Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Gdy dziecko nie chce rozmawiać. Terapia rodzinna

Gdy dziecko nie chce rozmawiać. Terapia rodzinna

Co może być powodem oporu dziecka przed rozmawianiem?

Każdy rodzic dba i troszczy się o swoje dziecko, chcąc mu zapewnić jak najlepsze życie. Jednak co zrobić kiedy problemy, z jakimi boryka się dziecko są zbyt duże dla rodziny lub nie można doszukać się ich przyczyn? Kiedy warto poszukać pomocy psychoterapeuty i kto tą pomocą powinien zostać objęty?

Czy z napadami gniewu lub trudnościami w pozostawieniu dziecka w przedszkolu lub szkole można szukać pomocy u psychoterapeuty?

Człowiek przez całe życie uczy się regulować swoje emocje, dziecko ma tym trudniejsze zadanie, że nie ma jeszcze wiedzy i doświadczenie w zakresie radzenia sobie z ciężkimi przeżyciami. Dziecko często przeżywa swój dyskomfort na zewnątrz, jest to widoczne dla otoczenia. Dzieci często mają problem z przeżywaniem gniewu, smutku i rozstania z rodzicem lub bezpiecznym otoczeniem. Nic dziwnego, że są to emocje trudne dla dziecka, ponieważ nadal uczy się reagowanie na tego typu sytuacje. Jednak, kiedy rodzice nie znajdują już sposobu na radzenie sobie z przykrymi stanami dziecka i stają się bezsilni warto zgłosić się po pomoc psychoterapeuty.

Czy terapia rodzinna jest dla rodzin, które mają problemy wychowawcze?

Dziecko najczęściej jest za małe, aby brać udział w psychoterapii indywidualnej, dlatego w takich przypadkach proponuje się terapię rodzinną, która obejmuje wszystkich członków najbliższej rodziny. Dzięki takiej terapii możliwe jest rozwiązanie problemów dziecka, które często są trudnością całej rodziny. Dzięki kontaktowi ze wszystkimi członkami rodziny można poznać kilka perspektyw problemu i co ważniejsze – poznać relacje panujące w rodzinie.

Dla kogo przeznaczona jest terapia rodzinna?

Często problemy dziecka są tak naprawdę problemem całej rodziny, jednak to dziecko jest delegowane jako to „które stwarza problem”. Dlatego ważne, aby psychoterapeuta poznał całą rodzinę i miał szansę poznać relacje rodzinne.

Problemy z jakimi może borykać się dziecko?

Często dziecko oprócz problemu z emocjami może mieć trudność w relacjach z innymi, co może powodować u niego poczucie dyskomfortu i braku bezpieczeństwa. Warto, pochylić się nad tym problemem, aby nie rozwijał się dalej w kolejnych etapach życia.

Dla dziecka trudne mogą być także zmiany w życiu rodzinnym, takiej jak przeprowadzka, pojawienie się młodszego rodzeństwa, zniknięcie członka rodziny lub częste konflikty w domu. Wszystko to może być przez dziecko przeżywane jako silny stres, który zmienia i utrudnia jego funkcjonowanie. Jeśli dziecko ma trudności z zaakceptowaniem nowej sytuacji domowej warto skonsultować się z psychoterapeutą.

Czy trudności dziecka mogą wynikać z problemów zdrowotnych?

Ważne w rozpoznawaniu problemu dziecka jest zadbanie o jego zdrowie, być może trudne zachowanie dziecka wynika z jego złego samopoczucia lub problemów, z których ani on, ani rodzice nie zdają sobie sprawy. Dlatego warto zadbać o zdrowie fizyczne dziecka i przed zgłoszeniem się do psychoterapeuty skonsultować stan dziecka z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Jeśli rodzic ma podejrzenie, że dziecko nie rozwija się prawidłowo ważne jest, aby umówić się na konsultację w poradni psychologiczno-pedagogicznej, która może pomóc rozpoznać problemy rozwojowe dziecka. Dopiero po spotkaniu z psychologiem, w takiej poradni warto udać się do psychoterapeuty.

Czy brak granic i zasad są dobre dla dziecka?

Dziecko w toku rozwoju potrzebuje ciepła i zrozumienia od rodziców, jednak niezbędne są także stałe zasady, które dają poczucie stabilności. Dziecko potrzebuje konsekwencji i granic w wychowaniu, aby wiedziało co jest dobre w jego zachowaniu, a czego nie powinno robić. Może to zdziwić niektórych rodziców, jednak jasne dla dziecka zasady i ich konsekwentne egzekwowanie porządkują funkcjonowanie dziecka. Jeśli dziecko sprawia problemy, z którymi rodzic nie umie sobie poradzić warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty.