Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Leczenie nałogów: psychiatra czy psycholog?

Leczenie nałogów: psychiatra czy psycholog?

Współczesny świat oferuje wiele przyjemności: telewizja, Internet gry, używki… Niestety, od każdej z wymienionych można się w pewnym momencie uzależnić. Uzależnienie to proces stopniowy, który przechodząc przez kolejne fazy, doprowadzić może do katastrofalnych skutków. Na szczęście, człowiek nie pozostaje sam. Swą pomoc oferują bowiem fachowcy, którzy dołożą wszelkich starań, by wyprowadzić pacjenta z nałogu.

Początki uzależnień

Człowiek uzależnić się może praktycznie od każdej wykonywanej czynności czy posiadanego przedmiotu. Granie w gry komputerowe, praca, alkohol i inne używki – na pozór kwestie zupełnie od siebie odległe. Łączy je jednak fakt, iż bywają częstymi przyczynami nałogów. Skąd jednak biorą się uzależnienia? Grając w gry komputerowe zauważyć można, iż jest to czynność nadzwyczaj przyjemna. Jednak alkohol czy praca same w sobie do przyjemnych nie należą. One również jednak po pewnym czasie doprowadzają do osiągnięcia przyjemności. Człowiek zauważa, że wypełniając obowiązki zawodowe osiąga sukcesy – jest doceniany, otrzymuje awans i tym samym czuje się szczęśliwy. Osoba spożywająca alkohol stwierdza, iż walory smakowe tego napoju wprawdzie nie są najlepsze, niemniej po spożyciu odpowiedniej ilości odczuwa on przyjemność i błogi stan. We wszystkich przypadkach uaktywnia się system nagrody. Człowiek praktykując dane zachowanie przyzwyczaja swój organizm do przyjemnego bodźca. Niestety, po pewnym czasie wykonywana czynność staje się wewnętrznym przymusem. Wtedy mówi się o początku uzależnienia.

Leczenie alkoholizmu

Szczególnym rodzajem uzależnienia jest alkoholizm. Napoje alkoholowe są szczególnie podstępnym źródłem nałogu między innymi ze względu na łatwą dostępność czy satysfakcję w jaką wprawiają po spożyciu. Organizm przyjmując regularnie alkohol dostrzega, że po wypiciu trunku czeka go nagroda w postaci przyjemnego stanu. Niestety, po pewnym czasie chęć sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe jest silniejsza od człowieka. Przy uzależnieniu każda okazja, według chorego, jest odpowiednia do sięgnięcia po alkohol – kłótnia, ciężki dzień w pracy, dzień wolny, drobne sukcesy… Staje się to wewnętrzną potrzebą, z którą nie sposób wygrać. Oczywiście, nie każda chęć sięgnięcia po alkohol bywa nałogiem. Najczęstszymi objawami uzależnienia są bowiem:

  • sięganie po alkohol zawsze, gdy jest taka możliwość, nawet w pracy czy podczas ważnych spotkań,
  • nieustanne myślenie o alkoholu,
  • drżenie rąk, potliwość, zaburzenia pamięci,
  • przyjmowanie coraz większych dawek alkoholu nawet przy świadomości, iż jest on szkodliwy.

Osoby uzależnione bardzo często zaprzeczają i wypierają fakt istnienia u siebie problemu.
Jest to ogromny czynnik utrudniający prawidłowy przebieg terapii. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, z którą nie warto czekać. Jak każde inne zaburzenie wymaga ono interwencji specjalisty. Niestety, chętnych do placówek państwowych często jest bardzo dużo i czas oczekiwania wynosić może nawet kilka miesięcy. Dlatego dostrzegając u siebie problem warto zgłosić się po pomoc do prywatnej kliniki.

Leczenie alkoholizmu składa się z takich elementów, jak podjęcie sesji terapeutycznych i całkowita abstynencja. Konsultacje odbywają się z psychoterapeutą bądź z psychologiem. Wielokrotnie zdarza się, zwłaszcza na początkowych etapach, iż pacjent wymaga także wspomagania farmakologicznego. W takim przypadku lekarz psychiatra przepisze pacjentowi odpowiednie medykamenty, które wspomogą proces terapeutyczny.

Terapia nałogów

Myśląc o leczeniu uzależnień wiele osób wyobraża sobie ten proces jako mający miejsce w zamkniętym ośrodku, bez dostępu do świata zewnętrznego, będąc ciągłym nadzorem personelu medycznego. Oczywiście, w przypadku zaawansowanych stadiów uzależnień proces terapeutyczny może przebiegać w zamkniętym ośrodku i wymagać zintensyfikowanych działań. Zazwyczaj jednak wychodzenie z nałogów odbywa się podczas zjazdów w specjalnych ośrodkach terapeutycznych bądź podczas standardowych wizyt w klinikach psychoterapeutycznych. Nałogi skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, by móc wyzbyć się trapiącego problemu. Terapia nałogów odbywa się poprzez takie działania, jak psychoterapia indywidualna i grupowa czy treningi umiejętności. Zdarza się, iż podczas trwania terapii konieczna będzie konsultacja lekarska. Psychiatra wypisze pacjentowi odpowiednie leki, dzięki którym ten będzie mógł przejść przez proces bez większych kłopotów. Ważne jest także nazwanie przez pacjenta swojego problemu, uświadomienie sobie jego istoty i chęć wyzbycia. Początki zazwyczaj bywają trudne. Wielu chorych boi się, że nie poradzą sobie z własną słabością. To absolutnie normalne obawy. Wspomniane obawy ma znaczna większość osób decydujących się na terapię. Jednak równie dużo pacjentów zaznacza, że terapia skutecznie pomogła im pokonać nałóg. Dlatego w trosce o własne zdrowie warto podjąć próbę porzucenia nałogu wraz ze specjalistą.