Psychologiczne zabawy dla dzieci stają się nieodłącznym elementem wszystkich zajęć w szkole, wspierając rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy uczniów. Wybór dobrych gier może być jednak trudny. W wyborze odpowiednich zadań dla dzieci może pomóc psycholog dziecięcy w Klinice LMC, który pokaże, jak przejść przez zabawę do nauki.
Jakie korzyści dla rozwoju dziecka niosą gry psychologiczne?
W ostatnich latach coraz więcej osób korzysta z usług psychologa. Do specjalisty zwracają się nie tylko dorośli, ale również rodzice z dziećmi. Jeszcze do niedawna udanie się do specjalisty u wielu dzieci powodowało poczucie wstydu. Dziś jest zupełnie inaczej. Psycholog dziecięcy w Poznaniu pomaga nie tylko w kryzysie, ale również w nauce i relacjach z innymi.
Jedną z metod terapeutycznych stosowaną przez psychologa są psychologiczne zabawy dla dzieci i zachęcanie do wspólnych aktywności. Badania przeprowadzone przez Mandy Andrews z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii wykazały, że nauka przez zabawę sprzyja rozwojowi emocjonalnemu i społecznemu, ucząc dzieci wyrażania emocji, empatii oraz budowania relacji z rówieśnikami w przyjemny sposób. Badania wykazały też, że ciekawe gry i zabawy psychologiczne dla dzieci mają kluczową rolę w rozwoju poznawczym. Podczas takich aktywności tworzą się nowe połączenia neuronowe, co zwiększa plastyczność mózgu, a to z kolei przekłada się na lepsze zdolności poznawcze, szybsze przyswajanie wiedzy i efektywniejsze rozwiązywanie problemów w przyszłości.
Jakie zabawy wspierają rozwój emocjonalny?
Zabawy psychologiczne dla dzieci są ważnym elementem terapii prowadzonej przez doświadczonego psychologa. Mimo to zabawy terapeutyczne można też wykonać z dzieckiem w domu. Jedną z takich aktywności jest zabawa w odgrywanie ról, podczas której dzieci wcielają się w różne postacie i uczą się rozpoznawać emocje i radzić sobie w różnych sytuacjach. Badacz El’konin w 1978 roku odkrył, że zabawa w odgrywanie ról nakierowuje dzieci na znaczenie relacji i sensu życia.
Inną propozycją jest bajkoterapia. Jej twórca, Bruno Bettelheim, na podstawie analizy psychologicznej wielu baśni i bajek wyjaśnił, że dzieci na podstawie opowiadań mogą lepiej zrozumieć swoje emocje, lęki i konflikty wewnętrzne. Bettelheim twierdził, że baśnie dostarczają dzieciom symbolicznych wzorców radzenia sobie z trudnościami, ucząc je rozwiązywania problemów i kształtując ich rozwój emocjonalny i zachowania.
Jak poprzez zabawę uczyć dzieci radzenia sobie ze stresem?
Według badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, aż 70 proc. dzieci i młodzieży odczuwa zbyt silny stres. Napięcie odczuwane przez dzieci najczęściej wynika z wymagań w szkole, relacji z bliskimi i osobistych wymagań, które dzieci sobie stawiają.
Zabawa, mimo że jest naturalnym elementem dziecięcych lat, może być też skuteczną metodą radzenia sobie ze stresem. Na przykład zabawy oddechowe i relaksacyjne uczą samoregulacji i koncentracji na własnych emocjach. Takie ćwiczenia, jak nadmuchiwanie balonika czy powolne oddychanie razem z dorosłym pozwalają skupić się na obecnych emocjach i zmniejszyć napięcie.
Dzieci mogą też radzić sobie z trudnymi myślami w tak zwanej twórczej ekspresji. Badania naukowe przeprowadzone na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu potwierdziły, że zajęcia plastyczne, muzyczne czy teatralne, odgrywa istotną rolę w redukcji stresu i wspieraniu zdrowia psychicznego u maluchów. Twórcza aktywność pozwala dzieciom nie tylko wyrażać emocje, ale także rozwijać umiejętność koncentracji, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce i kreatywne myślenie. Ponadto angażowanie się w naukę i zabawę daje dzieciom poczucie satysfakcji, wyzwań i sprawczości, a w konsekwencji zmniejsza poczucie stresu.
