Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Terapia dla par – kiedy jest wskazana?

Kiedy zgłosić się na terapię par?

Każdy związek przechodzi przez lepsze i gorsze chwile. W każdym związku pojawiają się kryzysy i momenty trudne. Jednak kiedy nadchodzi moment, w którym warto zwrócić się o pomoc do specjalisty na terapię par?

Czy terapia par jest dla nas?

Dla wielu par jest to ten moment, w którym w żaden sposób nie mogą się porozumieć. Powodem tego może być ciągnący się konflikt lub brak otwartej i szczerej komunikacji między partnerami. Może się jednak zdarzyć, że nie ma otwartej kłótni jednak czuć, że związek nie funkcjonuje prawidłowo. Być może do końca nie wiadomo co się stało, jednak partnerzy nie czują się już takiego komfortu i bezpieczeństwa jak dawniej. Czynników może być wiele. Często pacjenci przychodzący na terapię sami do końca nie wiedząc, co jest trudnością w ich związku, z czego ona wynika. Psychoterapeuta jako osoba profesjonalna i patrząca na sytuację z dystansem może pomóc odszukać źródło problemu. Z pewnością oznaką, aby udać się do specjalisty są częste kłótnie i konflikty między partnerami. Jeśli nie można dojść do porozumienia pomimo prób i chęci, a podczas konfliktu pojawia się wiele raniących słów jest to moment, aby pomyśleć terapii dla par.

Co zrobić ze zdradą partnera?

Zdrada w związku jest jedną z najtrudniejszych rzeczy do przepracowania, dla niektórych jest niewybaczalna i nie widzą swojej przyszłości z partnerem, który dopuścił się zdrady. Warto wiedzieć, że nawet mimo sytuacji zdrady można być szczęśliwą parą, jeśli partnerom uda się przepracować trudny moment. Zdrada nie musi oznaczać końca związku. Warto, porozmawiać o powodach i okolicznościach zdrady, zrozumieć co się stało i wspólnie zadecydować, czy para chce naprawiać związek, czy z niego zrezygnować. Warto sięgnąć po pomoc specjalisty, aby pomógł wyjść z kryzysu i nie pozwolił trwać w rolach ofiary i winnego. Przepracowanie zdrady może także pomóc w odbudowaniu intymności i zaangażowania w związku. Zdarza się, że partnerzy zaczynają na nowo siebie doceniać i pragnąć po przepracowaniu kryzysu. Uświadamiają sobie jak wiele dla siebie znaczą i jakie zalety ma dla nich związek z drugą osobą. Kobiety większą wagę przywiązują do zdrady emocjonalnej, czyli wyrażania miłości lub zainteresowania innym kobietom, dla mężczyzn z kolei bardziej bolesna jest zdrada fizyczna, czyli kontakt seksualny. Z tego powodu każdy z partnerów może postrzegać zdradę w inny sposób i inaczej ją interpretować. Warto porozmawiać ze specjalistą o swoich obawach i wątpliwościach po zdradzie i ustalić, dlaczego doszło do zdrady i jak rozumieją ją oboje partnerzy.

Co zrobić jeśli w związku pojawia się zazdrość?

Zazdrość w związku jest rzeczą naturalną i konieczną do wyznaczania granic w relacjach z innymi ludźmi. Uczucie zazdrości często pokazuje nam jak blisko dopuszczamy innych w kontaktach z naszą drugą połówką. Na ile jest to dla nas komfortowe, a na ile wzbudza to w nas poczucie zagrożenia. Jednak kiedy zazdrość staje się niezdrowa dla związku? Z czego zazdrość w związku może wynikać?

Jest kilka możliwych źródeł. Pierwszym z nich są złe doświadczenia z poprzednich związków, być może kiedyś byliśmy zdradzeni lub oszukiwani dlatego jesteśmy wrażliwi w kwestii zaufania wobec drugiej osoby. Po drugie zazdrość ma także swoje źródło w braku zaufaniu do partnera i wysokiej podejrzliwości, bierze się to często z poczucia niepewności w relacji. Jeśli nie czujemy się wystarczająco atrakcyjni dla partnera, może to budzić nasze poczucie zagrożenia, tym samym możemy być zazdrośni o kontakty drugiej osoby z innymi. Ważne jest aby podkreślić, że zazdrość może dotyczyć wielu rzeczy – możemy być zazdrośni o inną osobę z otoczenia partnera czy partnerki, jednak zazdrość może dotyczyć także rodziców, przyjaciół czy czasu spędzanego w pracy lub na uprawianiu hobby. Warto zastanowić się, o co dokładnie jesteśmy zazdrości. Czy zazdrość dotyczy czasu poświęcanego innym osobom, być może chodzi o aktywności partnera, które odbywają się bez naszego udziału?

Zazdrość staje się poważnym problemem w związku jeśli przez nią próbujemy ograniczyć wolność drugiej osoby, próbujemy jej narzucić własny styl życia lub selekcjonować przyjaciół i aktywności drugiej połówki. Jednocześnie poczucie zazdrości, które występuje razem z poczuciem zagrożenia i lękiem jest trudne dla osoby doświadczającej takich emocji. Jeśli uczucie staje się obezwładniające i znacząco wpływa na jakość relacji warto porozmawiać z partnerem o tym, co czujemy i przybliżyć mu nasz punkt widzenia. Warto spróbować to zrobić w sposób spokojny, unikać wyrażania oskarżeń i naszych domysłów, ale szczerze zapytać drugą osobę jak postrzega sytuację.

