Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Zaburzenia odżywiania – kiedy potrzebny jest psychiatra?

blank

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to grupa zaburzeń psychicznych, do których zaliczyć można między innymi anoreksję czy bulimię. Są to problemy natury psychicznej, które wpływają zarówno na stan fizyczny, jak i relacje interpersonalne pacjenta. Do najczęstszych objawów tego typu zaburzeń należą:

  • utrata masy ciała,
  • unikanie wspólnych posiłków,
  • jadłowstręt,
  • epizody obżarstwa,
  • obsesyjne liczenie kalorii.

Szacuje się, że na całym świecie zaburzenia odżywiania dotyczą blisko 70 milionów osób. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się między innymi czynniki genetyczne, wpływ środowiska lub negatywną samoocenę. Do wystąpienia bulimii czy anoreksji przyczyniać się mogą negatywne doświadczenia życiowe i traumy, ale także niska samoocena i nieadekwatna ocena własnego ciała pomimo prawidłowej wartości wskaźnika BMI.

Terapia zaburzeń odżywiania

Choć zaburzenia odżywiania znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjenta, można się z nich wyleczyć podejmując odpowiednią terapię. Jedną z najczęściej stosowanych technik w leczeniu zaburzeń odżywiania jest terapia poznawczo-behawioralna. Jest to nurt terapeutyczny zakładający, że ludzkie zachowania są efektem wyuczenia za pomocą systemu kar i nagród. Jeśli po wykonaniu danej czynności człowiek spotka się z pozytywną reakcją, będzie skłonny do jej powtarzania, aż w końcu przerodzi się ona w nawyk. Okazuje się, że poprzez ten sam system można pewne zachowania odwarunkować.
Terapia przebiega u każdego pacjenta w sposób indywidualny. Czas trwania czy dobór odpowiednich technik zależą między innymi od nasilenia problemu. Zazwyczaj jednak terapia przebiega w kilku następujących po sobie etapach:

  • Pierwszy etap to rozpoznanie sfer problemowych. Podczas tego etapu terapeuta chce zrozumieć, jakie mechanizmy i sposoby myślenia stoją za utrzymującym się problemem. Wdrażane są także pierwsze techniki skutecznej walki z zaburzeniem, jak chociażby spożywanie regularnych posiłków.
  • Drugim etapem jest wzbudzanie motywacji. Pacjent wraz z terapeutą podsumowują dotychczasową współpracę. Terapeuta motywuje pacjenta do dalszej współpracy
    i w razie jakichkolwiek problemów modyfikuje sposób terapeutyczny.
  • Trzecim etapem jest główna część terapii. Następuje tu indywidualny do pacjenta dobór technik i zrozumienie mechanizmów stojących za zaburzeniem odżywiania.
  • Czwartym i ostatnim etapem jest utrwalenie efektów terapii.

Technik terapeutycznych stosowanych w zaburzeniach odżywiania jest oczywiście znacznie więcej. Niemniej terapia poznawczo-behawioralna ma potwierdzoną największą skuteczność.

Uzależnienie od jedzenia. Jak leczyć?

Uzależnienie od jedzenia jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń odżywiania. Charakteryzuje się głównie niepohamowanym apetytem, ciągłym podjadaniem czy myśleniem głównie o jedzeniu. Przyczynami tego zaburzenia są nie tylko zaburzona masa ciała czy zachwiana równowaga hormonalna organizmu, ale także poważne zaburzenia psychiczne takie jak depresja czy wahania nastroju. Uzależnienie od jedzenia, tak jak każde uzależnienie, wymaga interwencji specjalisty. Próby samodzielnego poradzenia sobie z nałogiem kończą się często niepowodzeniem a niekiedy nasileniem problemu. Dlatego w trosce o swoje zdrowie
i komfort życia warto umówić się na wizytę u terapeuty.

Leczenie anoreksji – psychiatra

Anoreksja jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się świadomym drastycznym ograniczeniem przyjmowania pokarmów. Chory nie tylko nie chce przyjmować odpowiedniej ilości spożywanych posiłków, ale również nieustannie myśli i zwraca uwagę na masę ciała, która według niego jest wciąż za duża. Jest to zaburzenie, które prowadzi do wielu poważnych skutków, takich jak spadek odporności, problemy z układem trawiennym, problemy skórne oraz problemy z pamięcią i koncentracją. Poważnymi skutkami są także depresja i myśli samobójcze. Dlatego podejrzewając u siebie początki anoreksji tak ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Osobą, która dołoży wszelkich starań by wyprowadzić pacjenta z problemu jest między innymi psychiatra. Jeśli obserwuje się u siebie takie wskaźniki, jak obniżona masa ciała, zaburzenia równowagi hormonalnej, zmęczenie i bezsenność, niechęć wobec pokarmów i odmowa uczestnictwa we wspólnych posiłkach z innymi, niezwykle wskazana jest konsultacja ze specjalistą w Klinice. Lekarz analizując dogłębnie przypadek pacjenta potwierdzi lub wykluczy obecność anoreksji, a także zwróci uwagę na ewentualne inne nieprawidłowości. W przypadku stwierdzenia choroby psychiatra zaleci również konsultację z psychoterapeutą. Niestety, nie istnieją leki na anoreksję. Jednak wysoką skutecznością charakteryzuje się terapia poznawczo-behawioralna polegająca na przepracowaniu swojego problemu i zmianie nawyków.
Zmagając się z zaburzeniami odżywiania warto pamiętać, że nie jest się samemu. Choroba, choć silna i dokuczliwa, jest możliwa do pokonania. Duże wsparcie pacjent otrzymuje od specjalistów, którzy służąc swoim doświadczeniem i empatią pomogą pokonać chorobę
i przejść przez trudne chwile możliwie jak najłagodniej.