Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Jak terapia może pomóc w lepszym zarządzaniu stresem i napięciem

Jak terapia może pomóc w lepszym zarządzaniu stresem i napięciem

Stres jest naturalną reakcją organizmu. Mimo, iż odczuwa go każdy, może skutecznie wpłynąć na jakość życia. By mu zapobiec, wielu pacjentów stosuje liczne techniki relaksacyjne bądź ucieka się do wsparcia ze strony bliskich. Jednak gdy stres jest zbyt silny, niezbędna może okazać się pomoc dobrego psychologa.

Co powoduje stres?

Trudny egzamin, ciężki dzień w pracy, nagła choroba czy kłótnia z bliskimi… Wszystkie te wydarzenia powodują w nas stres. Zazwyczaj jest on krótkotrwały i mija zaraz po wyjściu z trudnej sytuacji. Czasami jest on motywujący, na przykład w trakcie egzaminu, jednak najczęściej doprowadza do złego samopoczucia i dezorganizacji. Czym zatem jest stres?

Stres jest reakcją organizmu na sytuacje lub bodźce, które są postrzegane jako wyzwania lub zagrożenia. Jest on naturalną reakcją organizmu ukształtowaną w toku ewolucji.
W trudnych chwilach, takich jak ciężki egzamin bądź wypadek drogowy w naszym organizmie mogą wyzwolić się dwa tryby: walki i ucieczki. Obydwa mają zapewnić nam przetrwanie
i wyjście z kryzysowej sytuacji. Stres informuje organizm o obecnym zagrożeniu i uruchamia jeden z trybów.

Najczęściej stres i napięcie odczuwamy w sytuacjach nagłych i trudnych. Zazwyczaj należą do nich: problemy zdrowotne, problemy finansowe, utrata pracy, nadmiar obowiązków, przeżycie traumatycznych wydarzeń, duża odpowiedzialność zawodowa i nadmiar bodźców.

Stres jest naturalną reakcją organizmu. Najczęściej jest krótkotrwały i mija zaraz po ustaniu bodźca. W niektórych przypadkach może stać się jednak chroniczny i niekontrolowany, co negatywnie wpływa na życie i zdrowie pacjenta.

Jak radzić sobie ze stresem

Mimo, iż stres jest naturalną reakcją organizmu, warto podjąć kroki by mu przeciwdziałać. Długotrwały może doprowadzić nie tylko do złego samopoczucia, ale również pogorszenia się zdrowia. By poradzić sobie ze stresem, warto podjąć określone działania, takie jak:

  • Świadomość i rozpoznanie źródła stresu – jednym z najważniejszych kroków jest rozpoznanie pierwszych oznak stresu i zrozumienie jego źródła. W momencie, gdy zaczynamy odczuwać pierwsze oznaki napięcia, takie jak ból głowy, niepokój czy dezorientację, warto zastanowić się, co powoduje w nas ten stan. Rozpoznanie
  • i zrozumienie źródła stresu znacząco ułatwia skuteczne radzenie sobie w trudnych momentach.
  • Zdrowy styl życia – regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i zdrowa dieta pomocą wzmocnić organizm, zredukować napięcie i zminimalizować poczucie stresu.
  • Dobra organizacja i planowanie – tworzenie list zadań do wykonania i planów skutecznie pomogą zwiększyć poczucie panowania nad sytuacją. Systematyczne wykonywanie zadań pomaga nie tylko w uniknięciu zaległości, ale również minimalizuje stres.
  • Szukanie wsparcia u innych osób – niektórzy pacjenci w trudnych momentach szukają wsparcia u innych osób. Dla wielu z nich opowiedzenie o swoim problemie najbliższym zwiększa poczucie ulgi.
  • Czas na odpoczynek – czas na relaks i odprężenie pozwala uwolnić myśli od nadmiernych trosk i zmniejszyć poczucie napięcia.