Jak komunikacja wpływa na związek?

Jednym z najczęstszych problemów w relacjach międzyludzkich jest brak dobrej komunikacji. W związku staje się to często powodem wielu kłótni i nieporozumień między partnerami. W otwartej komunikacji bardzo ważna jest umiejętność słuchania drugiej osoby i próba jej zrozumienia. Niestety w przypadku par w konflikcie często komunikowanie się jest niemożliwe, ponieważ nie ma w nim miejsca na aktywne słuchanie i zrozumienie partnera. Osoby podczas kłótni okopują się na swoich stanowiskach i nie chcą przyjąć perspektywy drugiej osoby. Dla wielu par praca nad sposobem komunikacji jest kluczem do sukcesu w poprawieniu relacji. Dzięki nauce słuchania i porozumiewania się pacjenci są w stanie zrozumieć skąd wynika problem w ich związku, potrafią dostrzec swoje błędy i spróbować je naprawić. Dobra komunikacja i otwartość często otwiera przed partnerami nowe sposoby rozmowy, a tym samym umożliwia rozwój relacji.

Co zrobić kiedy czuję, że moje potrzeby nie są zaspokojone?

Partnerzy często odczuwają, że nie zaspokajają swoich pragnień i potrzeb. Czują się niewystarczająco dobrzy dla partnera lub mówią o tym, że są zaniedbani w związku. Być może druga połowa nie wie, czego partner oczekuje lub pomimo rozmowy nie umie zaspokoić potrzeb i wymagań drugiej połówki. Warto rozmawiać z partnerem o wspólnych celach i oczekiwaniach w związku, często taka rozmowa oczyszcza atmosferę i pozwala na wyznaczanie wspólnych wartości w relacji. Być może w relacji pojawiły się nowe potrzeby, które należy razem nauczyć się zaspokajać. Często stary sposób radzenia sobie z pragnieniami przestał działać i trzeba razem wypracować nową drogę osiągania satysfakcji. Warto także omówić wizję związku, każda relacja rozwija się we własnym tempie, a tym samym zmieniają się priorytety partnerów. Relacje romantyczne są dynamiczne, tak samo jak ludzie są zmienni, tym samym zmieniają się ich oczekiwania wobec drugiej połówki. Dlatego warto porozmawiać o tym, czy wizja związku, jak i pragnienia i cele są wspólne. Terapia par może w dużym stopniu pomóc obu stronom odnaleźć potrzeby, które nie są zaspokojone lub często nawet uświadomione przez partnerów.

Co jeśli w związku pojawia się agresja słowna lub fizyczna?

Przemoc fizyczna jak i słowna w związku jest wyraźnym sygnałem, że czas poszukać pomocy. Agresja w bliskiej relacji jest niszcząca dla obu osób, dlatego warto przyjść z tym problemem do psychoterapeuty zwłaszcza jeśli czujemy się bezsilni i bezradni. Często poszukanie pomocy jest bardzo trudne w relacjach, w których występuje przemoc. Jednak wiara w zmianę osoby, która stosuje przemoc jest złudna i rozczarowująca. O agresji trzeba rozmawiać i przeciwdziałać jej jak najszybciej. Jeśli jedna osoba w związku jest nieszanowana, obrażana lub lekceważona, są to przejawy agresji psychicznej. Potrzeby ludzi tworzących związek powinny być w równym stopniu zaspokajane, a relacja powinna opierać się na poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Co zrobić jeśli brakuje seksu i bliskości w związku? Skąd bierze się poczucie oddalenia?

Być może w związku brakuje intymności, pojawiło się poczucie oddalenia – brak bliskości emocjonalnej lub fizycznej? Normalny dla związku z długim stażem jest zanik namiętności, często ma to miejsce zwłaszcza, kiedy w codziennym życiu pojawia się wiele obowiązków takich jak dzieci, praca czy prowadzenie domu. Jednak nad bliskością i intymnością w związku trzeba pracować. Poczucie oddalenia może być to spowodowane kryzysem w związku, jednak przyczyna może być także prozaiczna, taka jak choćby zajęcie codziennymi obowiązkami i związany z tym brak czasu. Warto podkreślić, że intymność i bliskość są ważnymi elementami udanego związku. Podobnie jak współżycie seksualne, które dla wielu jest bardzo ważne w relacji. W przypadku braku seksu w związku warto się zastanowić jakie są tego przyczyny. Może on wynikać z kwestii medycznych, psychicznych lub relacyjnych. Jeśli przyczyną jest ciało warto udać się do lekarza seksuologa, ginekologa w przypadku kobiet i urologa w przypadku mężczyzn. Być może przyczyna braku współżycia jest czysto fizyczna. W przypadku jeśli pojawiają się problemy z pożądaniem lub odczuwaniem przyjemności z czynności seksualnych warto udać się do psychoterapeuty, który zajmuje się problemami seksualnymi.

Ważne w terapii par jest zaangażowanie obu stron, do psychologa warto się umówić jeśli obie osoby są zdecydowane na podjęcia pracy nad relacją i czują się gotowe na rozmowę ze specjalistą.