Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Jak nowe technologie zmieniają oblicze psychoterapii

 

Jeszcze kilka lat temu psychoterapia była dla pacjentów trudnodostępną metodą leczenia. U większości z nich budziła lęk i poczucie niepewności, zaś proces terapii trwał dłużej niż obecnie. Dziś psychoterapia ma zupełnie inne oblicze. Nowoczesne technologie, aplikacje mobilne i terapia online poprawiają jakość terapii i sprawiają, że jest ona bliższa ludziom. Jak konkretnie nowe technologie zmieniają jakość psychoterapii? Czy poszukując psychologa w Poznaniu warto zwrócić uwagę na nowe metody technologiczne które wykorzystuje w gabinecie?

Dostępność wiedzy psychologicznej

Psychologia jako nauka rozwija się dziś niezwykle dynamicznie. Każdego roku odkrywane są nowe aspekty funkcjonowania człowieka, które mają znaczący wpływ na dalszy rozwój terapii. Jednak nie zawsze tak było. Psychologia zaczęła rozwijać się dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej była traktowana jako element filozofii i nie zgłębiała szczególnie kwestii ludzkich uczuć i problemów. Zaczęło się to zmieniać za sprawą znanych w historii psychologów, takich jak Zygmunt Freud czy Abraham Maslow, którzy zgłębiając tajniki ludzkiego zachowania przyczynili się do rozwoju wiedzy.

Historia jest niezwykle ważnym elementem rozwoju psychologii. Pozwala zrozumieć wiele aspektów ludzkich zachowań i wpływa na dalszy rozwój nauki. Mimo to, jeśli chcemy zgłębić tajemnice psychologii i lepiej zrozumieć otaczający nas świat, nie musimy sięgać po historyczne pozycje. Obecnie rynek oferuje wiele interesujących książek, filmów i podcastów z których możemy korzystać by poszerzać naszą wiedzę o ludziach. Warto jednak uważać, by czerpana przez nas wiedza była wiedzą naukową. Niestety na rynku istnieje wiele pozycji, które nie opierają się na rzetelnej wiedzy i faktach psychologicznych. Dlatego po rzetelne książki psychologiczne warto wybrać się do sprawdzonych księgarni naukowych, zaś filmy i podcasty powinny być tworzone przez wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie mogących pochwalić się wyższym wykształceniem z psychologii bądź tytułem psychoterapeuty. Rzetelnym źródłem wiedzy są również strony psychologów w Poznaniu, które prezentują aktualny stan wiedzy.

Mimo że wiedza psychologiczna jest dziś dostępna w wielu miejscach, warto potraktować ten fakt jedynie w kontekście samorozwoju. W momencie, gdy zmagamy się z trudnościami bądź potrzebujemy wsparcia w innych kwestiach, dobrym krokiem jest konsultacja z dobrym psychologiem. Poszukując psychoterapii w Poznaniu warto zwrócić uwagę na doświadczenie specjalistów, opinie pacjentów a także nowoczesne rozwiązania jakie oferuje klinika.

Psychoterapia online

Psychoterapia online wprowadziła prawdziwą rewolucję na rynku psychologicznym. Mimo iż ta forma terapii rozwija się od ponad 20 lat, duże zainteresowanie wzbudziła dopiero w trakcie pandemii. Pacjenci poszukując psychoterapii w Poznaniu duże nadzieje pokładali w wykwalifikowanych specjalistach. Czasy pandemii wpłynęły negatywnie na zdrowie i samopoczucie wielu z nich. Ze względu na kwarantannę i zamknięcie gabinetów osobista pomoc specjalistów nie była możliwa. Jedynym wyjściem w tej trudnej dla wszystkich sytuacji okazała się rozwinięta pomoc psychologa online, która uratowała zdrowie i życie wielu pacjentom.

Jeszcze do niedawna psychoterapia online budziła wiele obaw. Pacjenci zastanawiali się nad jej skutecznością i komfortem pracy z psychologiem. To naturalne, że przed nową formą terapii pacjenci odczuwają strach. Jednak znaczna większość z nich już po pierwszym spotkaniu z psychologiem online jest niezwykle zadowolona z podjętej terapii. Specjalista w sesjach online służąc wiedzą i doświadczeniem dokłada wszelkich starań, by proces terapii był skuteczny dla każdego pacjenta.

Psychoterapia online – czy dla każdego?

Psychoterapia online jest jedną z najskuteczniejszych metod pomocy psychologicznej. Cechuje ją nie tylko komfort i wygoda, ale również innowacyjność w leczeniu trudności emocjonalnych. Konsultacje online z psychologiem w Poznaniu umożliwiają pacjentom odbycie sesji nawet w momencie, gdy przebywają oni na urlopie lub muszą pozostać w domu z powodu choroby. Zapewnia to ciągłość leczenia, gdy osobiste spotkanie jest niemożliwe. Z psychoterapii online w Poznaniu mogą skorzystać także pacjenci z całej Polski. Poszukując dobrego specjalisty nie muszą oni przemierzać setek kilometrów by spotkać się z wybranym psychologiem.

Zdarza się, że część pacjentów nie czuje się jednak komfortowo w trakcie spotkań online z psychologiem. Może to wynikać między innymi z dotychczasowych przyzwyczajeń, braku dostatecznych umiejętności cyfrowych czy trudności technicznych. Czynniki te mogą prowadzić do tak zwanego technostresu, który odnosi się do negatywnego wpływu technologii informatycznej na doświadczenia psychologiczne pacjentów. W praktyce występuje on niezwykle rzadko a z pomocą specjalisty możliwe jest wyzbycie się dyskomfortu związanego z nowoczesną technologią.

Czy nowe technologie zastąpią psychoterapię?

Technologia informacyjna w psychologii rozwija się niezwykle dynamicznie. Prócz psychoterapii online, popularnych podcastów czy aplikacji na telefon naukowcy pracują nad nowymi rozwiązaniami mającymi ułatwić proces terapii. Wielu z nas w obliczu dynamicznego rozwoju technologii może zastanawiać się, czy sztuczna inteligencja i nowoczesne odkrycia naukowe zastąpią tradycyjną psychoterapię. Na chwilę obecną jest to niemożliwe. Psychoterapia jest skuteczna jedynie wówczas, gdy prowadzi ją wykwalifikowany terapeuta. Kontakt z drugim człowiekiem w psychoterapii jest niezbędnym warunkiem powrotu do zdrowia. Dotychczas naukowcy nie odkryli sposobu prowadzenia skutecznej psychoterapii bez udziału terapeuty. Na rynku pojawiają się jednak nowe rozwiązania wspomagające skuteczną pomoc pacjentom. Można do nich zaliczyć między innymi nowoczesne testy online wydane przez Pracownię Testów Psychologicznych, aplikacje do monitorowania zdrowia psychicznego czy platformy do terapii online. Są to jednak narzędzia, które można stosować jedynie pod kontrolą psychologa. Technologia informacyjna w psychoterapii jest stosowana w Poznaniu w wybranych klinikach. Dlatego jeśli chcemy skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które ułatwią proces leczenia, zdecydowanie warto postawić na dobrego specjalistę.