Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Kompulsywne kupowanie, czy jestem uzależniony od zakupów?

blank

Zakupy są czynnością wykonywaną i uwielbianą przez wielu klientów. Kiedyś sklepy zapewniały jedynie dostęp do podstawowych produktów spożywczych i przemysłowych. Dziś stały się również miejscem spędzania wolnego czasu czy rozwoju własnych zainteresowań. Oprócz licznych korzyści wynikających z robienia zakupów i spędzania czasu wolnego w galeriach handlowych, dużym zagrożeniem pozostaje kompulsywne kupowanie, inaczej zwane zakupoholizmem.

Uzależnienie od zakupów – czym jest?

Robienie zakupów jest czynnością uwielbianą przez wiele osób. Nowe buty, smartfon lub akcesoria kupione na promocji potrafią wywołać uśmiech na niejednej twarzy. Sklepy i galerie handlowe dostarczają konsumentom nie tylko niezbędne produkty, ale również umożliwiają spędzenie wolnego czasu w przyjemnej atmosferze. Wszystkie te czynniki połączone w jedno sprawiają, że wielu klientów dysponując czasem wolnym bez chwili zastanowienia kieruje swoje kroki w stronę placówek handlowych. W robieniu zakupów nie ma oczywiście nic złego. Spotkania ze znajomymi w galeriach lub oglądanie nowych kolekcji w sklepach jest zajęciem praktykowanym przez wiele osób. Poważny kłopot pojawia się w momencie, gdy zakupy zaczynają dominować w życiu pacjentów. Gdy spędzają oni każdą wolną chwilę w galeriach handlowych, zaś z ich kont bankowych szybko znikają wszelkie wypłaty i oszczędności. Wówczas mogą oni mieć do czynienia z problemem, jakim jest kompulsywne kupowanie, zwane inaczej zakupoholizmem. Jest to rodzaj uzależnienia, które dotyczyć może nawet 20% populacji na świecie, zaś liczba osób dotkniętych problemem nieustannie rośnie. Przyczyn można upatrywać na różnych płaszczyznach – począwszy od aspektów biologicznych, poprzez kwestie środowiskowe, a skończywszy na czynnikach społecznych.

Wiele osób zmagających się z uzależnieniem nie tylko próbuje usilnie podążać za dynamicznie zmieniającą się modą czy trendami, ale również mogą chcieć podświadomie zrekompensować sobie trudności finansowe z czasów młodości. Przyczyn kompulsywnego kupowania upatrywać można także w różnego rodzaju traumach i ciężkich przeżyciach. Osoby dotknięte trudnymi doświadczeniami poprzez dokonywanie ciągłych zakupów próbują poradzić sobie z nieustannie towarzyszącym stresem i lękiem. Gromadzone rzeczy podnoszą bowiem nie tylko ich poczucie wartości i rozładowują towarzyszące napięcie, ale przede wszystkim budują złudne poczucie bezpieczeństwa.

Szczególnym zagrożeniem dla osób uzależnionych od zakupów pozostają sklepy internetowe. Witryny te bowiem oferują użytkownikom niezwykłą łatwość zakupów, z jaką ci nie mieli dotychczas do czynienia. Robiąc zakupy online wystarczy jedynie klika kliknięć, by uzyskać wymarzoną torebkę, komputer czy ulubione kosmetyki. Właściciele wielkich firm wiedzą, jakie udogodnienia stosować, by proces zakupu był jak najbardziej przyjazny
i optymalny dla klienta. Niestety, łatwość zakupu i brak konieczności wychodzenia z domu często powodują pogłębienie się problemu kompulsywnego kupowania u wielu pacjentów.

