Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Tworzenie relacji z psychologiem online. Jak budować współpracę?

Zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i otwartość – to elementy, bez których nie da się budować współpracy. Relacja z psychologiem jest jednym z podstawowych elementów skutecznej terapii. Wielu pacjentów obawia się jednak skorzystać z usług psychologa online. Nie wiedzą, czy możliwe jest zbudowanie relacji z terapeutą przez Internet. Mimo początkowych obaw, okazuje się, że współpraca i relacja terapeutyczna z psychologiem online jest jak najbardziej możliwa.

Relacja terapeutyczna – co to takiego?

Relacja terapeutyczna w kontakcie między psychologiem a pacjentem jest bardzo ważna. Wielu pacjentów przed rozpoczęciem terapii słyszy o relacji z psychologiem. Niektórzy z nich są zaskoczeni, że z terapeutą można budować relację. W końcu jest to osoba, która ma pomóc pacjentowi uporać się z problemem. Często, gdy pacjenci udają się na przykład do lekarza pierwszego kontaktu, oczekują, że specjalista rozwiąże ich problem w trakcie jednej wizyty i nie nawiązują z nim głębszej współpracy. W przypadku pomocy psychologicznej sprawa wygląda nieco inaczej.

Co to jest relacja terapeutyczna? Jest to relacja między pacjentem a terapeutą i odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. Rozpoczynając terapię pacjenci nawiązują więź ze specjalistą opartą na wzajemnym zaufaniu i zaufaniu. Dzięki prawidłowym kontaktom terapeutycznym możliwe jest przeprowadzenie terapii w sposób bezpieczny i komfortowy dla pacjenta bez późniejszych powikłań.

Przyglądając się bliżej wielu pacjentów może stwierdzić, że relacja terapeutyczna niczym nie różni się od spotkań z bliskim przyjacielem czy własną rodziną. W każdej z nich bowiem spotkać można takie elementy, jak zaufanie, szacunek, otwartość czy akceptacja. W rzeczywistości jednak kontakty między terapeutą a pacjentem znacząco różnią się od pozostałych więzi.

Relacja terapeutyczna to proces, który tworzy się przez cały okres trwania terapii. Przy pierwszym spotkaniu z psychologiem pacjenci często odczuwają lęk, zagubienie i bezradność. Spotkanie z terapeutą nieraz jest dla nich nową sytuacją, z którą wcześniej nie mieli do czynienia. Obawiają się oceny ze strony psychologa, braku zrozumienia i trudności z wyjawieniem swoich problemów. To naturalne, że przy pierwszym spotkaniu towarzyszy nam lęk i wiele sprzecznych uczuć. Warto jednak pamiętać, że relacja między terapeutą a pacjentem jest relacja profesjonalną. Dlatego dobry specjalista nigdy nie będzie oceniał ani krytykował pacjenta, za to dołoży wszelkich starań, by poczuł się on komfortowo i bezpiecznie. Rozmowa z psychologiem powinna bowiem opierać się na wzajemnym zaufaniu, szacunku i otwartości. Akceptacja pacjenta jest kluczowym elementem jakim kieruje się psycholog.

Konsultacje psychologiczne, prócz bezwarunkowej akceptacji specjalisty, powinny dawać poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. W prawidłowej relacji terapeutycznej pacjent nie obawia się rozmawiać z psychologiem o swoich problemach, zaś specjalista nigdy nie będzie im umniejszał. Dobry psycholog online chce jak najlepiej zrozumieć pacjenta, jego trudności i codzienne zmagania by móc udzielić pomocy najlepiej, jak tylko to możliwe.

Pomimo empatii i akceptacji, dobra relacja terapeutyczna powinna opierać się też na autentyczności. Dobry psycholog w kontakcie z pacjentem zachowuje swój profesjonalizm, jednak nie ukrywa, że też jest człowiekiem. Pacjent w kontakcie z psychologiem powinien czuć, że rozmawia z kimś, kto próbuje go zrozumieć. Poprzez autentyczność terapeuta powinien być spójny w swoich myślach czy opiniach. Dzięki temu jest on w stanie pomóc pacjentowi wyjść z problemu w bezpieczny sposób.

Relacja terapeutyczna online

Pomoc psychologiczna online udzielana jest z sukcesem od wielu lat. Pacjenci korzystając z usług psychologa online chwalą sobie nie tylko wygodę i komfort konsultacji, ale przede wszystkim ich wysoką skuteczność. Warto zadać sobie jednak pytanie – czy możliwe jest stworzenie relacji terapeutycznej online? Może wydawać się, że więzi tworzone przez Internet cechują się niższą skutecznością, jednak zdalna relacja terapeutyczna jest jak najbardziej możliwa. Dzięki doświadczeniu i staraniom terapeuty relacja online z pacjentem jest równie skuteczna jak tradycyjna. Poprzez otwartość, zrozumienie i empatię pacjent ma pewność, że może bez żadnych obaw powiedzieć terapeucie o wszystkich trudnościach. Psycholodzy są również wyszkoleni w korzystaniu z nowoczesnych technologii w taki sposób, by umożliwić pacjentom bezpieczne i komfortowe połączenie się na spotkanie. Pacjent może odbywać rozmowę w bezpiecznym dla siebie miejscu, co również wzmacnia i ułatwia budowanie relacji ze specjalistą.