Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Próba samobójcza i pomoc psychiatryczna w kryzysie

blank

Próba samobójcza jest bardzo trudnym doświadczeniem zarówno dla pacjenta, jak i jego najbliższych. To wołanie o pomoc, które musi zostać dostrzeżone. Prócz wsparcia emocjonalnego rodziny czy przyjaciół, niezwykle istotna jest także pomoc ze strony specjalisty, który mając odpowiednie kwalifikacje dołoży wszelkich starań, by pomóc pacjentowi
w trudnych chwilach jego życia.

Próba samobójcza, co dalej?

Podjęta próba samobójcza jest niezwykle ciężkim doświadczeniem nie tylko dla chorego, ale także dla jego bliskich. Osoba próbująca popełnić samobójstwo tak naprawdę nie chce umierać. Ona chce zakończyć swoje cierpienia. Doświadczenie próby odebrania sobie życia to bardzo trudne chwile. Wydaje się, iż z zaistniałej sytuacji nie ma już wyjścia, czuje się bezradność, stan zawieszenia… To uczucia w pełni zrozumiałe. Jest to bowiem moment przełomowy, po którym konieczne jest podjęcie dalszych działań.
Będąc osobą w kryzysie, można przeżywać wiele sprzecznych emocji. Z jednej strony problemy doprowadzające do tak dramatycznego kroku nie zniknęły. One wciąż są obecne.
Z drugiej jednak strony moment próby samobójczej jest sytuacją graniczną, po której wielu chorych postanawia znaleźć odpowiednią pomoc. To bardzo ważny krok, bowiem należy pamiętać, że w kryzysie nie pozostaje się samemu. Nikt bowiem nie zasługuje na to, by pozostać w cierpieniu bez żadnego wsparcia. Dlatego w sytuacji kryzysowej warto zgłosić się do lekarza psychiatry, który służąc swoimi kompetencjami dołoży wszelkich starań, by pomóc pacjentowi w jego problemie. Prócz rozmowy z pacjentem może on wdrożyć w proces leczenia odpowiednie lekarstwa, które przyniosą pacjentowi ulgę.
Również bliscy chorego nie pozostają bez wsparcia. Mogą oni bowiem skorzystać z konsultacji psychologicznych oferowanych przez Klinikę. Podczas wizyty psycholog pomoże uporać się
z przykrymi emocjami związanymi z próbą samobójczą a także udzieli wielu porad dotyczących rozmowy z bliskim o jego emocjach i samopoczuciu.

Ile trwa obserwacja po próbie samobójczej?

 

Najczęstszym krokiem podejmowanym wobec pacjenta po próbie samobójczej jest jego obserwacja. Odbywa się ona na oddziale szpitalnym, do którego pacjent trafia po próbie odebrania sobie życia. Zazwyczaj wszelkie formy leczenia psychiatrycznego mogą odbyć się jedynie po uprzedniej zgodzie leczonego. W przypadku próby samobójczej jest inaczej. Chory może zostać poddany obserwacji przymusowo w przypadku, gdy według lekarza psychiatry istnieje obawa, że po zwolnieniu może znów targnąć się na własne zdrowie i życie. Trwa to maksymalnie 10 dni. Podczas tego okresu psychiatra wraz z innymi specjalistami wykonuje pacjentowi szereg badań i prowadzi intensywną obserwację stanu chorego, by zadecydować
o dalszej formie leczenia i upewnić się, że zagrożenie odebrania sobie życia zostało dostatecznie zminimalizowane.

 

Próba samobójcza, jak długo w szpitalu?

Nie każda próba samobójcza musi kończyć się hospitalizacją. Jednak gdy istnieje podejrzenie zagrożenia zdrowia i życia chorego, lekarze decydują się na umieszczenie go w placówce.
U niektórych pacjentów może wywoływać to lęk a nawet bunt. Obawiają się bowiem złego traktowania ze strony personelu z powodu diagnozy, ingerencji w ich zdrowie czy po prostu opinii innych ludzi na wieść, że musieli takie leczenie podjąć. Inną kwestią jest również fakt, iż wielu z nich po prostu nie chce uzyskać pomocy i woli pozostać ze swoimi problemami samemu. To w zupełności zrozumiałe. Niemniej warto pamiętać o tym, że psychiatra prywatnie lub z funduszu NFZ, wraz
z całym personelem medycznym, są przy chorym po to, by mu pomóc. Misją wpisaną w ich zawód jest wyprowadzenie pacjenta z choroby i przywrócenie go do pełni sił. Nie ma zasadniczych reguł mówiących, ile powinna trwać hospitalizacja pacjenta po próbie samobójczej. Wiele bowiem zależy od jego indywidualnej sytuacji zdrowotnej i życiowej. Niemniej, bezpośrednio po przyjęciu do placówki osoby próbującej dokonać samobójstwa, lekarze mają prawo umieścić ją na oddziale na okres maksymalnie 10 dni. W tym czasie psychiatra musi ustalić wszelkie okoliczności związane ze zdarzeniem jak i wykonać niezbędne badania. Ma to na celu stwierdzenie, czy podjęta próba samobójcza wynika z choroby psychicznej. Po tym czasie podejmie decyzję co do dalszych działań związanych z procesem leczenia. Oczywiście, może to wszystko wyglądać niepokojąco. Niemniej nie należy się niczego obawiać, bowiem wszystkie działania podjęte przez personel medyczny mają na celu zapewnienie jak najlepszej troski o zdrowie pacjenta i wyprowadzenie go z kryzysu w którym się znalazł.