Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Psycholog dziecięcy. Rozwój i nauka przez zabawę

W ostatnich latach coraz więcej osób korzysta z usług psychologa. Do specjalisty zwracają się nie tylko dorośli, ale również rodzice z dziećmi. Jeszcze do niedawna udanie się do specjalisty u wielu dzieci powodowało poczucie wstydu. Dziś jest zupełnie inaczej. Psycholog dziecięcy pomaga nie tylko w kryzysie, ale również w nauce i relacjach z innymi.

Psycholog dziecięcy – kiedy jest potrzebny?

Okres dzieciństwa uważany jest przez wielu dorosłych za czas beztroski i zabawy. Gdy wracamy myślami do szkolnych lat, z utęsknieniem wspominamy rozmowy z przyjaciółmi i naukę w szkolnych ławkach. Niestety, dziś coraz więcej dzieci zmaga się z problemami, które znacząco wpływają na ich zdrowie i samopoczucie. Trudności przez nich doświadczane powodują, że beztroski czas dzieciństwa staje się prawdziwym utrapieniem.

Psycholog dziecięcy najczęściej pomaga rodzicom w problemach z agresją, nadmierną nieśmiałością czy uczeniu się ich pociech. Nie są to jednak jedyne problemy z jakimi można zgłosić się do tego specjalisty. Psycholog dziecięcy udzieli również wsparcia w sytuacjach, takich jak:

  • Trudności emocjonalne – jeśli nasza pociecha ma problem z kontrolowaniem agresji, złości, doświadcza trudności w koncentracji i relacjach z innymi, psycholog dziecięcy będzie dla niej dobrym rozwiązaniem.
  • Zachowania problematyczne – dzieci tak samo jak dorośli mogą przeżywać wiele sprzecznych emocji. Najczęściej tyczy się to agresji i nieśmiałości. Czasami jednak nawet nadmierne skupienie na zainteresowaniach i zaniedbywanie obowiązków może świadczyć o rozwoju problemu.
  • Trauma – dzieci tak samo jak dorośli mogą doświadczać traumatycznych wydarzeń. Najczęściej są one związane ze śmiercią bliskich, wypadkiem komunikacyjnym bądź doświadczeniem przemocy. Niestety, nieleczona trauma może poważnie wpłynąć na życie malucha w przyszłości. Brak odpowiedniej reakcji może prowadzić do rozwoju depresji, trudności w kontaktach z innymi czy poczucia lęku.
  • Problemy rodzinne – wielu rodziców najczęściej wiąże problemy rodzinne z chorobą najbliższych i licznymi konfliktami. Rzeczywiście, są to czynniki, które znacząco wpływają na rozwój i zdrowie psychiczne dziecka. Jednak do problemów rodzinnych zaliczają się również inne sytuacje, takie jak osobne mieszkanie rodziców czy brak czasu.
  • Rozwój dziecka – procesy rozwojowe każdego malucha przebiegają w indywidualny sposób. Wpływ ma na to nie tylko genetyka, ale również środowisko i najbliżsi. Czasami zdarza się, że pomimo najlepszej opieki rozwój dziecka może przebiegać nieprawidłowo. W przypadku trudności rozwojowych psycholog pomoże dziecku zrozumieć jego zachowanie i udzieli wsparcia w prawidłowym funkcjonowaniu na co dzień.

Zarówno dzieci jak i młodzież mogą w okresie dorastania doświadczać licznych przeżyć i negatywnych emocji. Zdarza się, że wiele zachowań agresywnych i lękowych wynika z trudnej sytuacji rodzinnej lub problemów w szkole. Wsparcie najbliższych w trudnych dla malucha chwilach jest niezbędne. Jednak w trosce o dobro dziecka zdecydowanie warto zaczerpnąć porady w gabinecie specjalisty. Psycholog jest otwarty na problemy każdego dziecka i zrobi wszystko, by wyprowadzić go z problemu.