Jakie gry pomagają w budowaniu pewności siebie?
Gry i zabawy psychologiczne dla dzieci pomagają też w budowaniu pewności siebie. Zaangażowanie w psychologiczne gry, takie jak gry fabularne, symulacyjne czy zespołowe, pozwala dzieciom rozwijać umiejętności społeczne, podejmować decyzje i uczyć radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Jedną z zabaw psychologicznych, która rozwija pewność siebie, jest gra w mocne strony. W trakcie zabawy gracze wymieniają swoje zalety i omawiają sytuacje, w których mogą je wykorzystać, co pozwala zrozumieć swoje mocne strony. Ciekawa forma zajęć sprawia, że motywacja do zabawy jest duża, a wspólne rozmowy pozwalają bawić się przez długi czas.
W budowaniu pewności siebie sprawdzają się też psychologiczne zabawy integracyjne, takie jak gry sportowe i gry planszowe. Cały proces zabawy powinien nadzorować dorosły opiekun, który z powodzeniem wskazuje uczestnikom ich sukcesy w aktywności i motywuje do dalszej współpracy.
Jak dostosować gry do wieku i potrzeb dziecka?
Zajęcia psychologiczne dla dzieci to świetne rozwiązanie na budowanie pewności siebie, wzmacnianie relacji w grupie i czerpanie radości z aktywności. Mimo to warto pamiętać, by gry i eksperymenty psychologiczne były dostosowane do wieku dzieci na zasadzie ich potrzeb.
Przed wybraniem danej gry lub zabawy, warto poddać dziecko obserwacji by lepiej zrozumieć jego umiejętności i dostosować poziom trudności gry. Można też porozmawiać z dzieckiem, by to mogło powiedzieć, co lubi i w czym odnajduje się najlepiej.
Nauka przez zabawę dla dzieci rozwija zarówno wyobraźnię i kreatywność, jak i umiejętności logiczne, takie jak matematyka. Odpowiednie ułożenie ćwiczeń pozwala dziecku zaakceptować propozycję zabaw.
W wyborze odpowiedniej aktywności rozwojowej może pomóc psycholog dziecięcy w naszej poradni zdrowia psychicznego w Poznaniu, który oferuje wsparcie na wielu poziomach. Psycholog dla dzieci w Poznaniu pomaga nie tylko w trudnych chwilach i problemach w szkole. Podczas spotkań mali pacjenci mogą liczyć na kompleksową diagnozę psychologiczną, rzetelną terapię a także pomoc i doradztwo w zakresie uczenia się. Psycholog dziecięcy pracując z maluchami często stosuje metodę znaną jako edukacja przez zabawę. Terapeuta wykorzystuje w swoich technikach narzędzia przystosowane do wieku maluchów, na przykład zabawki, gry interaktywne czy książeczki z rysunkami. Dzięki temu mali pacjenci mogą rozwijać wiele zdolności, takich jak umiejętność rozwiązywania problemów, koncentracja uwagi, kreatywność czy zdolności społeczne. Psycholog w trakcie sesji uważnie obserwuje pacjenta, by móc dobrać metody i techniki odpowiednie dla jego rozwoju. Podczas każdego spotkania w gabinecie panuje życzliwa atmosfera, która daje najmłodszym poczucie bezpieczeństwa.
Nasz specjalista udziela też rad rodzicom. W trakcie sesji dorośli mogą uzyskać przykłady zabaw psychologicznych dla dzieci, dowiedzieć się więcej o kwestiach rozwojowych i lepiej zrozumieć emocje swoich pociech. Specjalista pomaga rodzicom w doborze odpowiednich metod wspierających rozwój dziecka, takich jak gry rozwijające pewność siebie, techniki radzenia sobie ze stresem czy zabawy wzmacniające wyobraźnię i kreatywność.