Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Psycholog online dla dzieci i młodzieży, skuteczna pomoc w kryzysie?

Coraz więcej dzieci zmaga się z problemami psychicznymi – wynika z badań terapeutów. Mimo wsparcia ze strony najbliższych, młodzi ludzie czasem nie są w stanie uporać się
z trudnościami. Niektórzy z wielu powodów nie mogą uczęszczać do psychologa na terapię. Jednak każdy człowiek w potrzebie zasługuje na pomoc. Dlatego powstała pomoc psychologiczna online.

Problemy dzieci i młodzieży – temat wciąż aktualny

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży mówi się już od dawna. Niestety, mimo to coraz więcej dzieci zmaga się z problemami. Brak akceptacji, trudności w szkole, niepewność co do własnej przyszłości czy problemy zdrowotne są dużym obciążeniem dla młodych ludzi. Czasami, mimo wsparcia najbliższych, nie są w stanie poradzić sobie z napotkanymi wyzwaniami. Liczne trudności, presja ze strony otoczenia i nadmiar obowiązków powodują, że młodzi ludzie nie dają rady. Według licznych badań przeprowadzonych w ostatnich latach niemal jedna trzecia uczniów nie ma chęci do życia, prawie 30 proc. nie akceptuje samych siebie, zaś blisko co piąty uczeń planował próbę samobójczą. A to niestety wierzchołek góry lodowej.

Wielu dorosłych problemy psychiczne dzieci i młodzieży najczęściej kojarzy z depresją, zaburzeniami nastroju czy narastającą agresją. Tych problemów jest jednak znacznie więcej. Psychiatrzy wyróżnili cztery obszary z jakimi wiążą się zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży. Są to kolejno:

 • zachowania eksternalizacyjne (niedostosowane społecznie, związane np. z agresją),
 • zaburzenia lękowe,
 • zaburzenia psychiczne związane z chorobą i niepełnosprawnością,
 • całościowe zaburzenia rozwoju (np. spektrum autyzmu)

Wiele zaburzeń może występować jednocześnie. Na przykład zachowania związane
z agresją mogą wynikać z zaburzeń lękowych. W niektórych przypadkach dzieci zamykają się w sobie a dostrzeżenie problemu przez rodziców czy nauczycieli może być trudne. Dlatego mając jakiekolwiek obawy o zdrowie psychiczne własnych dzieci, warto zaczerpnąć porady specjalisty. Takie usługi świadczy na przykład psycholog online dla dzieci i młodzieży, który skutecznie zdiagnozuje i pomoże naszym pociechom.

Okres dojrzewania

Młodzi ludzie intensywnie odbierają to, co dzieje się w ich życiu. Nawet drobna kłótnia czy zła ocena w szkole mogą źle wpłynąć na ich samopoczucie. W trudnych chwilach mogą mieć wrażenie, że cały świat jest przeciwko nim. Ma to związek nie tylko z osobowością czy wsparciem najbliższych, ale przede wszystkim z okresem dojrzewania. Kryzysy rozwojowe towarzyszą im na każdym kroku i dotyczą wielu sfer życia. Młodzi ludzie chcą odkryć własną tożsamość, rozwijać zainteresowania, poznawać świat i spełniać marzenia. Jednocześnie czują się zagubieni w otaczającej rzeczywistości. Jeszcze nie tak dawno mogli beztrosko bawić się na placu zabaw i oglądać ulubione bajki. Dziś jednak muszą mierzyć się z licznymi obowiązkami, problemami i odpowiedzialnością. To trudny moment, który każdy musi przeżyć. Prawidłowe przejście przez konflikty rozwojowe pozwala nastolatkom ukształtować własną tożsamość, budować pewność siebie i poczucie własnej wartości. Niestety, pod wpływem wielu czynników okres dojrzewania może być dla nich trudny do zniesienia. Dlatego w tym trudnym czasie tak ważne jest wsparcie i zrozumienie ze strony najbliższych.

Psycholog online dla dzieci i młodzieży – czy jest skuteczny?

Okres dorastania wiąże się z licznymi, często sprzecznymi emocjami. To naturalne, że w ciągu dnia młodzi ludzie potrafią doświadczyć smutku, radości czy frustracji. Przez działanie hormonów i intensywny rozwój mózgu przeżywają oni wszystko o wiele bardziej intensywnie niż większość dorosłych. W tym czasie niezwykle ważne jest, by okazać nastolatkom niezbędne wsparcie.

Niestety, coraz więcej problemów jakich doświadczają dzieci i młodzież nie jest związana z okresem dojrzewania. Okazuje się, że nawet dzieci w szkole podstawowej zaczynają martwić się o swoją przyszłość. Jednak niepewność co do dalszych losów to tylko wierzchołek góry lodowej. Wśród najczęstszych problemów młodzi ludzie wymieniają:

 • niską samoocenę,
 • presję rówieśniczą,
 • poczucie osamotnienia,
 • uzależnienia cyfrowe,
 • problemy w szkole,
 • problemy z akceptacją,
 • kwestie ekologiczne,
 • niepewność ekonomiczną.

Wielu młodych w okresie dojrzewania zamyka się w sobie i nie mówi rodzicom o doświadczonych przykrościach. Kłopoty w szkole, w relacjach z innymi czy osamotnienie wolą zachować dla siebie i nie dzielić się nimi ze światem. Jak zatem stwierdzić, że nasza pociecha potrzebuje pomocy? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wszelkie zmiany zachowania. Oczywiście, w okresie dorastania te zmiany będą występowały. Jednak nadmierne zamknięcie w sobie, dynamiczne wahania nastroju, narastająca frustracja czy smutek mogą być oznaką poważnych problemów. Prócz szczerej rozmowy z nastolatkiem i zapewnieniu o własnym wsparciu, warto udać się do specjalisty. Pomoc psychologiczna w kryzysie ma tu bowiem kluczowe znaczenie.

Dzięki postępom w nauce i technologii dzieci i młodzież mogą skorzystać z usług psychologa online. Wielu rodziców obawia się jednak, że takie konsultacje mogą być nieskuteczne. W rzeczywistości psycholog dla dzieci online jest równie skuteczny jak ten świadczący usługi w gabinecie. Nauczony doświadczeniem psycholog online dołoży wszelkich starań, by jego pacjenci wynieśli z terapii jak najwięcej. Pomoc online jest również zalecana dla młodzieży, która boi się otworzyć przez psychologiem w gabinecie. Zdalne rozmowy z terapeutą w bezpiecznej dla dzieci przestrzeni przynoszą często znacznie lepsze rezultaty.