Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Uzależnienie od gier komputerowych, nie lekceważ problemu

Gry komputerowe są rozrywką dostępną od wielu lat. Umilają czas zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dostarczają wiele radości oraz ciekawych doświadczeń ze świata wirtualnego. Ich producenci spędzają zazwyczaj niezliczone ilości godzin na stworzeniu dzieła, które odniesie sukces na konkurencyjnym rynku. Niestety, prócz licznych korzyści, jakie niosą za sobą gry komputerowe, są one również źródłem poważnego zagrożenia, jakim jest uzależnienie. Szacuje się, że z problemem uzależnienia zmagać się może nawet 15% populacji. Jak zatem rozpoznać problem i skutecznie mu przeciwdziałać, by móc korzystać z gier bez negatywnego wpływu na życie?

Uzależnienie od gier komputerowych przyczyny

Gry komputerowe dostarczają użytkownikom wiele pozytywnych wrażeń. Sprawiają, że człowiek czuje się lepiej, a jego samoocena poparta licznymi sukcesami w przestrzeni wirtualnej, znacząco wzrasta. Niestety, prawdziwa rzeczywistość znacząco różni się od tej przedstawionej na ekranie komputera. Mimo to wiele osób mając świadomość tego faktu popada w uzależnienie od gier komputerowych, które nie ma jednoznacznego podłoża. Przyczyny uzależnienia od gier komputerowych mogą być różne – począwszy od problemów osobistych, poprzez cechy charakteru aż po czynniki biologiczne. Wskazuje się, że najczęściej na uzależnienie podatni są pacjenci mający problemy w życiu osobistym lub ci, którzy są bardzo nieśmiali. Przestrzeń wirtualna i osiągane w niej liczne sukcesy powodują nie tylko ucieczkę od realnych problemów, ale także pozwalają przez chwilę poczuć się znacznie lepiej. Z punktu widzenia behawioralnego powoduje to uaktywnienie się w mózgu tak zwanego układu nagrody. Jest to mechanizm zapamiętujący wykonane wcześniej czynności, które przyniosły korzyści na przykład w postaci przyjemności czy satysfakcji. Im większa jest korzyść z wykonanej czynności, tym większa szansa na powtórzenie jej w przyszłości. W tym kontekście również poważny problem stanowią dzieci uzależnione od gier komputerowych. Z racji swojego młodego wieku są one szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju bodźce, w tym te płynące z gier komputerowych. Z tego powodu niezwykle istotne jest, by młode osoby korzystające z urządzeń elektronicznych pozostawały pod opieką rodziców. Nielimitowana obecność w świecie wirtualnym w przypadku dzieci może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym – do uzależnienia.

Uzależnienie od gier komputerowych u dzieci

Uzależnienie od gier komputerowych u dzieci stanowi poważny problem, który znacząco pogłębił się podczas trwania pandemii i w okresie nauki zdalnej. Wiele młodych osób, zamiast uczestniczyć w lekcjach prowadzonych na odległość, przeglądało w tym czasie media społecznościowe lub grało w gry tłumacząc, że wykonują w tym czasie obowiązki szkolne. Niestety, statystyki również nie napawają optymizmem. Szacuje się, że blisko 1/3 nieletnich może być uzależniona od komputera, zaś objawy uzależnienia od gier komputerowych u dzieci, zwłaszcza w okresie nauki zdalnej, mogą być trudne do wykrycia. Młode osoby w obawie przed odebraniem im źródła rozrywki mogą skutecznie zatajać źródło swojego uzależnienia stosując różne techniki począwszy od grania w nocy, a skończywszy na całkowitym odcięciu się od otaczającej rzeczywistości. Uzależnienie od gier komputerowych u dorosłych, jak i starszej młodzieży może także przybierać podobne skutki, takie jak na przykład zaniedbywanie obowiązków w pracy lub na studiach czy zaniedbanie więzi z rodziną i przyjaciółmi.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych u dzieci

Uzależnienie od gier komputerowych mimo, iż w okresie pandemii mogło być trudne do wykrycia, charakteryzuje się pewnymi objawami, które znacząco powinny wzbudzić niepokój każdego rodzica. Typowymi objawami świadczącymi o uzależnieniu od gier komputerowych są:

  • długie godziny spędzane przy komputerze, tablecie lub smartfonie,
  • znaczne pogorszenie się ocen dziecka,
  • pogorszenie się relacji z rodziną i przyjaciółmi,
  • zamknięcie się w sobie,
  • zapominanie o swoich obowiązkach,
  • częste reagowanie agresją.

