Psychoterapia online to metoda leczenia, którą chwali sobie wielu pacjentów. Mowa nie tylko o wygodzie i komforcie rozmowy, ale również wysokiej skuteczności terapii. Jednak tak jak każda metoda ma ona swoich zwolenników jak i tych, którzy preferują spotkania w klinice. Kiedy zatem wybrać psychoterapię online?
Psychoterapia online zalety
Psychoterapia online to metoda leczenia, która pojawiła się w psychologii już ponad 20 lat temu. Początkowo była przeznaczona dla nielicznych pacjentów, którzy mieli dostęp do sieci
i środki na taką pomoc. Mimo wielu lat pacjenci najbardziej zainteresowali się psychoterapią online w dobie pandemii. Zamknięte kliniki i przychodnie sprawiły, że wielu z nich zdecydowało się kontynuować terapię online. Początkowo nowe doświadczenie mogło nieść za sobą pewne trudności. Nie wszyscy bowiem byli w posiadaniu smartfona bądź laptopa z dostępem do Internetu; również same rozmowy przez kamerkę budziły dyskomfort. Dziś psychoterapia online została dopasowana do potrzeb każdego pacjenta. Terapeuci służąc swoją wiedzą i doświadczeniem robią wszystko, by terapia przyniosła jak najlepsze efekty. Jakie jeszcze zalety posiada psychoterapia online? Do najczęściej wymienianych przez pacjentów zalet psychoterapii online można zaliczyć:
- Komfort i bezpieczeństwo – pierwsza rozmowa z psychoterapeutą może budzić pewne obawy. To naturalne, że przed pierwszym spotkaniem z terapeutą mamy wiele pytań. Każdy z nas chce bowiem jak najlepiej zaprezentować się specjaliście i uzyskać najlepszą pomoc. Psychoterapia online często pomaga zmniejszyć stres przed pierwszą wizytą. Dzięki rozmowie na odległość pacjenci czują, że zachowują bezpieczny dystans, co zmniejsza stres i poczucie lęku.
- Oszczędność czasu – dzięki zdalnej psychoterapii pacjenci nie muszą dojeżdżać do kliniki by spotkać się z terapeutą. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które pracują do późna bądź mieszkają daleko od kliniki.
- Łatwy kontakt ze specjalistą – psychoterapia online pozwala również wielu pacjentom na kontakt z terapeutą. W momencie, gdy pacjent ma problemy z poruszaniem się bądź dotarciem do kliniki, terapia online jest dla niego najlepszym rozwiązaniem.
- Możliwość kontynuacji terapii nawet podczas wyjazdu – psychoterapia online umożliwia spotkania z terapeutą nawet w trakcie wakacji bądź służbowej delegacji. Dzięki dogodnym terminom i łatwej komunikacji online możemy odbywać terapię z każdego miejsca na świecie.
Korzyści z psychoterapii online jest jednak znacznie więcej. Na komfort podczas zdalnych sesji wpływają między innymi indywidualne podejście pacjenta i jego otoczenie. Dlatego przed rozpoczęciem psychoterapii online warto zadać sobie pytanie, czy taka forma terapii będzie dla nas odpowiednia i komfortowa.
Psychoterapia online, wady
Pomimo wielu zalet, psychoterapia online może nie być odpowiednia dla wszystkich pacjentów. Rozmowy online mogą nie być dla nich komfortowe, dlatego preferują spotkania w gabinecie. To w zupełności zrozumiałe – każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby. Najczęściej pomoc terapeutyczną w klinice wybierają osoby starsze, które mają kłopot w używaniu nowych technologii. Jednak nie tylko. Psychoterapia online może mieć pewne ograniczenia, wśród których pacjenci najczęściej wskazują na:
- Trudności komunikacyjne – mimo najlepszych rozwiązań technologicznych, zdarza się, że sesja jest zakłócona przez problemy techniczne. Przerwy w dostawie prądu, zerwane łącze bądź problemy techniczne w sprzęcie pacjenta sprawiają, że psychoterapia online staje się trudna do przeprowadzenia.
- Brak kontaktu wzrokowego – w psychoterapii online bardzo ważne jest, by pacjent posiadał kamerkę internetową. Poprzez kontakt wzrokowy terapeuta może obserwować reakcje pacjenta i udzielić mu najlepszego wsparcia. Brak tej możliwości może utrudnić przeprowadzenie sesji.
- Dyskomfort związany z rozmową online – niektórzy pacjenci nie czują się komfortowo w rozmowach online. Jest to w zupełności zrozumiałe. Nie każdy z nas lubi rozmawiać przez telefon bądź łączyć się z innymi przez Internet. W takiej sytuacji warto spotkać się z terapeutą w klinice. Czasami po pierwszym spotkaniu w klinice rozmowa online z poznanym już terapeutą przychodzi znacznie łatwiej.
- Obecność innych osób – zdarza się, że podczas spotkań z terapeutą pacjent przebywa w pomieszczeniu z bliskimi. W takiej sytuacji zazwyczaj trudno jest mówić swobodnie o własnych trudnościach i problemach z jakimi pacjent mierzy się na co dzień. Dlatego przed konsultacją online warto udać się w odosobnione i spokojne miejsce.
W momencie, gdy możemy zmienić miejsce terapii na bardziej komfortowe, zdecydowanie warto zrobić ten krok. Nawet tak proste rzeczy jak zmiana pokoju czy sprzęt z lepszym Internetem mogą znacząca podnieść komfort i efekty terapii. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego jeśli psychoterapia online budzi w nas dyskomfort, powinniśmy spotkać się z psychologiem w klinice. Można to zrobić, korzystając z konsultacji psychologicznej lub skorzystać z psychoterapii indywidualnej.
Psychoterapia online – czy warto?
Pacjenci stając przed wyborem terapeuty mogą zastanawiać się, czy warto wybrać psychoterapię online. Rzeczywiście, posiada ona wiele zalet, zaś terapeuci robią wszystko, by była jak najbardziej komfortowa dla wszystkich pacjentów. Liczne badania potwierdzają, że psychoterapia online jest również w wielu przypadkach tak samo skuteczna jak terapia prowadzona w gabinecie. Dlatego jeśli nie widzimy przeciwwskazań, warto wybrać psychoterapię online. W sytuacji, gdy zdalne spotkania okażą się dla nas niekomfortowe, zawsze możemy poprosić psychologa o spotkanie w klinice.
W momencie, gdy rozmowy online budzą w nas dyskomfort lub doświadczamy innych trudności, warto spotkać się z terapeutą w klinice. To naturalne, że nie wszyscy pacjenci mogą być gotowi na terapię przez Internet. Niektórzy mogą czuć się lepiej odwiedzając psychologa w klinice. Jeśli jednak psychoterapia online nadal budzi nasze zainteresowanie, warto na ten temat porozmawiać ze specjalistą podczas jednej z sesji. Psycholog w miarę swoich możliwości dołoży wszelkich starań, by terapia prowadzona stacjonarnie bądź zdalnie przyniosła pacjentowi najlepsze efekty.