Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Psychoterapia online – czy warto?

Psychoterapia online – czy warto?

Dla wielu pacjentów pierwsza wizyta w gabinecie psychologa bądź psychoterapeuty bywa dużym wyzwaniem. Napięty grafik, duża odległość kliniki od domu i liczne obawy związane
z psychoterapią to tylko niektóre z problemów, jakie napotykają pacjenci. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się psychoterapia online. Jej skuteczność w wielu przypadkach jest równa terapii stacjonarnej, zaś psychoterapeuta dokłada wszelkich starań, by zapewnić pacjentom komfort. W jakich przypadkach psychoterapia online jest dobrym rozwiązaniem? Czy warto skorzystać z pomocy terapeutycznej online?

Psycholog online zalety

W ostatnich latach można obserwować dynamiczny wzrost usług online. Do sieci przenoszą się już nie tylko urzędy, szkoły czy uczelnie, ale również lekarze i psycholodzy. Trwająca do niedawna pandemia COVID-19 spowodowała, że wielu specjalistów w trosce o dobro klientów zdecydowało się przenieść swoją działalność do sieci. Jeszcze do niedawna usługi online nie cieszyły się dużą popularnością wśród pacjentów. Wielu z nich uważało, że praca zdalna
z psychologiem cechuje się niższą jakością, wieloma trudnościami technicznymi czy komunikacyjnymi. Dodatkową barierą, której obawiali się pacjenci były także rozmowy
z psychologiem bez jego fizycznej obecności. Szacuje się, że był to problem, którego pacjenci obawiali się najbardziej. Pomimo wielu trudności, ostatnie lata pokazały, że konsultacje online z psychologiem cieszą się równie wysoką skutecznością co te odbywane w gabinecie. Wśród najważniejszych zalet konsultacji psychologicznych online wymienić można:

  • Dostępność – psycholog online dostępny jest dla pacjenta z każdego miejsca na świecie. Dzięki temu pacjent może pozostać pod opieką specjalisty i liczyć na jego wsparcie
  • w trudnych momentach w dowolnym miejscu – niezależnie czy przebywa w delegacji czy potrzebuje konsultacji w trakcie urlopu.
  • Niskie koszty – konsultacja psychologiczna online to również niższe koszty. Dzięki łączności online pacjent nie musi bowiem martwić się o koszty dojazdu do kliniki.
  • Oszczędność czasu – pacjenci mieszkający daleko od kliniki nie muszą tracić cennego czasu związanego z dojazdem na spotkanie z psychologiem. Niejednokrotnie zdarza się, że wielu klientów rezygnuje z konsultacji z powodu niewystarczającej ilości czasu. Praca i domowe obowiązki sprawiają, że nie są oni w stanie w ciągu dnia przemieścić się na osobiste spotkanie z psychologiem. Konsultacje online umożliwiają im jednak kontynuowanie sesji bez ingerencji w harmonogram.
  • Większy komfort psychiczny – niektórzy pacjenci mogą obawiać się osobistego spotkania z psychologiem. To naturalna reakcja, zwłaszcza przed pierwszym spotkaniem. Wizyta w gabinecie u nieznanego dotychczas specjalisty może powodować u pacjentów lekki dyskomfort związany z rozmową. W takiej sytuacji wielu z nich decyduje się na konsultację psychologiczną online w domowym zaciszu. Rozmowa
  • z psychologiem we własnym domu przez łącze internetowe daje im poczucie bezpieczeństwa i ułatwia rozmowę o problemach.
  • Wysoka skuteczność – wiele dotychczasowych badań udowodniło, że poradnictwo psychologiczne online cechuje się w znacznej większości przypadków równie wysoką skutecznością co konsultacje odbywane stacjonarnie.

Poradnictwo psychologiczne online cechuje wiele zalet, zaś pacjenci korzystający z tej formy pomocy potwierdzają jej wysoką skuteczność. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość zmiany poradnictwa na formę stacjonarną. W takiej sytuacji wystarczy zgłosić chęć spotkania się z psychologiem osobiście w gabinecie podczas sesji lub w recepcji kliniki.