Istnieje wiele technik radzenia sobie ze stresem Każdy pacjent doświadcza napięcia w różny sposób i może stosować różne metody. W momencie, gdy stosowane przez nas techniki nie przynoszą ulgi, warto udać się po pomoc do specjalisty.

Techniki relaksacyjne

Pomocne w radzeniu sobie ze stresem są również liczne techniki relaksacyjne. Są to metody i praktyki, które ułatwiają zmniejszyć stres i napięcie. Systematyczne stosowanie technik relaksacyjnych pomaga w odprężeniu i skutecznym radzeniu sobie w trudnych emocjach. Istnieje wiele metod relaksacyjnych które pomagają pacjentom w ciężkich chwilach. Najczęściej sięgają oni po takie sposoby, jak:

  • głębokie oddychanie,
  • medytacja,
  • napinanie i rozluźnianie mięśni,
  • słuchanie muzyki,
  • spacer na świeżym powietrzu.

Techniki relaksacyjne są przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Najmłodsi mogą je stosować nie tylko w domu, ale również w szkole by poradzić sobie w stresującym momencie. Stosowanie metod relaksacji już od wczesnych lat zwiększa poczucie skuteczności i sprawczości w późniejszym okresie życia.

Techniki relaksacyjne mogą być też skuteczne przy nerwicy. Pomagają w regulacji reakcji organizmu na stres i redukują napięcie psychiczne i fizyczne. Techniki relaksacyjne dają pacjentom z nerwicą możliwość kontrolowania własnych emocji i objawów. Ważne by pamiętać, że stanowią one jednak uzupełnienie innych form terapii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna z profesjonalnym psychoterapeutą czy farmakoterapia.

Psychoterapia przy stresie

Stres towarzyszy nam przy wielu okazjach. Jest on naturalną reakcją organizmu potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Niestety, czasami jest on zbyt silny i doprowadza do wielu negatywnych skutków. Nadmierny i niekontrolowany najczęściej prowadzi do zaburzeń snu, odporności, problemów trawiennych, zaburzeń z koncentracją, rozwoju depresji i zaburzeń lękowych. Dlatego w sytuacji, gdy tracimy kontrolę nad poczuciem stresu, warto zgłosić się po pomoc do psychologa. Radzenie sobie ze stresem może być trudnym zadaniem. Jednak doświadczony psychoterapeuta skutecznie wyprowadzi nas z problemu.

W leczeniu stresu stosuje się kilka rodzajów terapii. Do najczęściej stosowanych należą:

  • Terapia poznawczo-behawioralna – pomaga w rozpoznaniu negatywnych przekonań
  • i ich zmianie na bardziej konstruktywne. Terapeuta wskazuje także pacjentom techniki skutecznego radzenia sobie w stresujących sytuacjach.
  • Terapia interpersonalna – terapia ta traktuje relacje z innymi jako sposób na zmniejszenie stresu. Pomaga w poprawie kontaktów i lepszej komunikacji.
  • Terapia psychodynamiczna – terapeuta psychodynamiczny pomaga zrozumieć pacjentom źródła stresu i radzić sobie z nimi, koncentrując się na nieświadomych przekonaniach i procesach myślowych.
  • Terapia relaksacyjna – ta forma terapii koncentruje się na nauce technik relaksacyjnych. Pomaga pacjentom kontrolować reakcje fizjologiczne i obniżyć poziom napięcia.

W momencie, gdy stres znacząco wpływa na nasze życie, zaś napięcie i strach utrudniają codzienne działanie, warto postawić na wsparcie od dobrego terapeuty. Psychoterapia w stresie nie tylko polepszy samopoczucie, ale również poprawi stan zdrowia pacjentów. Poszukując psychoterapii stresu w Poznaniu warto wybrać sprawdzonych i doświadczonych specjalistów, którzy dołożą wszelkich starań by pomóc pacjentom lepiej radzić sobie
z nadmiernym stresem i napięciem. Tylko fachowa pomoc może zagwarantować sukces terapii i pełną radość życia.