz spyta się o podstawowe informacje, jak dane personalne, wiek, zawód czy status cywilny. Następnie, lekarz zechce dowiedzieć się, z jakim problemem pacjent się zgłasza. Dopyta o objawy psychosomatyczne czy inne współwystępujące dolegliwości. Na zdrowie psychiczne wpływ mają nie tylko troski dnia codziennego, ale także doświadczenia przeszłości. Dlatego nie powinno dziwić pytanie o dzieciństwo, młodość czy relacje rodzinne. Pierwsza wizyta jest również dobrą okazją do omówienia przez pacjenta jego wszelkich wątpliwości czy obaw związanych z procesem leczenia.

Ile trwa wizyta u psychiatry?

W teorii na konsultacje lekarskie przeznaczony jest określony czas, zazwyczaj 20 minut.
W praktyce, zależy to od wielu czynników. Nie inaczej jest w przypadku lekarza psychiatry. Czas trwania konsultacji zależeć będzie bowiem od specyfiki problemu z jakim pacjent zgłosił się do specjalisty. Lekarz, chcąc poznać pacjenta jak i zgłębić trapiący go problem, może lekko przedłużyć pierwszą wizytę. W Klinice LMC pierwsza wizyta u lekarza psychiatry trwa 40 minut, zaś kolejne wizyty trwają 20 minut.

Czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie?

Istotnym stwierdzeniem jest fakt, iż do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie. Jest to jeden z niewielu specjalistów, do którego udać możemy się bez uprzedniej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. To bardzo ważne, bowiem zauważając u siebie pierwsze oznaki poważnych zaburzeń, należy działać niezwłocznie. Niejednokrotnie liczą się tu bowiem dni, by zapobiec poważnemu natężaniu się problemu.

Kiedy psychiatra przepisuje leki?

Pierwsza konsultacja u lekarza psychiatry ma zazwyczaj charakter zapoznawczy. Lekarz chce dokładnie poznać i zgłębić problem pacjenta, by zaplanować odpowiedni sposób leczenia. Zdarza się jednak, iż pacjent otrzymuje receptę już po pierwszej konsultacji. Dzieje się to wówczas, gdy kłopoty utrudniają codzienne funkcjonowanie i gdy lekarz uzna wdrożenie leków za niezbędny element procesu terapii. Stosowane leki służą do zwalczania między innymi depresji, zaburzeń lękowych, choroby afektywnej dwubiegunowej czy bezsenności. Wielu pacjentów odczuwa jednak obawy przed przyjęciem przepisanego leku. Obawiają się przede wszystkim negatywnego wpływu skutków ubocznych na ich organizm. Oczywiście mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Nie jest to jednak regułą. Jeśli wystąpienie reakcji niepożądanych jest prawdopodobne, lekarz poinformuje o tym fakcie na uprzedniej konsultacji. Również podczas kuracji pacjent jest pod ciągłą opieką specjalisty i w razie wystąpienia jakiegokolwiek kłopotu z przyjmowanym preparatem zmodyfikuje on sposób terapii.

Czy psychiatra może wystawić L4?

Pogłębiające się problemy natury psychicznej mogą skutecznie utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Problemy ze snem, brak koncentracji, ciążące myśli często uniemożliwiają człowiekowi normalne funkcjonowanie. Kiedy lekarz psychiatra stwierdzi, iż wykonywanie obowiązków zawodowych nie sprzyja procesowi rekonwalescencji, może wystawić pacjentowi zwolnienie L4 na maksymalny okres 182 dni w ciągu roku.

Ile kosztuje wizyta u psychiatry?

Podejmując decyzję o wizycie u psychiatry pacjenci, prócz opinii o specjaliście i dostępnych terminach, sprawdzają także koszty wizyty. Koszt pierwszej wizyty u lekarza psychiatry w Klinice LMC to 240zł, zaś koszt kolejnych wizyt to 220zł.
Problemy psychiczne, choć nie mówi się o tym głośno, dotyczą coraz większej liczby osób.
W związku z tym okres oczekiwania do specjalisty działającego w placówce publicznej służby zdrowia często wynosi nawet kilka miesięcy. Ze zdrowiem nie należy jednak zwlekać. Obserwując u siebie pierwsze objawy wszelkiego rodzaju zaburzeń nie należy czekać
z udaniem się po pomoc. Inwestycja we własne zdrowie to najlepsze, co człowiek może dla siebie zrobić.