Uzależnienie od zakupów objawy

Kompulsywne kupowanie jest problemem zaliczanym do grupy uzależnień behawioralnych, w których pacjenci czują niezwykle silną potrzebę wykonania określonych czynności. W przypadku zakupoholizmu mowa jest nie tylko o kupowaniu znacznej ilości niepotrzebnych przedmiotów, ale również o częstych (nieraz codziennych) wizytach w sklepach czy składaniu licznych zamówień internetowych. Pacjenci odczuwają najczęściej niezwykle silną potrzebę nabycia nowych, zupełnie zbędnych produktów, którą chcą od razu zaspokoić. Jednak prócz wielu wykonanych transakcji do typowych objawów uzależnienia od zakupów zaliczyć można między innymi:

  • bardzo silną potrzebę zakupów,
  • częste wizyty w sklepach bez wyraźnego powodu,
  • obsesyjne gromadzenie nieustannie kupowanych rzeczy,
  • ciągłe myślenie o zakupach i promocjach,
  • nabywanie produktów niepotrzebnych,
  • poprawa nastroju po zakupach.

Szczególnym przypadkiem jest również uzależnienie od zakupów przez Internet. Jest ono o tyle niebezpieczne, że pacjenci mogą w niezwykle łatwy sposób nie tylko przeglądać kolejne produkty, ale również za pomocą kilku kliknięć mają możliwość nabycia wielu towarów w bardzo krótkim czasie, co dodatkowo pogłębia istniejący problem. Wśród typowych objawów świadczących o uzależnieniu od zakupów internetowych wymienić można takie aspekty, jak ciągłe przeglądanie oferty sklepów wirtualnych, licznie wykonywane transakcje internetowe czy zaniedbywanie codziennych obowiązków na rzecz spędzania czasu w sieci. Równie istotnym aspektem mogącym świadczyć o uzależnieniu jest ukrywanie nowo zakupionych produktów przed bliskimi i silne poczucie winy po kolejnej wykonanej transakcji. Pacjenci mimo, iż wiedzą, że powinni ograniczyć wydatki, to nie mogą się powstrzymać od zakupu kolejnych rzeczy. Zmagając się z problemami mogącymi świadczyć o uzależnieniu od zakupów, warto skonsultować się ze specjalistą, jakim jest dobry psychoterapeuta bądź psycholog.

Uzależnienie od zakupów jak leczyć

Problem kompulsywnego kupowania jest uzależnieniem, które niewątpliwie warto skonsultować ze specjalistą. Nieleczony zakupoholizm może skutkować nie tylko znacznym uszczupleniem budżetu pacjenta, ale przede wszystkim prowadzi do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych w relacjach z innymi. Wśród najpoważniejszych skutków wymienić można takie problemy, jak:

  • depresja,
  • zaburzenia lękowe,
  • wahania nastroju,
  • rozpad relacji z rodziną i przyjaciółmi,
  • popadanie w długi,
  • niezadowolenie i ciągła potrzeba kupowania.

Mimo, iż uzależnienie to prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji w wielu aspektach życia, to możliwe jest wyleczenie się poprzez terapię. Leczenie uzależnienia od zakupów odbywa się pod opieką wykwalifikowanego specjalisty, jakim jest psychoterapeuta. Najczęściej pacjent uczestniczy w terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, mającej pomóc w zmianie codziennych nawyków i zachowań mających związek z uzależnieniem od zakupów. Prócz regularnych konsultacji odbywanych w gabinecie specjalisty, pacjent otrzymuje także liczne zalecenia i zadania do wdrożenia w codziennym życiu, takie jak uczęszczanie do sklepu z listą zakupów, chodzenie na zakupy w towarzystwie drugiej osoby czy ustawienie limitu na karcie. Ograniczenia te mogą być momentami trudne zwłaszcza dla osób z zaawansowanym problemem zakupoholizmu. Jednak przez cały proces leczenia pacjenci pozostają pod nadzorem specjalisty, który nie tylko monitoruje przebieg terapii, ale przede wszystkim towarzyszy pacjentowi przez cały proces trwania terapii i pomaga skutecznie wyjść z nałogu. Dlatego w trosce o swoje zdrowie jak i komfort warto skonsultować z terapeutą swój problem.