Psychoterapia online czy warto

Prócz zdalnych konsultacji psychologicznych, inną formą pomocy pacjentom jest również psychoterapia online. W przeciwieństwie do poradnictwa psychologicznego, psychoterapia jest metodą leczenia, która ma pomóc pacjentom wyjść z takich problemów jak depresja, zaburzenia lękowe czy zaburzenia odżywiania. Wielu pacjentów słysząc o psychoterapii prowadzonej przez internet ma do niej niechętne nastawienie. Obawiają się oni niższej skuteczności terapii, problemów technicznych w trakcie rozmowy a także braku fizycznej obecności psychoterapeuty, który daje bezpieczeństwo. Rzeczywiście, przed okresem pandemii wiele problemów sprawiały kwestie techniczne czy bariery psychiczne związane z rozmową przez internet. Podczas ostatnich lat jednak jakość prowadzenia psychoterapii online uległa znacznej poprawie. Terapeuci wykorzystują szereg sprawdzonych platform do komunikacji z pacjentem, dzięki którym sesje terapeutyczne przebiegają bez najmniejszych problemów. Pomimo kwestii technicznych psychoterapeuci nie zapominają również, jak ważna jest relacja terapeutyczna z pacjentem. Podczas każdej psychoterapii zdrowie i komfort psychiczny są dla terapeutów najważniejsze. Doskonale zdają oni sobie sprawę z faktu, że dla wielu klientów pierwsza rozmowa online może być krępująca. Dlatego dokładają oni wszelkich starań, by pacjent podczas sesji online czuł się tak samo komfortowo jak w gabinecie. Warto również nadmienić, że psychoterapia online jest szczególnie polecana pacjentom, którzy obawiają się wizyty
u specjalisty. Dzięki możliwości zdalnej rozmowy z terapeutą mogą oni we własnym domu przełamać lęk i opór związane z rozpoczęciem terapii.

Psychoterapia online może być również w każdym momencie zmieniona na formę stacjonarną. Dla psychoterapeuty liczy się przede wszystkim dobro pacjenta. Dlatego jeśli pacjent wyraża chęć osobistego spotkania z terapeutą, bez problemu może umówić się na wizytę.

Psychoterapia online zalety

Psychoterapię online, tak jak poradnictwo psychologiczne, cechuje wiele zalet. Mimo licznych obaw związanych z podjęciem terapii online, warto nadmienić, że psychoterapia prowadzona w formie zdalnej cechuje się równie dużą skutecznością co psychoterapia stacjonarna. Nie jest to jednak jedyna zaleta psychoterapii online. Wśród innych korzyści wynikających ze zdalnej psychoterapii można wymienić:

  • Elastyczność – dzięki psychoterapii online pacjenci mogą nawiązać kontakt z terapeutą z dowolnego miejsca na świecie. Nie ważne, czy odbywają służbową delegację czy chcą połączyć się z własnego domu – psychoterapia online umożliwia im odbycie sesji
  • w każdej lokalizacji.
  • Oszczędność czasu – psychoterapia online umożliwia pacjentom dogodne połączenie się z terapeutą bez utraty czasu na dojazd do kliniki. Jest to znaczące ułatwienie dla pacjentów z napiętym grafikiem i licznymi obowiązkami.
  • Większa anonimowość – część pacjentów może odczuwać dyskomfort związany
  • z udaniem się do kliniki. Obawiają się, że udając się do kliniki zostaną dostrzeżeni przez innych, co obniża ich komfort. Psychoterapia online pozwala zniwelować to uczucie przez odbywanie sesji w komfortowym dla pacjentów miejscu.
  • Zmniejszenie lęku przed terapią – niektórzy pacjenci, zwłaszcza na początkowym etapie terapii mogą odczuwać lęk i obawy związane z psychoterapią. Rozmowa z terapeutą
  • w gabinecie może wpływać na ich samopoczucie i wzmacniać dyskomfort. W takiej sytuacji psychoterapia online jest dobrym rozwiązaniem. Pozwala nie tylko oswoić się ze specjalistą, ale również zmniejsza lęk przed terapią.

Psychoterapia online stworzona została przede wszystkim z myślą o pacjentach. W trosce o ich komfort i dobre samopoczucie psychoterapeuci dokładają wszelkich starań, by sesje odbywane zdalnie były dla pacjentów równie efektywne jak spotkania w gabinecie. Oczywiście, forma terapii może być w każdym momencie zmieniona na spotkania stacjonarne. W wielu przypadkach jednak sesje online są dla pacjentów wystarczające i znacząco polepszają ich zdrowie psychiczne.