Psycholog dziecięcy nie tylko w problemach

Rodzice najczęściej poszukują pomocy psychologa w momencie, gdy ich dziecko przeżywa trudne chwile. Niekontrolowana złość, lęk, problemy z rówieśnikami czy trudności w szkole to jedne z najczęstszych kwestii zgłaszanych w gabinecie. W takich przypadkach pomoc specjalisty może okazać się niezbędna. Jednak czy zawsze zgłaszamy się do psychologa tylko w problemach? Psycholog dziecięcy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego rozwoju i dobrostanu dzieci. Dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na konsultację u psychologa by zapewnić swoim pociechom jak najlepsze warunki rozwoju. Psycholog dla dzieci może pomóc rodzicom w zrozumieniu procesu rozwojowego ich pociechy, udzieli informacji jak zapewnić najlepsze warunki dla rozwoju dziecka a także pokaże określone techniki wychowawcze.

Również każde dziecko może skorzystać na konsultacji z psychologiem. Okres dzieciństwa to czas, gdy uczymy się prawidłowych zachowań, odczytujemy emocje własne i innych osób oraz poznajemy siebie. Psycholog pomoże dzieciom w rozumieniu uczuć, bezpiecznie przeprowadzi je przez okres dojrzewania a także udzieli wsparcia w trudnych chwilach. Szczególne znaczenie może mieć konsultacja dla młodzieży. Okres dojrzewania to trudny czas, w którym młodzi ludzie doświadczają wielu sprzecznych emocji. Jest to w zupełności naturalne, jednak ważne, by nastolatek miał w tym czasie odpowiednie wsparcie. Psycholog ułatwi młodym ludziom zrozumienie procesu dojrzewania oraz pokaże, jak radzić sobie z emocjami i innymi trudnościami. Specjalista pomaga także podnieść własną samoocenę i wyjść z trudności w szkole, z czym często dzieci się zmagają.

Psycholog dziecięcy w szkole czy klinice?

Rodzice, którzy chcą skonsultować się z psychologiem często stają przed dylematem – którego specjalistę wybrać? Niestety, wiele szkół mimo dużych chęci nie może znaleźć psychologa dziecięcego. W takiej sytuacji bez wątpienia warto zaczerpnąć porady psychologa w klinice. Ważne, by żadne dziecko potrzebujące wsparcia nie zostało bez pomocy.

Wiele szkół zapewnia jednak dostęp do psychologa. Decyzja o wyborze specjalisty w szkole lub klinice zależy przede wszystkim od sytuacji i konkretnych potrzeb dziecka. Psycholog w szkole może pomóc uczniom pokonać trudności w nauce i udzielić wsparcia
w trudnych chwilach. Szkolny psycholog często interweniuje również w sytuacjach kryzysowych i stara się rozwiązać konflikty między uczniem a nauczycielem.

Psycholog dziecięcy w klinice udziela nie tylko wsparcia emocjonalnego, ale działa przede wszystkim wszechstronnie. Młodzi pacjenci i ich rodzice udając się do kliniki mogą mieć pewność, że ich dziecko otrzyma najlepszą pomoc. Psycholog dziecięcy w Klinice LMC w Poznaniu oferuje wsparcie na wielu poziomach. Psycholog dla dzieci w Poznaniu pomaga nie tylko w trudnych chwilach i problemach w szkole. Podczas spotkań mali pacjenci mogą liczyć na kompleksową diagnozę psychologiczną, rzetelną terapię a także pomoc i doradztwo w zakresie uczenia się. Psycholog dziecięcy pracując z maluchami często stosuje metodę znaną jako edukacja przez zabawę. Terapeuta wykorzystuje w swoich technikach narzędzia przystosowane do wieku maluchów, na przykład zabawki, gry interaktywne czy książeczki z rysunkami. Dzięki temu mali pacjenci mogą rozwijać wiele zdolności, takich jak umiejętność rozwiązywania problemów, koncentracja uwagi, kreatywność czy zdolności społeczne. Psycholog w trakcie sesji uważnie obserwuje pacjenta, by móc dobrać metody i techniki odpowiednie dla jego rozwoju. Podczas każdego spotkania w gabinecie panuje życzliwa atmosfera, która daje najmłodszym poczucie bezpieczeństwa.

Dzięki wysokim kwalifikacjom i doświadczeniu psychologów dzieci i młodzież uzyskują najlepszą możliwą pomoc. Takie wsparcie zaś jest bardzo ważne zarówno dla ich zdrowia, jak i dalszego życia. Dlatego w trosce o dobro dzieci, zdecydowanie warto zaczerpnąć wsparcia dobrego psychologa.