Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Myśli samobójcze – pomoc psychiatryczna

Myśli samobójcze są szczególnie poważnym problemem wśród pacjentów zgłaszających się po pomoc. Stres, ciągłe przepracowanie, sytuacje kryzysowe, nieudane relacje z innymi powodują, iż wiele osób traci nadzieję na lepsze jutro i nie widzi sensu doczekania kolejnych dni… Pojawiające się myśli samobójcze są poważnym sygnałem ostrzegawczym oraz oznaką, iż problem osiągnął punkt kulminacyjny. W takim przypadku należy niezwłocznie sięgnąć po pomoc specjalisty, na którą każdy mający poważne problemy zasługuje.

Jak poradzić sobie z myślami samobójczymi?

Myśli samobójcze są oznaką poważnych problemów w życiu człowieka. Zwykle doprowadza do nich cały proces zdarzeń życiowych, które mogą być rozłożone długo w czasie. Począwszy od słabych ocen w szkole, poprzez stres i presję w pracy, aż po problemy rodzinne. Osoby takie doświadczają wielu ciężarów, z którymi początkowo chcą sobie poradzić, lecz po pewnym czasie czują, iż nie są w stanie im zaradzić. Odczuwają osamotnienie, poczucie zagubienia, mogą uważać wręcz, iż cały świat jest przeciwko nim… Uważają, że są ciężarem dla tego świata. Będąc osobą w kryzysie, warto mieć jednak świadomość, iż nie jest się osamotnionym. Każdy ma prawo mieć własne troski i nie czyni to nikogo mniej wartościowym człowiekiem. O problemach warto także porozmawiać z najbliższymi osobami – rodziną, partnerem czy przyjacielem. Są to osoby, którym naprawdę zależy na osobie, z którą zawarli tak bliską relację. Jeśli aktualnie nie ma możliwości kontaktu z najbliższymi, to również nie pozostaje się samemu. W tym wypadku z pomocą przychodzi specjalista, jakim jest psycholog bądź psychoterapeuta. Jedna rozmowa nie rozwiąże wszystkich problemów, niemniej spotykając się regularnie terapeuta dołoży wszelkich starań, by wesprzeć i wyprowadzić klienta z kryzysu. W wielu przypadkach jednak problem może być na tyle zaawansowany, iż po pomoc należy zwrócić się do lekarza psychiatry. Nie trzeba się go obawiać. Psychiatra będąc specjalistą w zakresie medycyny dołoży wszelkich starań, by pomóc pacjentowi najlepiej, jak tylko to możliwe. Może on zastosować farmakoterapię, która powinna przynieść w miarę szybkie efekty i ulżyć pacjentowi. Oczywiście, zauważając poprawę stanu zdrowia, nie należy rezygnować z dalszego leczenia i wizyt w gabinecie. Lekarz, mając specjalistyczną widzę dobiera farmakoterapię indywidualnie pod pacjenta. Wie, jaką dawkę leku zastosować oraz na jaki okres czasu ją rozłożyć. Przerwanie procesu leczenia bez konsultacji ze specjalistą grozi nawrotem choroby a nawet jej nasileniem w przyszłości. Dlatego warto kontynuować leczenie stosując się do wszystkich niezbędnych wskazówek uzyskanych od lekarza. Tylko odpowiednia kuracja bowiem może przynieść pożądane efekty i pozwoli pacjentowi żyć pełnią życia.

Jak pomóc osobie z myślami samobójczymi?

Osoby trapiące się z myślami samobójczymi często nie okazują, iż mają poważny problem. Idąc do pracy czy na spotkania towarzyskie mogą zachowywać się tak jak zazwyczaj. Dopiero w domowym zaciszu i odosobnieniu zdejmują maskę, która ma przykryć ich problemy. Dostrzegając jednak w swoim otoczeniu osobę, która ma widoczne problemy nie należy tego lekceważyć. Gorszy dzień zdarza się każdemu. To w zupełności normalne. Myśli samobójcze jednak są już poważnym symptomem wskazującym na problemy życiowe czy choroby, takie jak depresja. Objawami, na które warto zwrócić uwagę, są między innymi:

  • wycofanie z życia społecznego,
  • ciągłe zmęczenie, brak chęci do jakichkolwiek aktywności,
  • płacz,
  • przekonanie, że nikomu na mnie nie zależy.

Dostrzegając ten problem u drugiego człowieka, przede wszystkim warto postawić na szczery dialog. Nie należy naciskać i pytać wprost, czy bliski planuje targnąć się na własne życie. Spowodować to może reakcję obronną w postaci jeszcze większej niedostępności a nawet odebrania sobie życia. Ważne jest okazanie zrozumienia i otwartości na wysłuchanie argumentów drugiej strony. Prócz wsparcia emocjonalnego, dobrym krokiem będzie również poinformowanie takiej osoby, gdzie może udać się po specjalistyczną pomoc. Warto poinformować ją o telefonach wsparcia kryzysowego czy dać kontakt do Kliniki, gdzie chory może liczyć na uzyskanie natychmiastowej i fachowej pomocy ze strony zarówno psychologów, jak i psychiatrów.

Myśli samobójcze u nastolatków

Poważnym problemem jest narastająca fala depresji wśród nastolatków. Tylko w ubiegłym roku według policyjnych statystyk 1496 osób nieletnich targnęło się na swoje życie. Dzieci, których policyjne statystyki nie uwzględniają, jest znacznie więcej… Pandemia i izolacja społeczna dodatkowo pogłębiły ten problem. Wielu wydaje się, iż okres młodzieńczy to tylko czas beztroski, korzystania z życia, zabawy i zawierania nowych znajomości. Jest to jednak również okres intensywnych przemian fizjologicznych i mentalnych w życiu młodego człowieka. Nastolatek, dojrzewając, próbuje poznać siebie na nowo. Chce odnaleźć siebie wśród ludzi, poczuć się docenionym wśród rówieśników i mieć poczucie, że jest w tym świecie potrzebny. To okres burzliwych przemian, które kształtując psychikę młodego człowieka, mogą być niejednokrotnie zbyt dużym ciężarem. Wielu nastolatków wstydzi się zwrócić o pomoc nawet do najbliższych. Uważają to za przejaw własnej słabości i potwierdzenie, że nie zasługują na wsparcie. Powoduje to chęć targnięcia się na własne życie, zaś u niektórych próby samobójcze niestety okazują się skuteczne.

Z młodymi ludźmi warto rozmawiać na co dzień. Powinni oni czuć emocjonalne wsparcie zwłaszcza ze strony najbliższych. Pytania o samopoczucie, czy o to, jak minął dzień to proste kwestie, jednak bardzo ważne, by utrzymać prawidłową więź z dzieckiem. Obserwując nietypowe zachowania, takie jak ciągły brak chęci do rozmowy, wycofanie się, obniżone poczucie własnej wartości lub płacz, należy mieć świadomość, że dzieje się coś poważnego. Prócz szczerej rozmowy i otwartości na problemy dziecka, warto zgłosić się na wizytę do psychologa lub psychiatry. Są to specjaliści, którzy wykorzystując swoją wiedzę
i doświadczenie zrobią wszystko, by wyprowadzić nastolatka z problemu. Ta pomoc w okresie adolescencji jest szczególnie istotna, bowiem doświadczenia z wczesnych lat wpływają znacząco na późniejszy okres życia. Interwencja specjalisty może zatem pozytywnie wpłynąć nie tylko na aktualny problem, ale i na dalsze życie młodego człowieka.