Uzależnienie od gier komputerowych pociąga za sobą wiele poważnych skutków w sferze zarówno psychicznej, jak i fizycznej i społecznej. Poprzez brak ruchu organizm młodego człowieka zaczyna się osłabiać, zaś biorąc pod uwagę aspekt społeczny – poprzez długie godziny spędzone przed ekranem komputera młody człowiek traci więzi z rówieśnikami, co doprowadzić może go do osamotnienia. Dlatego niezwykle istotne jest, by dostrzegając pierwsze oznaki uzależnienia, reagować jak najszybciej. Skutki uzależnienia od gier komputerowych są bowiem poważne. Prócz zaniedbywania obowiązków szkolnych czy zaniku relacji z rówieśnikami, uzależnienie może doprowadzić nawet do pojawienia się depresji lub innych zaburzeń na tle psychicznym.

Jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych?

Uzależnienie od gier komputerowych jest poważnym zagrożeniem, którego nie należy lekceważyć. Gdy dostrzega się problem u bliskiej osoby zazwyczaj chce się zrobić wszystko, by jej pomóc. Jest to w zupełności zrozumiałe, jednak podstawowe pytanie brzmi – jak pomóc osobie uzależnionej od gier komputerowych? Przede wszystkim warto w pierwszej kolejności postawić na szczery i spokojny dialog. Zwrócić uwagę bliskiej osobie na fakt, że jest się zaniepokojonym jej zachowaniem oraz wyrazić swoje uczucia z tym związane. Oczywiście, jedna rozmowa rzadko może przynieść zamierzony efekt. Często nawet pierwsze zasygnalizowanie osobie uzależnionej problemu może doprowadzić do jej poirytowania i braku chęci do dalszego dialogu. Nie warto się jednak zniechęcać. Mimo, iż pierwsze chwile mogą być trudne, to warto pamiętać, że ostatecznym celem ma być wyprowadzenie osoby uzależnionej z problemu, by mogła cieszyć się pełnią życia w zdrowiu i spokoju. Warto również zasygnalizować i postarać się doprowadzić do konsultacji bliskiego z psychologiem, który skutecznie rozpozna problem i rozpocznie proces terapii. Oczywiście, konsultacje ze specjalistą to nie wszystko. Równie ważne są także obecność i wsparcie najbliższych, które dają pacjentowi ogromną siłę do walki z nałogiem.

Uzależnienie od gier komputerowych leczenie Poznań

Wielu pacjentów oraz ich bliscy podejrzewając istnienie problemu zastanawiają się, jak leczyć uzależnienie od gier komputerowych. Samodzielne wyjście z nałogu nie jest bowiem łatwe, zaś techniki leczenia uzależnione są od wielu czynników. Terapia uzależnień od gier komputerowych często jest skomplikowanym procesem wymagającym dobrej współpracy pacjenta z terapeutą. Jedną z placówek oferujących profesjonalne wsparcie pacjentów zmagających się z uzależnieniem od gier jest Klinika LMC. Zespół psychologów, jak i psychoterapeutów służąc swoją wiedzą i dużym doświadczeniem dokłada wszelkich starań, by skutecznie pomóc pacjentowi w walce z nałogiem. Na odpowiednie wsparcie mogą liczyć także bliscy pacjenta. W ciężkich chwilach otrzymują oni niezbędne wsparcie psychologiczne oraz odpowiednią wiedzę merytoryczną na temat pomocy i wsparcia bliskiej osoby
w uzależnieniu.

Profilaktyka uzależnienia od gier komputerowych

Prócz leczenia uzależnienia, niezwykle istotna jest również profilaktyka. Pomoc w przypadku uzależnienia od gier komputerowych opiera się przede wszystkim na wsparciu bliskich oraz profesjonalnej pomocy specjalisty, jakim jest psycholog lub psychoterapeuta. Są jednak pewne działania, które można podjąć, by nie dopuścić do powstania uzależnienia. O tym, co robić, by nie dopuścić do powstania problemu, decyduje przede wszystkim wiek bliskiej osoby. W przypadku dzieci warto wyznaczyć podopiecznym określony limit na czas spędzany w przestrzeni wirtualnej, a także kontrolować, czy przeglądane przez małoletnich treści są dostosowane do ich wieku. Inną, niezwykle ważną metodą jest wyjaśnienie dzieciom, czym jest uzależnienie oraz jak poważne skutki mogą nieść za sobą długie godziny spędzane przed ekranem komputera. Niezwykle istotne również, zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych, jest postawienie na szczery dialog. Jeśli dostrzega się u swojego bliskiego nietypowe zachowania, takie jak zwiększona nerwowość, wycofanie oraz dłuższe godziny spędzane przy komputerze, dobrze jest porozmawiać o tym z najbliższym. Wsparcie emocjonalne jest bowiem niezwykle ważnym elementem zarówno jeśli chodzi o działania prewencyjne, jak i podczas trwania terapii. Obecność najbliższej osoby w trudnych chwilach jest bowiem nieocenionym wsparciem dla każdego z pacjentów.