Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Nastolatek i zmiany nastroju. Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Czym charakteryzuje się okres nastoletni?

Okres nastoletni dla wielu młodych osób, jak i dla ich rodziców jest ciężkim czasem. Dla młodzieży jest to trudny moment, ponieważ w ich ciele oraz psychice następują dynamiczne zmiany, a oni potrzebują czasu żeby się od nich przyzwyczaić i je zaakceptować. Nastolatkowie charakteryzują się dużą zmiennością i niestałością nastroju. Warto podkreślić, że jest to zupełnie naturalny stan dla tego okresu w życiu człowieka. Normalny jest także bunt i sprzeciw młodych ludzi wobec rodziców. Nie należy odbierać tych przejawów dorastania jako oznak negatywnych, niezgadzanie się ze zdaniem rodziców i szukanie własnych odpowiedzi na nurtujące pytania są naturalne dla okresu nastoletniego. To właśnie w tym okresie człowiek zaczyna się usamodzielniać, dlatego też szuka własnego światopoglądu i często nie przyjmuje wartości, które są wyznawane w rodzinie. Młody człowiek szuka własnej tożsamości, a okres nastoletni to czas na poszukiwanie siebie.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Kiedy zmienność nastrojów u młodego człowieka staje się powodem do skorzystania z pomocy psychoterapeuty? Po pomoc psychoterapeuty należy się zgłosić jeśli problemy nastolatka są poważniejsze niż częste zmiany nastroju np. jeśli nastolatek jest przygnębiony lub smutny przez okres dwóch tygodni lub dłuższy.

W takim wypadku warto obserwować samopoczucie nastolatka, ponieważ tak długi okres przygnębienia i smutku może być oznaką depresji, którą należy jak najszybciej objąć leczeniem psychoterapeutycznym. Kiedy młody człowiek nie może poradzić sobie z własnym stanem emocjonalnym, jest on dla niego przytłaczający i zbyt intensywny warto porozmawiać z psychoterapeutą. Warto zauważyć, że nie ma jasnych zasad, kiedy nastolatek powinien zgłosić się do psychoterapeuty. Warto porozmawiać z młodym człowiekiem i zapytać go o jego samopoczucie. Być może problemy, z którymi młody człowiek się mierzy są dla niego do rozwiązania przy wsparciu osób bliskich, a być może stan nastolatka jest na tyle trudny, że potrzebuje porozmawiać z profesjonalistą.

Czy znajomi i rówieśnicy mogą być przyczyną zmiennych nastrojów nastolatka?

Dla osoby w okresie dojrzewania bardzo ważna jest akceptacja grupy rówieśniczej.To ich zdanie staje się ważniejsze od zdania rodziców, bliskich czy nauczycieli. Pozycja w grupie i ilość znajomych staje się ważnym elementem życia młodych ludzi i w dużym stopniu wpływa na ich samoocenę. Dlatego problemy w relacjach z kolegami mogą być szczególnie bolesne dla nastolatka. Jeśli młody człowiek jest przygnębiony lub rozdrażniony, warto porozmawiać z nim o relacjach z rówieśnikami. Jego zmienność nastrojów może być związana nie tylko z dorastaniem, ale także ze zmianami relacji w grupie rówieśniczej.

Czy szkoła może być powodem objawów doświadczanych przez nastolatka?

Warto dodać, że zmienność nastrojów adolescenta może być w dużym stopniu związana z sytuacją w szkole, mogą być to problemy z nauką jak i atmosferą w klasie. Młodzi ludzie są przeciążeni ilością nauki, a często także oczekiwaniami ze strony szkoły lub rodziców. Ilość materiału i presja ze strony nauczycieli może być powodem zmiennego nastroju u młodego człowieka, dlatego warto rozmawiać z nastolatkiem o sytuacji w szkole i ilości nauki.

Kiedy zachowanie natolatka wymaga konsultaacji z psychologiem?

Nastolatki mają potrzebę wolności i niezależności, jednak nadal powinny ich obowiązywać jakieś zasady – na przykład dotyczące godziny powrotu do domu lub relacji z najbliższymi. Warto zgłosić się do psychoterapeuty jeśli nastolatek nie chce się dostosować do ogólnych zasad panujących w domu. Jeśli występuje duży problem z egzekwowaniem zachowania i trudno skomunikować się z młodym domownikiem można skorzystać z pomocy specjalisty. Podobnie jeśli natolatek nie potrafi lub nie chce dostosować się do obowiązujących norm społecznych, a jego zachowanie jest trudne do zaakceptowania.

Czy zmiany w ciele naastolatka mogą być przyczyną przygnębienia?

Dorastanie to także czas zmian biologicznych i fizycznych w ciele młodego człowieka. Często nastolatkowie mają trudność w akceptacji zmieniającego się ciała, co dzieje się nagle i często jest niezrozumiale. Ważne, aby zapytać o to, jak młody człowiek postrzega zmiany w swoim ciele i jaki ma do nich stosunek. Dla wielu nastolatków jest to trudny czas, ponieważ nie akceptują swojego nowego wyglądu, a problemy takie jak trądzik lub zmiany proporcji ciała mogą być przyczyną ich przygnębienia lub rozdrażnienia. Jeśli niezadowolenie z wyglądu staje się dużą przeszkodą dla młodego człowieka w normalnym funkcjonowaniu warto, aby porozmawiał o tym z psychoterapeutą.