Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Jak znaleźć zaufanego psychologa online? Kryteria wyboru

Wybór psychologa online to trudne zadanie. Pacjenci natrafiają w sieci na wielu specjalistów o różnych kwalifikacjach. Ukończone studia, odbyte kursy, pozytywne opinie to tylko jedne z wielu kryteriów, które pacjenci biorą pod uwagę. Jak jednak ocenić, czy wybrany psycholog jest dla nas odpowiedni?

Psycholog online – jak wybrać psychologa?

Dobry psycholog online to przede wszystkim specjalista, który na pierwszym miejscu stawia dobro pacjenta. Niezależnie od rodzaju problemu czy miejsca w jakim pacjent odbywa spotkania, psycholog dołoży wszelkich starań, by pomóc mu wyjść z problemu.

Wybór psychologów, którzy oferują pomoc online, jest niezwykle szeroki. W ostatnich latach wielu specjalistów postanowiło przenieść swoje usługi do sieci, by móc pomagać pacjentom z każdego miejsca na świecie. Bez wątpienia jest to duże ułatwienie dla pacjentów, którzy będąc poza domem mogą w swobodny sposób połączyć się z terapeutą.
Pomoc psychologiczna online ułatwia także wybór specjalisty z innego miasta a nawet kraju. Dzięki temu możliwe jest znalezienie psychologa, który odpowiada naszym potrzebom. Zanim jednak rozpoczniemy terapię, warto zastanowić się – jak znaleźć zaufanego psychologa online? Przy tak dużym wyborze specjalistów może być to trudne. Na szczęście są pewne kryteria, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze terapeuty.

Po pierwsze – wykształcenie specjalisty. Dobry psycholog online powinien mieć ukończone studia wyższe z psychologii i nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. O doskonaleniu się psychologa świadczyć mogą między innymi ukończone przez niego kursy czy rozpoczęty bądź ukończony kurs psychoterapii.

Drugim elementem, który warto wziąć pod uwagę jest doświadczenie. Dobry psycholog powinien zdobywać doświadczenie zarówno w trakcie praktyk na studiach, jak również po ich ukończeniu. Dobrze jest zwrócić uwagę, w jakich miejscach psycholog pracował z pacjentem. Najczęściej są to szkoły psychoterapeutyczne, kliniki, szpitale czy fundacje świadczące pomoc psychologiczną. Dzięki zdobytemu doświadczeniu psycholog wie, jak pracować z pacjentem.

Prócz kwestii formalnych, takich jak dostępność i harmonogram terapeuty, niezwykle ważne jest, by specjalista zapewnił pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. Każdy psycholog zobowiązany jest do utrzymania tajemnicy zawodowej i udzielenia potrzebnego wsparcia. Warto przed wizytą zorientować się, czy psycholog pracuje zgodnie z Kodeksem Etyki Zawodu Psychologa oraz co na jego temat sądzą inni pacjenci. Dobry psycholog online powinien zbierać głównie pozytywne opinie i być otwartym na każdego pacjenta.

Przy wyborze psychologa online warto także zaufać własnej intuicji. Psycholodzy pracując z pacjentem stosując różne metody i techniki pomocy psychologicznej. Czasami okazuje się, że dany specjalista nie odpowiada naszym problemom. Może to wynikać zarówno z metod pracy stosowanych przez psychologa, jak również z osobowości. To naturalne, że niektórzy pacjenci zmieniają specjalistę. W przypadku, gdy podczas terapii czujemy się niekomfortowo bądź widzimy, że konsultacje nie przynoszą efektów, warto porozmawiać z psychologiem
o swoich odczuciach. Gdy to możliwe, specjalista postara dopasować się do pacjenta.
Jeśli jednak psycholog nie będzie mógł pomóc pacjentowi, dołoży wszelkich starań, by nakierować go na odpowiedniego terapeutę.

Nurty terapeutyczne – który wybrać?

Wielu psychologów prócz tytułu magistra psychologii, może również pochwalić się tytułem psychoterapeuty. Dzięki kilkuletniej szkole psychoterapii psycholog może leczyć swoich pacjentów w wybranym nurcie terapeutycznym. Różnią się one między sobą w wielu kwestiach, takich jak teoria, założenia, cele terapeutyczne czy metody pracy z pacjentem.
Do najczęstszych nurtów zalicza się:

  • Nurt psychoanalityczny – w nurcie tym terapeuta bada nieuświadomione przez pacjenta procesy. Skupia się na rozwiązaniu wewnętrznych konfliktów, które wpływają na zachowanie pacjenta i jego samopoczucie.
  • Nurt psychodynamiczny – nurt ten również skupia się na badaniu nieuświadomionych procesów, jednak w przeciwieństwie do nurtu psychoanalitycznego jest bardziej elastyczny w stosowaniu różnych metod i technik terapeutycznych.
  • Nurt poznawczo-behawioralny – jest to podejście, które łączy elementy terapii poznawczej i behawioralnej. Nurt ten skupia się na badaniu przekonań i zachowań pacjenta, które wpływają negatywnie na życie pacjenta.
  • Nurt systemowy – podejście to skupia się na zachowaniu ludzi w grupach. Terapeuci systemowi pomagają pacjentom prawidłowo funkcjonować z innymi przy zachowaniu własnej autonomii.
  • Nurt integratywny – jest to nurt, który łączy techniki i założenia pozostałych nurtów. Terapeuci integratywni dopasowują indywidualnie do pacjenta liczne metody terapeutyczne w celu rozwiązania problemu.

Wybór psychologa online dla wielu pacjentów może być trudny. Wielu z nich ma dylemat, który nurt będzie dla nich odpowiedni. Dlatego mimo obaw i wielu pytań warto umówić się do tego specjalisty, który odpowiada nam najbardziej. Warto na pierwszej konsultacji przedstawić swoje pytania i obawy związane z terapią. Jeśli psycholog dostrzeże, że nie będzie mógł odpowiednio pomóc pacjentowi, dołoży wszelkich starań, by trafił on do odpowiedniego specjalisty w danym nurcie.

Pomoc psychologiczna online – czy jest skuteczna?

Wybór psychologa online jest dla niektórych pacjentów trudnym zadaniem. Prócz takich kwestii, jak wykształcenie psychologa, nurt w którym pracuje czy poczucie bezpieczeństwa
w trakcie spotkania, wielu z nich zastanawia się, czy pomoc psychologiczna online jest skuteczna. Liczne badania przeprowadzane od ponad 20 lat pokazują, że pomoc psychologiczna prowadzona w formie zdalnej jest w wielu przypadkach tak samo skuteczna jak terapia
w klinice. Doświadczony psycholog będzie chciał jak najlepiej zrozumieć pacjenta i zapewnić dogodne warunki terapeutyczne by wyprowadzić go z problemu. Pacjenci, którzy początkowo obawiali się spotkania online z psychologiem, najczęściej chwalą sobie tą formę pomocy. Obawy, które występują na początku są w zupełności zrozumiałe. Dobry psycholog dołoży wszelkich starań, by terapia pacjenta przebiegała w sposób bezpieczny i skuteczny. Dlatego mimo naturalnych obaw warto zasięgnąć po pomoc specjalisty i zadbać o swoje zdrowie.