Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00

Dlaczego istotne są konsultacje psychologiczne na początku procesu psychoterapii?

Wybór dobrego psychoterapeuty to niełatwe zadanie. Spośród wielu specjalistów pacjenci muszą wybrać jednego, który przeprowadzi ich przez cały proces psychoterapii. Terapeuci specjalizują się w wielu formach i nurtach terapii, które często brzmią dla pacjentów tajemniczo. By ułatwić ten wybór, dobrą praktyką są wcześniejsze konsultacje psychologiczne.

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Pierwsza wizyta u psychologa może budzić w pacjentach obawy. Wielu z nich zastanawia się, jak będzie wyglądać wizyta u specjalisty oraz jakie będą dalsze kroki w ich terapii. To naturalne, że przed pierwszym spotkaniem z psychologiem mamy wiele wątpliwości i obaw związanych z dalszą terapią. Dlatego przed podjęciem właściwych kroków i odpowiedniej terapii, pacjenci odbywają konsultacje psychologiczne.

Pierwsza konsultacja psychologiczna jest spotkaniem pacjenta z psychologiem w celu omówienia problemów, wyzwań lub innych kwestii emocjonalnych. Celem konsultacji jest zazwyczaj określenie przez psychologa problemu pacjenta i wskazanie dalszych działań, które powinien podjąć.

Podczas pierwszej konsultacji psychologicznej psycholog prosi pacjenta o udzielenie informacji dotyczących historii życiowej, doświadczanych problemów, relacji rodzinnych
i koleżeńskich, aby lepiej zrozumieć jego sytuację. Gdy jest to niezbędne, psycholog prosi pacjenta o wykonanie kilku testów psychologicznych dotyczących między innymi osobowości, temperamentu czy poziomu odczuwanego stresu. Co ważne, wgląd do wyników mają tylko pacjent wraz z psychologiem, dlatego pacjenci nie muszą obawiać się, że ktoś inny będzie mieć dostęp do tych informacji.

Pierwsza konsultacja psychologiczna trwa zazwyczaj godzinę. W trakcie spotkania psycholog stara się określić, z czym pacjent przyszedł do gabinetu oraz udzielić wskazówek dotyczących dalszych działań. Czasami zdarza się, że jedna konsultacja psychologiczna nie wystarczy. W takich sytuacjach psycholog informuje pacjenta na jakim etapie rozpoznania problemu się znajdują, jakie dalsze kroki są niezbędne w celu postawienia diagnozy i ile spotkań będzie jeszcze niezbędnych. Zazwyczaj konsultacje psychologiczne kończą się na kilku spotkaniach, po których pacjent może opuścić mury kliniki bądź udaje się na dalszą terapię do psychoterapeuty.

Jak wygląda proces psychoterapii?

Po wstępnej konsultacji psychologicznej pacjenci mogą być skierowani przez psychologa na psychoterapię. Wielu pacjentów słysząc słowo „psychoterapia” odczuwa obawy związane
z tym procesem. Często bowiem żyją oni w błędnych przeświadczeniach na temat psychoterapii, które potęgują w nich lęk i obawy, które znikają już po pierwszych spotkaniach z terapeutą.

Psychoterapia to proces leczenia, w którym specjalnie wykwalifikowany terapeuta pomaga pacjentom przezwyciężyć ich trudności emocjonalne, psychologiczne lub interpersonalne
i wspiera ich w osiągnięciu lepszego funkcjonowania. Podstawowym celem psychoterapii jest zrozumienie własnych problemów, posiadanych cech i odpowiednia zmiana jakości życia.

Psychoterapia może przybierać różne formy i podejścia, w zależności od potrzeb pacjenta. Wśród najczęstszych form terapii wskazuje się na psychoterapię indywidualną, grupową, terapię par lub rodzin. Psychoterapeuci działają też w określonych nurtach terapeutycznych. Najczęściej są to nurty takie jak:

  • Terapia poznawczo-behawioralna – skupiona wokół zmiany myśli i zachowań, które przyczyniają się do powstania problemów emocjonalnych.
  • Terapia psychodynamiczna – skupiona na identyfikacji nieświadomych myśli i przekonań pacjenta (takich jak różne aspekty osobowości czy przebyte we wczesnym dzieciństwie traumy).
  • Terapia oparta na podejściu systemowym – skupia się na zrozumieniu problemów pacjenta w kontekście relacji z najbliższym otoczeniem
  • Psychoanaliza – metoda terapeutyczna opracowana przez Zygmunta Freuda zajmuje się badaniem ludzkiego umysłu, strukturą osobowości i mechanizmami obronnymi, które kształtują nasze myśli i zachowania.

Podczas sesji terapeutycznych pacjenci pracują nad zrozumieniem źródła swych problemów i zmianą dotychczasowych postaw. W zależności od sytuacji psychoterapeuta może też pracować z pacjentami nad przepracowaniem doświadczonych traum, rozwojem osobistym i budowaniem dobrych relacji.

Konsultacje psychologiczne na początku psychoterapii

Wybór odpowiedniego psychoterapeuty to niełatwe zadanie. W obliczu wielu nurtów
i systemów terapii pacjenci mogą czuć się zagubieni w wyborze odpowiedniego specjalisty. Żeby ułatwić ten wybór, pacjenci przed rozpoczęciem terapii udają się na konsultacje psychologiczne. Jest to seria kilku spotkań z doświadczonym psychologiem, który pomaga
w wyborze odpowiedniego psychoterapeuty. W trakcie spotkań psycholog będzie chciał uzyskać informacje dotyczące codziennego życia pacjenta, jego zainteresowań, relacji rodzinnych, doświadczeń z dzieciństwa a także marzeń i planów na przyszłość. W kolejnych sesjach pacjent może zostać poproszony o wypełnienie różnych testów psychologicznych, które ułatwią specjaliście zrozumienie osobowości i doświadczanych przez pacjenta trudności.
Po serii kilku spotkań psycholog przedstawia pacjentowi diagnozę jego problemów, cech osobowości i innych kwestii, które zaobserwował w trakcie konsultacji. Dzięki informacjom zwrotnym możliwe jest wybranie odpowiedniego psychoterapeuty i rozpoczęcie kompleksowej terapii z doświadczonym specjalistą.

Bez wcześniejszych konsultacji psychologicznych wybór odpowiedniego psychoterapeuty i nurtu terapeutycznego może sprawić trudności. Zdarza się, że pacjenci, którzy nie skorzystali z usług psychologa przed podjęciem psychoterapii, często trafiają na specjalistę, który nie jest dopasowany do ich problemów. Taka sytuacja wiąże się z koniecznością zmiany psychoterapeuty i rozpoczęcia procesu na nowo. Warto zatem w trosce o swoje zdrowie
i samopoczucie zaczerpnąć porady psychologa by dowiedzieć się, który terapeuta będzie dla nas najlepszy.

Umów się na wizytę teraz w kalendarzu lub zadzwoń 📞+48 784 355 472
(rejestracja telefoniczna i sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00)

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.

 

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 9:00-21:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

Klinika LMC
ul. Święty Marcin 73/8
Poznań, Centrum
Wejście bramą obok sklepu Żabka.