Wzajemne zaufanie i wysokie kompetencje specjalisty to jedne z wielu czynników, które są niezwykle istotne w przebiegu procesu terapeutycznego. Każdy pacjent chce mieć pewność, że powierza swoje prywatne problemy odpowiedniej osobie. W procesie leczenia, prócz standardowych procedur medycznych, ważna jest także relacja terapeutyczna pacjenta z lekarzem. Na czym ta więź powinna się opierać?
Dobry psychiatra, jak go znaleźć?
Dla wielu osób znalezienie odpowiedniego specjalisty z zakresu psychiatrii nie jest łatwym zadaniem. Do wyboru bowiem jest wielu fachowców z różnym doświadczeniem, stażem zawodowym czy podejściem do pacjenta. Jak zatem wybrać odpowiedniego specjalistę by mieć jak największą pewność pomyślnej współpracy terapeutycznej?
Przede wszystkim należy pamiętać, iż psychiatra jest lekarzem. Oznacza to, że musiał ukończyć studia medyczne a także ukończyć lub być w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z zakresu psychiatrii. Wybierając lekarza warto również zwrócić uwagę na jego dotychczasowe doświadczenie – odbyte staże czy praktyki szpitalne. Równie istotne są także chęci ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji przez specjalistę poprzez udział w różnych kursach, stażach
i konferencjach. Świadczą one bowiem o chęci doskonalenia własnych umiejętności, jak
i lepszego zrozumienia problemu pacjenta.
Dobry psychiatra powinien patrzeć także na pacjenta całościowo. Problemy psychiczne bowiem mają charakterystyczne podłoże i prócz standardowej terapii farmakologicznej liczy się także empatia i zrozumienie indywidualnej sytuacji życiowej każdego pacjenta.
Pierwsza wizyta
Podejmując decyzję o wizycie u lekarza psychiatry można odczuwać lekki niepokój. Przyszli pacjenci zazwyczaj boją się negatywnej opinii zarówno ze strony lekarza, jak
i otoczenia. Niemałe obawy budzi również możliwość przepisania przez specjalistę leków. Jednak w rzeczywistości nie ma powodów do obaw. Potwierdzają to również sami pacjenci, którzy rozpoczęli proces terapeutyczny w Klinice.
Na konsultację u lekarza psychiatry w Klinice można zapisać się przez 7 dni w tygodniu zarówno telefonicznie, jak i online. Na pierwszą wizytę warto zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną zarówno od lekarza psychiatry (jeśli taką się posiada), jak i od innych specjalistów. Wiele informacji bowiem może okazać się przydatnych.
Pierwsza wizyta ma głównie charakter zapoznawczy. Lekarz będzie chciał zgłębić dotychczasową historię chorób pacjenta, a także dowiedzieć się z jakim problemem przychodzi. Równie istotną kwestią dla specjalisty będzie chęć głębszego poznania pacjenta jako osoby- co robi na co dzień lub jakie ma relacje z innymi.
Każda wizyta odbywa się w atmosferze zrozumienia i szacunku. Nie trzeba obawiać się negatywnych opinii ze strony psychiatry czy personelu placówki. Lekarz dołoży wszelkich starań, by pacjent czuł się podczas wizyty komfortowo. Proces leczenia jest bowiem jedynie środkiem do wspólnego celu pacjenta i lekarza, jakim jest powrót do pełni zdrowia pacjenta.
Czy mogę zmienić psychiatrę?
Czasami pomimo dużych starań zdarza się, że pacjent natrafi na nieodpowiedniego dla siebie specjalistę. Problemy w relacji mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak brak współpracy psychiatry z psychologiem czy nawet niezgodność charakterów pacjenta z lekarzem. Leczenie u tego fachowca bowiem prócz zastosowania standardowych procedur medycznych wymaga także otwartego dialogu i zrozumienia. Kiedy po dłuższym okresie czasu odnosi się wrażenie, że leczenie nie przynosi założonych efektów, można rozważyć zmianę specjalisty. Każdy pacjent bowiem ma do tego prawo. W tym celu można po prostu bez większych formalności zapisać się na wizytę do Kliniki. Warto wcześniej jednak zadbać o kopię dokumentacji medycznej z poprzedniej placówki. Historia przebiegu choroby, którą dostarczy się lekarzowi w Klinice niezmiernie ułatwi przebieg leczenia. Co istotne, w Klinice pacjent ma również możliwość odbycia konsultacji z psychologiem, co zdecydowanie ułatwia głębsze przepracowanie swojego problemu i trudności dnia codziennego. Jeśli poszukujesz dobrego lekarza psychiatry lub chcesz zmienić swojego dotychczasowego lekarza, zachęcamy do zakładki Psychiatra Poznań Prywatnie, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat wizyty u psychiatry w Klinice LMC.