Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Uzależnienie od hazardu, jak postępować?

Współczesny świat oferuje niezliczone możliwości spędzania wolnego czasu. Jedną
z wciąż popularnych form rozrywki są gry hazardowe, które nieustannie zyskują popularność. Adrenalina i satysfakcja czerpane z rozgrywek łatwo prowadzą do uzależnienia, które w znacznym stopniu wpływa na życie pacjentów. Na szczęście, reagując odpowiednio wcześnie, można skutecznie zapobiec rozwojowi uzależnienia.

Skąd się bierze uzależnienie od hazardu

Gry hazardowe, choć wydają się niewinną formą rozrywki, potrafią przekształcić się
w poważne uzależnienie. Loterie, automaty do gier, gry karciane czy gry giełdowe budzą
w uczestnikach ogromną ilość emocji. Chęć osiągnięcia zwycięstwa, poczucia satysfakcji
i adrenaliny sprawiają, iż dla wielu osób ten rodzaj rozrywki staje się główną formą spędzania wolnego czasu, a niekiedy nawet sensem życia. Uzależnienie od hazardu jest bowiem uzależnieniem behawioralnym. Oznacza to, iż pacjenci wyrabiają w sobie nawyk i silną potrzebę uczestniczenia w grach hazardowych. Wygrana powoduje u nich poczucie satysfakcji i szczęścia, zaś przegrana chęć ponownego spróbowania własnych sił. Każdy gracz jest inny – kierują nim inne motywacje i wartości, dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić przyczyny uzależnień od hazardu. Niemniej jednak do najczęściej spotykanych przyczyn nałogu zaliczyć można m.in.: niskie poczucie własnej wartości czy chęć poradzenia sobie ze stresem i ciężkimi chwilami w życiu. Pacjenci popadający w nałóg chcą udowodnić, iż doskonale radzą sobie w życiu, osiągają liczne sukcesy i są przez to najlepsi. Poprzez wygrane i nieustanne poczucie adrenaliny towarzyszące rozgrywkom, uzależnieni próbują stłumić problemy, z którymi się borykają. Niestety, hazard nie jest rozwiązaniem trudności, natomiast jest jedynie dodatkowym ciężarem, z którym pacjent musi się zmierzyć.

Uzależnienie od hazardu, objawy

Uzależnienie od hazardu, podobnie jak uzależnienie od alkoholu, jest niezwykle podstępnym nałogiem. Pierwsze objawy mogą bowiem pozostać niezauważone zarówno przez pacjenta, jak i jego otoczenie. Gry hazardowe są formą rozrywki i mają dostarczać uczestnikom wrażeń a także sprawiać przyjemność, dlatego wiele uzależnionych osób nie dostrzega problemu rozpoczynającego się nałogu. Pierwszymi sygnałami ostrzegawczymi świadczącymi
o rozwijaniu się problemu są:

  • wydzielanie pieniędzy na gry hazardowe,
  • przekraczanie limitu na kartach kredytowych i debetowych,
  • częsta chęć uczestnictwa w grze,
  • zapożyczanie się,
  • coraz częstsze wizyty w punkcie gier.

Uświadamiając możliwe zagrożenie na odpowiednio wczesnym etapie możliwe jest całkowite zapobiegnięcie rozwijającemu się nałogowi. Niestety, z racji specyfiki gier hazardowych wielu pacjentów nie rozpoznaje rozwijającego się uzależnienia. Powoduje to pogłębienie się problemu i duży spadek jakości życia uzależnionego. W toku rozwoju problemu u pacjenta pojawiają się bowiem liczne symptomy znacznie wpływające nie tylko na relacje z otoczeniem, lecz także utrudniające codzienne funkcjonowanie. Do poważnych symptomów pojawiających się wraz z rozwojem uzależnienia należą:

  • ciągłe, często nieustanne, myślenie o grze,
  • chęć odegrania się w przypadku poniesionej porażki podczas gry,
  • zaniedbywanie obowiązków zawodowych,
  • pogorszenie relacji rodzinnych,
  • zadłużanie się,
  • wahania nastroju,
  • irytacja i nerwowość,
  • trudności ze snem.

Jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu

Chcąc pomóc osobie uzależnionej od hazardu warto uświadomić ją o konieczności podjęcia terapii. Samodzielne poradzenie sobie z problemem jest niezwykle trudne, a niekiedy niemożliwe do osiągnięcia. Wielu pacjentów po długich i szczerych rozmowach z najbliższymi uświadamia sobie, iż udanie się po wsparcie do specjalisty jest niezwykle istotnym krokiem
w walce z nałogiem. Jak zatem postępować z osobą uzależnioną od hazardu? Przede wszystkim nie należy naciskać ani rozmawiać z najbliższą osobą w sposób stanowczy. Osoby uzależnione mogą odebrać to jako atak i wycofać się z dalszych dyskusji. Rozmowy warto prowadzić w spokojnej atmosferze. Podczas dialogu dobrą praktyką będzie zakomunikowanie swoich uczuć związanych z uzależnieniem bliskiej osoby. Warto wyrazić obawy związane z zdrowiem, jak i pogarszającymi się relacjami. Podczas rozmowy należy również wsłuchiwać się w słowa rozmówcy i okazać szczere zainteresowanie – dzięki temu uzależniona osoba poczuje szczere wsparcie i być może zacznie przekonywać się do konsultacji z terapeutą. Oczywiście, należy pamiętać, iż jedna rozmowa zazwyczaj niewiele zmienia. Może również być ona źródłem konfliktu, bowiem uzależniony może zacząć wypierać istnienie problemu. Warto w takim wypadku wrócić do rozmów po pewnym czasie. Przekonanie osoby uzależnionej do terapii nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak w trosce o dobro bliskiej osoby zmagającej się z uzależnieniem warto je podjąć.

Na czym polega leczenie uzależnienia od hazardu?

Wiele osób zastanawia się, jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu. Uzależniona osoba bowiem zazwyczaj wypiera fakt bycia hazardzistą, co dodatkowo potęguje istnienie problemu. W początkowych fazach uzależnienia najskuteczniejszą techniką jest terapia poznawczo-behawioralna prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę uzależnień. Podczas spotkań pacjent wraz z terapeutą uświadamia sobie istnienie własnego problemu, jego przyczynę a także zaistniałe skutki. W toku kolejnych sesji pacjent pracuje nad zmianą swojego myślenia o nałogu i grach hazardowych, a także stara się wprowadzić w życie istotne zmiany mające na celu walkę z nałogiem. W niektórych przypadkach, gdy uzależnienie u pacjenta jest bardzo mocno rozwinięte, niezbędne może okazać się podjęcie leczenia w ośrodku leczenia uzależnień. Taką decyzję warto jednak wcześniej skonsultować z terapeutą, który po zapoznaniu się z pacjentem zdecyduje, jaka forma leczenia będzie dla niego odpowiednia i pomoże skutecznie wyzbyć się nałogu.