Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Radzenie sobie ze stresem w terapii online. Strategie i techniki relaksacyjne

Stresu w życiu doświadcza każdy z nas, również podczas terapii online. To naturalne, że pierwsze spotkanie z psychologiem może budzić wiele obaw. Na szczęście są techniki, które skutecznie pomagają uporać się ze stresem przed pierwszą terapią.

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Pierwsze spotkanie z psychologiem online jest szczególnym doświadczeniem zwłaszcza dla nowych pacjentów. Może ono budzić ciekawość, jak również powodować niepokój i stres. To naturalne, że przed pierwszą terapią mamy wiele obaw. Nie wiemy, co czeka nas na spotkaniu, jakie pytania będzie zadawał psycholog oraz jak potoczy się rozmowa. U niektórych pacjentów jednak obawy mogą przerodzić się w duży stres, który źle wpływa na samopoczucie. Co zatem zrobić, by go opanować? Istnieją liczne sposoby na to, by poradzić sobie ze stresem w trudnych sytuacjach. Wśród najczęściej stosowanych technik można wyróżnić takie, jak:

  • Technika głębokiego oddychania – to technika, która pomaga obniżyć poziom lęku i napięcia. Polega na powolnym wykonywaniu głębokich wdechów i wydechów bezpośrednio przed pierwszym spotkaniem z terapeutą. Ćwiczenie to warto wykonać
  • w spokojnym i cichym miejscu.
  • Progresywna regulacja mięśni – ćwiczenie to pomaga rozluźnić napięte mięśnie
  • i zmniejszyć poziom odczuwanego stresu. Technika jest niezwykle prosta – polega na spokojnym napinaniu i rozluźnianiu mięśni bezpośrednio przed spotkaniem z terapeutą. Dzięki temu nasze ciało staje się rozluźnione i odprężone.
  • Wizualizacja – w momencie, gdy odczuwamy silny stres, prócz ćwiczeń oddechowych czy mięśniowych warto zastosować także technikę wizualizacji. By wykonać to ćwiczenie, należy zamknąć oczy i wyobrazić sobie bezpieczne dla nas miejsce. Może to być na przykład dom bądź inne miejsce, w którym czujemy się dobrze. Technika ta pomaga uspokoić umysł w trudnych chwilach.
  • Planowanie i organizacja – liczne badania pokazują, że mniej boimy się rzeczy, które wcześniej zaplanujemy. Dlatego przed pierwszą wizytą z psychologiem warto przygotować wszystkie niezbędne informacje dotyczące codziennego życia czy relacji z innymi. Dobrze jest również zapoznać się z sylwetką psychologa na stronie Kliniki. Do dyspozycji pacjentów pozostają również liczne artykuły.
  • Aktywność fizyczna – mowa nie tylko o takich czynnościach, jak bieganie czy ćwiczenia na siłowni. W stresujących sytuacjach dobrze jest również oczyścić umysł na przykład podczas spokojnego spaceru w parku. Dzięki zmianie otoczenia i aktywności ruchowej możliwe jest rozładowanie napięcia i uporządkowanie myśli.
  • Wsparcie innych – rozmowa z przyjaciółmi bądź rodziną również ma duże znaczenie
  • w trudnych sytuacjach. Warto znaleźć zaufaną osobę, której powiemy szczerze o swoich obawach związanych z pierwszą wizytą u specjalisty. Czasem nawet zwykła obecność drugiej osoby znacznie pomaga zmniejszyć stres.

Są to tylko przykładowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Warto pamiętać, że każdy pacjent będzie preferował inne metody, zaś w trudnych przypadkach niezbędna może okazać się pomoc specjalisty.

Jak psycholog może pomóc opanować stres?

Stres towarzyszy każdemu z nas. Wielokrotnie doświadczamy trudnych sytuacji, które wywołują w nas negatywne emocje. Ważne spotkanie, trudny egzamin czy kłótnia z bliskimi to tylko niektóre z sytuacji, które mogą do tego doprowadzić. Niestety, wielu pacjentów doświadcza chronicznego stresu. Jest to sytuacja, w której stres trwa przez dłuższy czas i nie ustępuje samodzielnie. Taki stan może utrzymywać się miesiące a nawet lata i wpływać na jakość życia pacjentów. Niestety, nie minie on samoistnie, zaś nieleczony może prowadzić do rozwoju innych problemów, takich jak depresja czy fobie społeczne. Dlatego zmagając się z chronicznym stresem warto zgłosić się do psychologa online. Dzięki swojej fachowej wiedzy i doświadczeniu pomoże on pacjentom wyzbyć się problemu, zaś zdalne konsultacje zmniejszają odczuwany lęk i napięcie. Chroniczny stres można pokonać na wiele sposobów. Najczęściej specjalista stosuje takie metody, jak:

  • Terapia poznawczo-behawioralna – w terapii CBT psycholog pomaga pacjentom znaleźć źródło negatywnych myśli i przekonań i zmienić je w konstruktywne przekonania dotyczące rzeczywistości. Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej pacjenci nie skupiają się tylko na negatywnych scenariuszach, ale patrzą obiektywnie na to, co im się przytrafia.
  • Terapia grupowa – pacjenci mogą również skorzystać z terapii grupowej, dzięki której nie tylko uczą się radzić sobie ze stresem, ale także otrzymują wsparcie innych pacjentów.
  • Skuteczne zarządzanie czasem – psycholog podczas spotkań może nauczyć pacjenta metod skutecznego zarządzania czasem. Dzięki odpowiedniej organizacji pacjent odzyskuje kontrolę nad obowiązkami i niweluje poczucie stresu.
  • Techniki radzenia sobie w trudnych sytuacjach – stresu w życiu nie da się uniknąć. Jest on naturalną częścią ludzkiego życia, zaś trudne sytuacje mogą przytrafić się na każdym kroku. Ważne jest jednak, by umieć sobie z nimi radzić. Psycholog podczas terapii pomaga pacjentom wybrać odpowiednie metody skuteczne radzeniu sobie ze stresem.

Psycholog online w trakcie trwania terapii udziela również cennego wsparcia emocjonalnego pacjentom i pomaga im na każdym kroku w wyzbyciu się problemu. Prócz terapii chronicznego stresu, pacjenci skupiają się również na tym, jak radzić sobie z depresją i jak radzić sobie z emocjami.