Pomoc psychologiczna w kryzysie to jedna z usług najczęściej wybieranych przez naszych pacjentów. Według danych Komisji Europejskiej co piąty Polak doświadczył problemów zdrowia psychicznego, a liczba osób zgłaszających się po pomoc w kryzysie psychicznym systematycznie rośnie, co pokazuje, jak istotne jest wsparcie. Mimo, iż często ciężko zrobić pierwszy krok, warto sięgnąć po pomoc specjalistów.
Jak psycholog pomaga w radzeniu sobie z emocjonalnym przeciążeniem?
Kryzys zdrowia psychicznego może wynikać z wielu różnych czynników. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do gabinetu po przebytych traumach, przez długotrwały stres oraz poczucie bezradności i uzależnienia, na przykład od hazardu, seksu czy zakupów. Przyczyn jest bardzo dużo, zaś każdy pacjent odczuwa je w różny sposób. Bez odpowiedniej pomocy problem może przybierać na sile i mieć wpływ na nasze zdrowie. Trudne chwile przeżywa jednak każdy z nas. Jak zatem stwierdzić, że doświadczamy kryzysu psychicznego? Do najczęstszych objawów związanych z kryzysem zaliczyć można:
- częste zmiany nastroju,
- problemy ze snem,
- trudności z koncentracją,
- rozdrażnienie,
- zmiany w apetycie,
- unikanie kontaktu z innymi.
Czas potrzebny do stwierdzenia kryzysu może być różny i zależy od wielu czynników, w tym od intensywności objawów oraz indywidualnej sytuacji pacjenta. Dlatego ważne jest, by zwracać uwagę na swoje samopoczucie i przeżywane trudności. Dzięki profesjonalnej pomocy wyjście z trudności jest możliwe, a psychoterapia i pomoc psychologiczna w kryzysie jest u nas dostępna dla każdego pacjenta.
Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej w trudnych chwilach?
Kryzys zdrowia psychicznego najczęściej jest spowodowany trudnym dla pacjenta doświadczeniem, takim jak utrata bliskiego czy nadmierny stres. W niektórych przypadkach kryzys również objawem depresji – choroby, której może doświadczyć każdy z nas.
Depresja, tak jak wiele innych chorób, może przybierać wiele postaci. Według danych WHO obecnie na depresję cierpi blisko 280 mln osób na całym świecie, a do 2030 r. będzie to najczęściej występująca choroba na świecie. Jak z kolei podkreślił NFZ, w Polsce na depresję cierpi blisko 1,2 mln osób, a znaczna część wymaga leczenia w szpitalu. Wśród najczęstszych objawów depresji specjaliści wskazują na obniżony nastrój, niechęć do jedzenia, trudności ze snem, wahania nastroju, utratę masy ciała, bóle mięśni i trudności w podjęciu decyzji. Oczywiście te objawy mogą, ale nie muszą oznaczać depresji. Dlatego o tym, jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym, może zdecydować specjalista, m.in. nasz psycholog w Poznaniu. Podczas konsultacji specjalista przeprowadzi z pacjentem pełen wywiad diagnostyczny dotyczący stanu zdrowia, stylu życia, przebytych chorób czy doświadczanych problemów. Prócz tego pacjent może od poniedziałku do piątku skorzystać z pomocy lekarza psychiatry, który świadczy takie usługi jak pomoc kryzysowa. Dzięki temu możliwa jest nie tylko rzetelna diagnoza, ale również udzielenie odpowiedniego wsparcia.
Jakie formy wsparcia oferują psycholodzy w kryzysie?
Wszyscy pacjenci, którzy doświadczają trudnych chwil zasługują na profesjonalną pomoc w kryzysie emocjonalnym, która jest przeznaczona dla wszystkich naszych pacjentów i dostosowana do ich możliwości. Specjalista ten dołoży wszelkich starań, by wyprowadzić pacjenta z kryzysu psychicznego. Profesjonalna pomoc psychologiczna w Klinice LMC prowadzona jest w dwóch etapach. Po pierwsze, każdy pacjent na konsultacji z psychoterapeutą otrzymuje niezbędne wsparcie emocjonalne. Podczas sesji terapeutycznej psycholog rozmawia z pacjentem o jego trudnościach, tworzy bezpieczną przestrzeń pełną zaufania a także pomaga zrozumieć przeżywane emocje. Prócz tego nasza poradnia oferuje różne techniki terapeutyczne, które mają pomóc pacjentom w wyzbyciu się problemu. Terapia w kryzysie psychicznym często wymaga przynajmniej kilku spotkań z terapeutą. Przynosi ona jednak znaczą ulgę pacjentom, którzy powierzyli swoje problemy specjaliście. Dla osób, które nie mogą pojawić się na wszystkich sesjach w klinice, oferujemy psychoterapię online.
Co ważne, ze wsparcia mogą skorzystać też bliscy pacjentów. W naszej klinice oferujemy bowiem takie usługi, jak pomoc psychologiczna w kryzysie małżeńskim, pomoc rodzinie w kryzysie oraz wsparcie dla dzieci, młodzieży i ich rodziców. Nasze wsparcie dostosowane jest też do potrzeb nauczycieli, którzy pracują z młodzieżą.
By zasięgnąć porady specjalisty, wystarczy skorzystać przez telefon z naszej infolinii czynnej codziennie przez 7 dni w tygodniu. Pacjenci chętni do współpracy mogą dzwonić lub wysłać wiadomość w godzinach 9.00-21.00 lub skorzystać z Internetu i zapisać się przez bezpłatny formularz na wizytę w dowolne dni tygodnia, na przykład w środy lub czwartki.
Dlaczego szybka reakcja w kryzysie psychologicznym jest tak ważna?
Ważnym rodzajem wsparcia pacjentów w kryzysie zdrowia psychicznego jest również interwencja kryzysowa. Jest to działanie mające na celu dostarczenie szybkiego wsparcia i zrozumienia pacjentom będącym w stanie zagrożenia zdrowia. Pacjenci zgłaszający się po pomoc w nagłych przypadkach mogą mieć pewność, że specjalista poświęci im wystarczająco dużo czasu na wysłuchanie i udzielenie cennej rozmowy. Profesjonalna interwencja kryzysowa w Poznaniu najczęściej obejmuje takie elementy, jak:
- ocena sytuacji i stanu pacjenta,
- szczera i wspierająca rozmowa,
- wysłuchanie pacjenta,
- pomoc w rozwiązaniu problemów,
- skierowanie do profesjonalnej pomocy, np. do terapeuty.
Interwencja kryzysowa jest wsparciem doraźnym w trudnych momentach. By z niej skorzystać, wystarczy, że pacjent wykona połączenie telefoniczne z kliniką bądź osobiście i poprosi o interwencję. Skorzystać z niej może każdy. Doświadczając jednak trudności zdrowia psychicznego, warto sięgnąć po długofalowe wsparcie specjalisty. Na taką pomoc mogą na pewno liczyć mieszkańcy Poznania, którzy doświadczając depresji lub innych problemów zdrowia psychicznego z pewnością otrzymają profesjonalne wsparcie od psychologa w Klinice.