Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Leczenie psychiatryczne bezsenności

Nieprzespane noce, ciągłe zmęczenie i nieustanny lęk każdego wieczoru. Jednym słowem – bezsenność. Wspomniany problem dotyka nawet 1/3 populacji i niestety, wciąż przybiera na sile. Prócz zmęczenia psychicznego, bezsenność powoduje wiele poważnych schorzeń fizjologicznych. Na szczęście, istnieją skuteczne metody do walki z tym zaburzeniem.

Czym jest bezsenność?

Problemów ze snem doświadczył praktycznie każdy. Jednak problem bezsenności różni się znacząco od jednorazowej nieprzespanej nocy przed ważnym dniem w pracy czy przy zmianie czasu raz w roku. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje bezsenności: krótkotrwałą i przewlekłą.
Stresujący dzień w pracy, kłótnia z najbliższymi czy zmiana strefy czasowej mogą u wielu osób spowodować trudności z zasypianiem. Jest to zazwyczaj bezsenność przygodna, nazywana również bezsennością krótkotrwałą. Jest ona najczęściej spowodowana reakcją organizmu na silne napięcia emocjonalne lub niekorzystne warunki, w których ktoś się znalazł. Problem ten trwa maksymalnie przez kilka dni i zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza.
Zupełnie inaczej jest w przypadku bezsenności przewlekłej. O tego rodzaju zaburzeniu mówi się w chwili, gdy problemy ze snem trwają dłużej niż miesiąc. Bardzo często problemy z prawidłowym snem występują nawet kilka razy w tygodniu. Jest to szczególny rodzaj bezsenności, bowiem prócz ciągłego zmęczenia i osłabienia może powodować wiele innych poważnych schorzeń, z depresją włącznie.

Jak leczyć bezsenność?

Odpowiedni sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wpływa on pozytywnie nie tylko na samopoczucie, ale również zapewnia odpowiednią regenerację organizmu. Zmagając się z bezsennością człowiek nie tylko czuje silne zmęczenie po kolejnej nieprzespanej nocy. Zaburzenia związane z prawidłowym cyklem snu mogą również prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak:

  • depresja,
  • zaburzenia hormonalne,
  • cukrzyca,
  • obniżona odporność.

Bezsenność na szczęście jest chorobą uleczalną. Dlatego niezwykle istotne jest, by w przypadku pierwszych symptomów działać jak najszybciej. Leczenie bezsenności opiera się między innymi na farmakoterapii. Lekarz rozpoznając problem pacjenta decyduje, czy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Zazwyczaj stosuje się leki typowo nasenne, a także przeciwdepresyjne. Pierwsze z nich zazwyczaj stosowane są przy łagodnym przebiegu bezsenności. Drugie z kolei mają zastosowanie w przypadku wystąpienia bezsenności przewlekłej i często ich wdrożenie jest niezbędne do walki z problemem. Stosowanie wspomnianych leków jest zazwyczaj wydłużone w czasie, zaś sam proces leczenia jest ściśle monitorowany przez lekarza.
Inną metodą stosowaną przy zaburzeniach snu jest podjęcie terapii poznawczo-behawioralnej. Terapia polega przede wszystkim na przepracowaniu istniejącego problemu przez pacjenta,
a także na wdrożeniu technik i metod, które pomogą mu powrócić do prawidłowego cyklu snu. Problem bezsenności zazwyczaj nie ustępuje samoistnie. Jednak odpowiednio dobrana terapia jak i pomoc specjalisty są gwarancją powrotu do zdrowia.

Kto leczy bezsenność?

Bezsenność jest poważnym zaburzeniem utrudniającym codzienne funkcjonowanie pacjentom. Wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na ogólny stan zdrowia chorych. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku pierwszych oznak rozwijającego się problemu zaczerpnąć konsultacji z lekarzem psychiatrą. Zapoznając się on z problemem od podstaw skieruje pacjenta w razie konieczności na dalszą niezbędną diagnostykę i zastosuje odpowiednią farmakoterapię. Równie pomocnym krokiem w celu zwalczenia problemu może być konsultacja z psychoterapeutą bądź psychologiem. Specjaliści pomogą przepracować zaistniały problem, jak również wdrożą w życie pacjenta różne nawyki pomocne w walce
z bezsennością.