Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Psychiatra czy psycholog? Czym się różnią?

Psychiatra czy psycholog? Czym się różnią?

Pojawiające się problemy w życiu człowieka utrudniają codzienne funkcjonowanie. Próba wyciszenia, ucieczka myślami czy rzucenie się w wir pracy to jedne z niewielu sposobów, po które sięgają ludzie w nadziei na eliminację kłopotów. Niestety, w wielu przypadkach próby samodzielnego rozwiązania problemu jeszcze bardziej zacieśniają pętlę uciskających utrapień. Na szczęście, nie jest to sytuacja bez wyjścia. Z pomocą przychodzą bowiem odpowiedni specjaliści, którzy pomogą rozwiązać problemy. Pojawia się jednak pytanie – psychiatra czy psycholog? Do kogo się udać, by udzielona pomoc była adekwatna do trapiących problemów?

Czym się różni psycholog od psychiatry?

W celu udania się do odpowiedniego specjalisty należy zadać sobie podstawowe pytanie- czym się różni psychiatra od psychologa? Zasadniczą różnicą pomiędzy wymienionymi praktykami jest fakt, iż psychiatra jest lekarzem, zaś psycholog nie. Psychiatra jest specjalistą, który ukończył sześcioletnie studia medyczne, a następnie specjalizację z psychiatrii. Do jego zadań należy diagnozowanie i leczenie poważnych zaburzeń psychicznych, kierowanie na terapie czy wystawianie zwolnień lekarskich, gdy są one niezbędne. Posiada również uprawnienia by w trakcie procesu leczenia wdrożyć farmakoterapię. Psycholog, mimo iż również zajmuje się ludzką psychiką, jest oddzielnym specjalistą. Jest to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie najczęściej ze specjalnością kliniczną. Do jego zadań należy głównie pomoc i poradnictwo psychologiczne, prowadzenie terapii psychologicznej czy stwierdzanie różnego rodzaju zaburzeń. Ponadto ma on uprawnienia do stosowania specjalistycznych testów psychologicznych, za pomocą których określić może rodzaj temperamentu czy styl radzenia sobie ze stresem. Co istotne, psycholog wraz z psychiatrą często współpracują ze sobą w celu lepszej diagnozy i holistycznego rozwiązania problemu.

Kiedy do psychiatry?

Podstawowym dylematem, przed którym staje przyszły pacjent, jest stwierdzenie- psycholog czy psychiatra? Kiedy problemy wymagają terapii psychologicznej, a kiedy poważnej interwencji lekarskiej? Przede wszystkim należy jeszcze raz odpowiedzieć sobie na pytanie- czym zajmuje się psychiatra? Jak już wcześniej wspomniano, jest to lekarz, którego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie chorób psychicznych, takich jak zaburzenia, manie czy różnego rodzaju fobie. Nie każdy problem wymaga interwencji psychiatry, jednak nie wszystkie sprawy leżą w kompetencji psychologa. Jeśli pacjent czuje, iż jego samopoczucie z dnia na dzień się pogarsza, nie widzi sensu życia czy rozważa próbę samobójczą – powinien niezwłocznie udać się do lekarza psychiatry. Po pomoc do tego specjalisty należy udać się również wtedy, kiedy odczuwane stany lękowe utrudniają codzienne funkcjonowanie lub powodują zaburzenia snu. Psychiatra ponadto pomoże w przypadku długotrwałych problemów z pamięcią i koncentracją. Lekarz po dogłębnej diagnozie rozpocznie proces leczenia dopasowany indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Depresja – psycholog czy psychiatra?

Jedną z najczęściej występujących chorób na świecie jest depresja. Według Światowej Organizacji Zdrowia, jest ona czwartą najczęściej występującą dolegliwością na świecie
a liczba osób nią dotkniętych nieustannie zwiększa się. Problem ten może dotknąć każdego
z nas. Stres, zmiany hormonalne, choroby czy trudne sytuacje życiowe to tylko niektóre z wielu czynników mogących powodować, ale i nasilać depresję. Najczęściej zapadają na nią osoby
w wieku 20-40 lat i dwa razy częściej dotyka ona kobiety. Ze statystyk wynika również, iż każdego dnia na świecie setki tysięcy osób cierpiących na depresję odbiera sobie życie bez nadziei na lepsze jutro…

Depresja często leczona jest zarówno u psychologa, jak i psychiatry. Zauważając u siebie takie objawy, jak bezsenność, ciągłe zmęczenie, niepokój, brak chęci do podejmowania aktywności czy myśli samobójcze, należy niezwłocznie zgłosić się do jednego z tych specjalistów. Psycholog przeprowadzi dogłębny wywiad i postara się zdiagnozować podłoże zaistniałego problemu. Dopiero wtedy będzie mógł podjąć decyzję, czy pacjent powinien podjąć również interwencję u lekarza psychiatry. Leczenie depresji bowiem zazwyczaj odbywa się dwutorowo. Lekarz psychiatra najczęściej stosuje u pacjenta farmakoterapie, kieruje na specjalistyczną terapię czy wystawia, w razie konieczności, zwolnienie lekarskie. Psycholog zaś towarzyszy pacjentowi w procesie leczenia, pozwala lepiej zrozumieć jego problem i wyprowadza go
z otaczających problemów. Prócz klasycznej terapii psychologicznej, psycholog może również sięgnąć po testy psychologiczne w celu lepszego zrozumienia pacjenta.

Czy do psychiatry potrzebne jest skierowanie?

By udać się na wizytę do psychiatry nie trzeba posiadać skierowania. Jest to jeden ze specjalistów, zaraz obok onkologa czy dentysty, do którego skierowanie nie jest wymagane. Istotne jest to szczególnie w czasie pandemii, kiedy wielu pacjentów przez długotrwałą izolację potrzebuje natychmiastowej pomocy psychiatrycznej. W tym celu należy jak najszybciej skontaktować się z recepcją Kliniki, która umówi jak najszybszy termin do lekarza psychiatry.