+48 784 355 472 | Rejestracja Online (rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 8:00 do 22:00)
Artykuły |

Dobry psycholog i relacja terapeutyczna. Czy trafiłem na właściwego specjalistę?

Najważniejsze jest, aby podczas psychoterapii czuć się komfortowo – mieć pełne zaufanie do psychoterapeuty, nie obawiać się go, nie wstydzić. Może to brzmieć początkowo trochę niewiarygodnie, gdyż większość pacjentów jest zazwyczaj bardzo zdenerwowana przed swoją pierwszą sesją. Do tego, aby zapoznać się z psychoterapeutą służy kilka pierwszych konsultacji. Jest to czas, w którym warto zadać sobie następujące pytania: czy czuję się bezpiecznie przy tym terapeucie? Czy czuję, że jestem w stanie podzielić się z nim swoją historią, swoimi trudnościami? Czy mam do terapeuty pełne zaufanie? Czy nie będę mieć trudności dzieląc się z terapeutą intymnymi kwestiami, o których z nikim wcześniej nie rozmawiałem?
Warto na etapie konsultacji posiąść wiedzę na temat nurtu, w którym pracuje terapeuta i upewnić się, czy główne założenia nurtu i sposób pracy terapeuty są jasne i zrozumiałe.
Ostatnim etapem części konsultacyjnej jest ustalanie celów terapii. Bardzo ważne jest, aby cele były realne i osiągalne dla obu stron. Psychologowie pracują często w różnych, odmiennych obszarach, np. jedni prowadzą terapię uzależnień czy terapię rodzin, inni natomiast nie świadczą tego typu usług, z powodu nie posiadania kwalifikacji do nich. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój terapeuta będzie w stanie pracować z Twoją trudnością, możesz go o to po prostu zapytać. Należy pamiętać, że kilka pierwszy sesji mieści się zazwyczaj w procesie diagnostycznym. Jest to czas zarówno dla pacjenta, jak i terapeuty, w którym obydwie strony mogą się poznać i zastanowić się nad dalszą współpracą.

Jaką rolę ma relacja terapeutyczna w procesie psychoterapii?

Dla wielu klientów już sama relacja z terapeutą przynosi dużą ulgę. Stanowi ona bezpieczną przestrzeń dla wyrażania naszych emocji, okazywania ich lub doświadczania – czasami być może po raz pierwszy w życiu pacjent ma taką możliwość. Terapeuta w bezpieczny i zaufany sposób odsłania różne perspektywy, z których można spoglądać na swoje zachowania i emocje, a także doświadczenia, przez które się przeszło. Terapeuta przede wszystkim uważnie słucha i stara się szukać dla pacjentów jak najlepszych rozwiązań. Co ważne – relacja ta daje możliwość wypróbowywania nowych technik, zachowań, reakcji, w nieoceniających, pełnych troski warunkach, w których bezpiecznie można je ćwiczyć, do momentu, w którym nabywa się pewności i gotowości do zastosowania ich poza gabinetem.

Jak rozpoznać dobrego psychoterapuetę?

Przed udaniem się na pierwszą wizytę warto sprawdzić w jakim nurcie terapeutycznym pracuje dany psycholog i jakie szkoły oraz szkolenia ukończył. Przede wszystkim powinny to być studia psychologiczne, a także szkoła terapeutyczna, lub bycie w trakcie odbywania nauki w szkole. Cenną informacją są także dodatkowe szkolenia, które odbył dany psycholog, co na początku pozwala określić czy posiada on właściwe kompetencje do pracy z danym problemem, np. do prowadzenia terapii uzależnień. Jeśli nie znajdziemy konkretnych odnośników na stronie internetowej miejsca, w którym pracuje psycholog, zawsze, jeśli mamy wątpliwości, możemy zapytać o poszczególne informacje podczas pierwszej sesji lub w trakcie rozmowy z rejestracją Kliniki.

Co jeśli mój terapeuta mi nie odpowiada?

Nie przy każdym terapeucie każdy pacjent będzie czuć się dostatecznie komfortowo czy bezpiecznie. Jeśli ktoś ma swoje osobiste preferencje, np. czuje, że woli pracować z kobietą lub mężczyzną, warto weź je pod uwagę. Wszystko co pomoże poczuć się bardziej komfortowo jest znaczące. Jeśli jest to konkretne szkolenie, nurt terapeutyczny, wiek psychologa, to należy pozwolić sobie się do tego dopasować i znaleźć odpowiednią dla siebie osobę. Jeśli natomiast ma się jakieś wątpliwości w trakcie terapii, nie należy zatrzymywać ich dla siebie, ale warto przedyskutować je z terapeutą – być może jest to tylko jedna z trudności do przepracowania.

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 8:00-22:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

ul. Gwarna 13/16
Poznań

Wejście od strony ul. Fredry bramą pomiędzy optykiem a piekarnią.

50 metrów od Okrąglaka

 

Umów się już dziś!


Rejestracja i wizyty

7 dni w tygodniu, 8:00-22:00
W celu umówienia się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny lub sms pod numerem:

📞+48 784 355 472

ul. Gwarna 13/16
Poznań

Wejście od strony ul. Fredry bramą pomiędzy optykiem a piekarnią.

50 metrów od Okrąglaka