Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Jak rozpoznać czy potrzebuję pomocy psychoterapeuty?

Kiedy powinienem zgłosić się do psychoterapeuty?

Ludzie zgłaszają się do psychoterapeuty z wielu powodów osobistych. Jednak jak rozpoznać, że właśnie mój problem powinien być skonsultowany z psychoterapeutą? Przede wszystkim powodem do zgłoszenia się do gabinetu jest cierpienie psychiczne. Jeśli od dłuższego czasu towarzyszy Ci poczucie przygnębienia, brak motywacji do działania lub niechęć do samego siebie to powody, aby umówić się na spotkanie z psychoterapeutą.

Jak poradzić sobie z kryzysem życiowym i niskim samopoczuciem?

Psychoterapia jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto odczuwa niezadowolenie z życia lub dyskomfort psychiczny. Być może męczą Cię uporczywe myśli lub zachowania, które utrudniają Ci codzienne życie? W takim przypadku warto zgłosić się na psychoterapię. Jeśli sam nie wiesz, jak poradzić sobie ze swoimi problemami lub nie potrafisz ich zdefiniować jest to dobry moment do skorzystania z pomocy specjalisty. Również w sytuacjach bardzo trudnych, w których wydaje nam się, że nikt nie można nam pomóc warto spróbować porozmawiać z psychoterapeutą, który pomoże uporać się z kryzysem życiowym. Jeśli czujesz się przytłoczony i nie wiesz jak wybrnąć z trudnej sytuacji życiowej. Warto odwiedzić psychoterapeutę jeśli nie umiesz sobie poradzić z napięciem, a dotychczas stosowane sposoby zawodzą i nie pomagają tak jak dotychczas.

Czy warto porozmawiać z psychoterapeutą jeśli mam problemy w bliskich relacjach?

Częstym powodem podjęcia decyzji o leczeniu psychoterapeutycznym są problemy w bliskich relacjach. Jeśli masz problem z utrzymaniem lub nawiązaniem bliskiej relacji psychoterapia może Ci pomóc. Częstym powodem zgłaszanym przez pacjentów jest kryzys spowodowany zakończonym związkiem, jeśli i Ciebie dotyczy ten problem i nie potrafisz uporać się z rozstaniem warto porozmawiać z psychoterapeutą. Leczenie psychoterapeutyczne skierowane jest także do osób cierpiących na choroby i zaburzenia psychiczne, takie jak depresja lub zaburzenia osobowości. W takim przypadku zdecydowanie warto zasięgnąć pomocy w gabinecie psychoterapeutycznym.

Czy muszę iść do psychoteraputy ze zdefiniowanym problemem lub diagnozą?

Warto dodać, że do psychoteraputy nie trzeba przyjść ze ściśle określonym problemem. Jeśli odczuwasz lęk lub niepokój i nie potrafisz go nazwać lub umiejscowić może w tym pomóc psychoterapeuta. Jeśli ulgę przynosi Ci rozmowa z drugim człowiekiem, a nie masz w swoim najbliższym otoczeniu kogoś, kto może Cię wysłuchać i zrozumieć to warto spotkać się z psychoterapeutą. Być może czujesz się niepewnie wśród ludzi, jesteś nieśmiały i odczuwasz samotność? Pamiętaj, że terapeuta będzie dla Ciebie bezpiecznym i systematycznym wsparciem w trudnych chwilach.

Czy z niską samooceną i perfekcjonizmem można pracować u psychoterapeuty?

Jeśli często martwisz się oceną innych i odczuwasz lęk przed poznaniem zdania na Twój temat warto porozmawiać o tym z psychoterapeutą. Warto też sięgnąć po pomoc specjalisty jeśli nie wierzysz w siebie i swoje możliwości, być może Twoja samoocena jest niesłusznie zaniżona. Wielu naszych pacjentów zgłasza się do gabinetu z powodu silnej potrzeby perfekcjonizmu, jest to także obszar nad którym można pracować z psychoterapeutą.

Co zrobić jeśli odczuwam lęk o swoje zdrowie lub życie?

Być może ostatnio odczuwasz lęk o swoje zdrowie i życie nawet z nieuzasadnionych przyczyn, jest to także problem, w którym psychoterapeuta może pomóc. Jeśli miewasz problemy ze snem, częste bóle, nudności lub kołatanie serca warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje psychoterapia. Jeśli interesuje Cię jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie, tutaj znajdziesz opis pierwszego spotkania → link. (tutaj chciałam dać hiperłącze do artykułu, który już jest na stronie).