Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Pozytywne nawyki, które poprawią jakość twojego snu

Bez snu prawidłowe funkcjonowanie staje się niemożliwe. Z pewnością przekonał się o tym każdy, kto miał w swoim życiu problemy z zaśnięciem. Kolejna nieprzespana noc powoduje nie tylko uczucie zmęczenia i senności, ale również bóle głowy, rozdrażnienie i osłabienie organizmu. Bezsenność jest chorobą, która wymaga leczenia. Wcześniej jednak warto upewnić się, że problemy nie są spowodowane złymi nawykami. Jak zatem poprawić jakość snu i kiedy udać się po pomoc?

Jak poprawić jakość snu?

Pod wpływem licznych czynników zmienia się zarówno ilość snu oraz jego jakość. Wielu pacjentów w podeszłym wieku, podróżujących służbowo lub pracujących do późna zastanawia się, jak polepszyć jakość snu. Nieprzespane noce znacząco wpływają na ich jakość życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego gdy pojawiają się pierwsze problemy, warto zastosować kilka pozytywnych nawyków, które powinny poprawić jakość snu. Do takich porad należą między innymi:

  • 2 godziny przed zaśnięciem warto zadbać o odpowiedni relaks. Oglądanie telewizji, przeglądanie social mediów czy sprawdzanie maili warto odłożyć na następny dzień. Niebieskie światło emitowane przez ekrany pobudza organizm i znacząco utrudnia jego regenerację;
  • Warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie sypialni. Zbyt jasne światło z lampy bądź ulicy również mogą pobudzać organizm i utrudniać spokojne zaśnięcie;
  • Tłuste i obfite posiłki również lepiej zostawić na kolejny dzień. Metabolizm człowieka pod koniec dnia zwalnia, przez co spożyte potrawy nie są trawione w całości. Optymalną opcją będzie spożycie lekkostrawnego posiłku 3 godziny przed snem;
  • Jeśli pogoda to umożliwia, warto zapewnić sobie przed snem umiarkowaną ilość ruchu. Wieczorny spacer i dotlenienie organizmu przyczynią się do lepszego samopoczucia.

Zastanawiając się, jak poprawić sen, warto pamiętać, że na jego jakość wpływa również szeroko pojęty styl życia. Ilość doświadczanego stresu, relacje z innymi i aktywność fizyczna to jedne z czynników, które wpływają na ogólne samopoczucie oraz na jakość snu. Dlatego prócz pozytywnych nawyków, warto również zadbać o swój dobrostan każdego dnia.

Co wpływa na jakość snu?

Zasadniczo mówi się, że człowiek potrzebuje minimum 8 godzin snu. Jest to jednak duże uogólnienie. W rzeczywistości zależy to bowiem od wielu czynników. Zasadniczo sen można podzielić na dwie fazy – NREM i REM.

Podczas fazy NREM występuje przejście ze stanu czuwania do snu. To właśnie wtedy człowiek doświadcza charakterystycznego uczucia spadania, lekkich drgawek i rozluźnienia mięśni. Całość cyklu trwa do 100 minut i kończy się przejściem w sen głęboki, podczas którego organizm się regeneruje.

Drugą z wymienionych jest faza REM. To właśnie wtedy mózg wykazuje największą aktywność, pojawiają się marzenia senne i oczyszczenie umysłu z emocji. Trwa ona znacznie krócej – do 15 minut.

W ciągu nocy każdy człowiek przechodzi przez fazę NREM i REM kilkukrotnie. Odpowiadają one za prawidłowy przebieg snu i regenerację organizmu. Jednak ludzie również na tej płaszczyźnie różnią się między sobą. Każdy człowiek ma bowiem inne zapotrzebowanie na sen, doświadcza różnych marzeń sennych oraz inaczej regeneruje swój organizm. Rodzaj snu zmienia się także w ciągu życia. Decydują o tym takie czynniki, jak:

  • wiek – wraz z biegiem lat naturalnie zmniejsza się zapotrzebowanie na sen;
  • podatność genetyczna – niektórzy pacjenci z natury potrzebują mniej bądź więcej snu
  • i nie ma w tym nic złego. Podatność genetyczna wpływa również na sposób funkcjonowania – jedni pacjenci wolą zdrzemnąć się w ciągu dnia i pracować w nocy, dla innych zaś wieczór jest czasem odpoczynku;
  • płeć – u mężczyzn szybciej niż u kobiet następuje zmniejszenie zapotrzebowania na sen.

Na jakość snu wpływa także wiele zewnętrznych czynników. Niewygodne łóżko, zbyt jasne oświetlenie lub obecność innych osób mogą wpływać na komfort pacjentów i utrudniać zaśnięcie. Dlatego dostrzegając u siebie problemy ze snem warto na początku zadbać o otoczenie. Może okazać się, że drobne zmiany w sypialni znacząco wpłyną na jakość snu i wyeliminują problem. Jeśli jednak zmiany w otoczeniu, jak i nowe nawyki nie przyniosły efektów, warto poszukać pomocy u odpowiedniego specjalisty.

Psychiatra bezsenność – kiedy po pomoc?

Gdy problemy ze snem utrzymują się co najmniej miesiąc a wcześniejsze metody nie przyniosły efektów, warto skonsultować się psychologiem lub lekarzem psychiatrą. Bezsenność może być bowiem wynikiem licznych chorób, takich jak nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze i depresja. Po przeprowadzonym wywiadzie i niezbędnych badaniach lekarz psychiatra przepisze pacjentowi niezbędne leki, które pomogą mu wyjść z problemu. W przypadku chorób związanych z układem hormonalnym, krwionośnym lub trawiennym konieczna może być również konsultacja u innych specjalistów. W momencie, gdy bezsenność związana jest z takimi chorobami jak depresja, nerwica lub zaburzenia lękowe niezbędna może okazać się psychoterapia. Oczywiście, wielu pacjentów otrzymując pierwszą receptę od psychiatry bądź zalecenie psychoterapii obawia się o swoje zdrowie. To w zupełności zrozumiałe, jednak warto pamiętać, że zarówno psychiatra, jak i psychoterapeuta są wykwalifikowanymi specjalistami, którzy dołożą wszelkich starań, by wyprowadzić pacjenta z problemu.