Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Psycholog online dla osób pracujących zdalnie. Jak radzić sobie z wyzwaniami wirtualnej pracy

Praca zdalna jest ceniona przez wielu pracowników. W ostatnich latach coraz więcej firm pozwala na zdalne wykonywanie obowiązków. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści jak
i zagrożeń. Praca zdalna może bowiem w niektórych przypadkach prowadzić do wypalenia zawodowego a nawet depresji. Co zrobić, gdy pojawi się problem?

Nowe możliwości pracy zdalnej

Praca zdalna bez wątpienia dokonała rewolucji na rynku pracy. Mimo jej nieśmiałego rozwoju w ubiegłych latach, dopiero pandemia COVID-19 sprawiła, że została ona wpisana do Kodeksu pracy.

Dziś wirtualna praca jest standardem w wielu firmach. Pracownicy aplikując na dane stanowisko często zachęcani są możliwością wykonywania obowiązków z domu i elastycznym czasem pracy. Takie rozwiązanie przynosi pracownikowi wiele korzyści. Do najczęściej wymienianych należą:

  • Elastyczność czasu – pracownicy wykonujący pracę zdalnie w wielu przypadkach mają autonomię w organizacji czasu pracy. Dla pracodawców bowiem najważniejsze jest wykonanie zadań w terminie, nie ma znaczenia zaś, w jakiej porze zadanie będzie wykonane. Takie rozwiązanie pozwala też na lepszą integrację życia prywatnego
  • z zawodowym.
  • Brak konieczności dojazdu – jest to szczególnie ważne rozwiązanie dla osób mieszkających daleko od pracy. Możliwość zdalnego wykonania obowiązków pozwala zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze. Poprzez rezygnację z długiego czasu dojazdu pracownicy czują się wypoczęci i gotowi do efektywnej realizacji zadań.
  • Większa autonomia – w wielu przypadkach praca zdalna pozwala pracownikowi na dużą autonomię. To pracownik decyduje, kiedy i jakie obowiązki wykonuje.
  • Zwiększona produktywność – komfortowe warunki pracy i lepsze samopoczucie prowadzą do większej produktywności i satysfakcji.
  • Mniejszy stres – dla niektórych praca w biurze może być sporym obciążeniem. Ciągłe kontakty z innymi, duża ilość obowiązków czy presja czasu są dla pracowników sporym wyzwaniem. Praca zdalna pozwala wykonać te same zadania przy mniejszym stresie.

Wielu pracowników nawet po kilku latach ceni sobie przywilej pracy zdalnej. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak rodzaj wykonywanej pracy, ilość obowiązków czy nawet cechy osobowości. Są jednak sytuacje, gdy praca na odległość zaczyna negatywnie wpływać na pacjentów.

Praca zdalna? Tak, ale…

Praca zdalna ma wiele korzyści, jednak wiąże się też z pewnymi wyzwaniami. Podczas gdy wielu pracowników przekształca swoje domy w biura, inni po pewnym czasie zaczynają wracać do firmy. Wpływ ma na to wiele czynników, które utrudniają wykonywanie pracy i negatywnie wpływają na pracowników. Do najczęściej wymienianych aspektów należą:

  • Brak kontaktu z innymi – każdy człowiek potrzebuje spotykać się z innymi ludźmi.
  • W przypadku, gdy izolacja trwa zbyt długo, może źle wpływać na samopoczucie
  • i zdrowie pracownika.
  • Brak dyscypliny – elastyczny czas pracy jest ceniony zarówno przez pracowników jak i pracodawców. Jednak czasami wykonanie zadań bez wyznaczonego terminu może prowadzić do trudności w utrzymaniu dyscypliny i wykonywaniu zadań.
  • Trudność w oddzieleniu życia prywatnego od zawodowego – brak granicy między życiem osobistym i zawodowym może skutkować nadmiernym obciążeniem pracą. Prowadzi to nie tylko do spadku efektywności, ale również trudności w wypoczynku.
  • Brak aktywności fizycznej – praca zdalna może zniechęcać wielu pracowników
  • do aktywności fizycznych. Długotrwały pobyt w domu może prowadzić zarówno
  • do spadku kondycji, jak również wpłynąć negatywnie na samopoczucie pacjentów.
  • Trudność w ocenie i niejasne zasady pracy – praca zdalna często utrudnia kontakt
  • z przełożonym i resztą zespołu. Brak regularnych kontaktów z innymi i regularnej oceny może utrudnić i wpłynąć na jakość wykonywanej pracy.

Wielu pracowników wskazuje również na rosnący poziom wypalenia zawodowego. Brak wyraźnej granicy między życiem zawodowym a prywatnym może prowadzić do ciągłego zmęczenia, wyczerpania i braku satysfakcji. W przypadku, gdy praca online zaczyna źle wpływać na nasze samopoczucie, warto nie tylko zastanowić się nad powrotem do firmy, ale również rozważyć sięgnięcie po pomoc.

Psycholog online dla osób pracujących zdalnie

Praca zdalna może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia pacjentów. Długotrwała często prowadzi do wypalenia zawodowego, wyczerpania emocjonalnego, narastającej frustracji czy problemów z koncentracją. Niekiedy u pacjentów może dojść również do obniżenia odporności a nawet rozwoju depresji. Dlatego w przypadku, gdy zauważymy u siebie pierwsze niepokojące objawy, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Wielu pacjentów nie może sobie jednak pozwolić na terapię w klinice. Codzienne obowiązki czy długi dojazd uniemożliwiają im spotkania z psychologiem w gabinecie. Dlatego z myślą o nich wprowadzono terapię online z psychologiem.

Terapia online prowadzona jest przez wykwalifikowanego psychologa i jest dopasowana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Pierwsze spotkanie najczęściej jest przeznaczone na poznanie z terapeutą. Podczas sesji specjalista rozmawia z pacjentem o jego trudnościach, wykonywanej pracy czy życiu prywatnym. W terapii online psycholog może również wykonać liczne testy, które pomogą mu lepiej zdiagnozować pacjenta.

W kolejnych etapach psycholog pomaga pacjentom w rozwiązaniu problemów i lepszym zrozumieniu ich potrzeb. Służą temu nie tylko regularnie odbywane sesje, ale również chat online z psychologiem, który umożliwia pozostanie ze specjalistą w kontakcie. To bardzo ważne w momencie, gdy pacjenci potrzebują wsparcia specjalisty jeszcze przed kolejną wizytą. Prócz wsparcia emocjonalnego, psycholog może również oferować porady i udzielać informacji związanych z problemem pacjenta.

Oprócz niezbędnego wsparcia, psycholog online pomaga również w walce z depresją. Niektórzy pacjenci zmagający się z tą chorobą mogą mieć trudności z udaniem się na terapię. Pomimo dużego obciążenia, z jakim wiąże się depresja, muszą oni pracować i wykonywać obowiązki. Terapia depresji online w domowym zaciszu daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa i pomaga w walce z chorobą. Dzięki zdalnym spotkaniom z terapeutą nie muszą oni rezygnować z wykonywanych obowiązków i spędzać czasu w drodze do kliniki. Co istotne, pacjent zawsze może zmienić formę terapii i udać się do gabinetu. Pomoc psychologiczna online jest dużym ułatwieniem i wyjątkowym wsparciem dla wszystkich potrzebujących pacjentów. Dlatego w trosce o swoje zdrowie warto umówić się na konsultację do psychologa online.