Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00
Artykuły |

Psychoterapia online, czy to dla Ciebie?

Psychoterapia online, czy to dla Ciebie?

Psychoterapia online jest coraz chętniej wybierana przez pacjentów. Cechują ją wysoka skuteczność, jak również duża wygoda. Dzięki łączeniu online kontakt z psychologiem możliwy jest z każdego miejsca na świecie. Mimo, iż ta forma terapii łamie wiele barier, nie jest przeznaczona dla każdego.

Czym jest psychoterapia online?

Psychoterapia online to metoda leczenia polegająca na rozmowie pacjenta z terapeutą za pomocą platformy online. To alternatywna metoda tradycyjnej terapii, która umożliwia uzyskanie wsparcia bez wychodzenia z domu. Dzięki psychoterapii online pacjenci mogą spotkać się z terapeutą będąc w delegacji bądź na wakacjach. Co więcej, jest to znaczne ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami i chorych. Tradycyjna psychoterapia wymaga, by pacjent udał się do gabinetu i spędził w nim minimum godzinę swojego czasu. Dla wielu jest to duże obciążenie z uwagi na wiek i liczne dolegliwości. W takich momentach często nie są w stanie kontynuować terapii, co negatywnie wpływa na ich zdrowie. Psychoterapia online umożliwia spotkania z terapeutą i dalsze leczenie.

Niektórzy pacjenci, zwłaszcza w podeszłym wieku mogą czuć pewne obawy związane z tą formą spotkań. Najczęściej wiąże się to ze strachem ma przed technologią i brakiem umiejętności informatycznych. Rzeczywiście, psychoterapia online wymaga sprzętu z dostępem do Internetu – może to być laptop, smartfon bądź tablet. Samo łączenie jest jednak niezwykle proste i intuicyjne, zaś wszystkie problemy można w każdej chwili zgłosić dzwoniąc do recepcji Kliniki. Pracownicy dołożą wszelkich starań, by umożliwić pacjentom komfortowe i bezpieczne rozmowy z psychologiem online.

Czy psychoterapia online jest dla mnie?

Czy warto podjąć psychoterapię online? To pytanie przed wyborem specjalisty zadaje sobie wielu pacjentów. Zdalna terapia może być wygodną i odpowiednią formą dla wielu z nas. Każdy ma jednak inne potrzeby również w tym zakresie. Może zdarzyć się, że niektórzy pacjenci będą czuć w rozmowie z terapeutą online dyskomfort. Dlatego przed spotkaniem warto zadać sobie pytanie – czy psycholog online jest dla mnie? W odpowiedzi na ten dylemat można wziąć pod uwagę klika czynników, takich jak:

  • Dostępność tradycyjnej terapii – w przypadku, gdy mamy trudności z dostępem do terapeuty ze względu na odległość lub niepełnosprawność, psychoterapia online będzie najlepszym rozwiązaniem. Umożliwia ona kontakt z psychologiem bez wychodzenia z domu, zaś skuteczność sesji jest taka sama jak w przypadku terapii tradycyjnej.
  • Wygoda i komfort – psychoterapia online umożliwia spotkania z terapeutą
  • w bezpiecznej dla nas przestrzeni. Jeżeli gabinet psychologa budzi w nas lęk i dyskomfort, terapia online może być odpowiednim rozwiązaniem.
  • Indywidualny harmonogram – jeśli codzienne obowiązki utrudniają nam regularne spotkania ze specjalistą, zdecydowanie warto rozważyć terapię online. Dzięki licznym terminom oferowanym przez klinikę każdy pacjent ma szansę na odbycie sesji.
  • Możliwości technologiczne – mając dostęp do dobrej jakości sprzętu z szybkim Internetem, terapia online może przynieść nam znaczne korzyści. Niestety, jeśli sprzęt jest gorszej jakości, może to znacząco utrudniać sesje.

Przed wyborem psychoterapii online warto, by pacjenci przemyśleli również swobodnie kwestię zdalnych spotkań. To naturalne, że przed rozmową będziemy mieć wiele pytań. Pomimo obaw dobrze jest podjąć pierwszy krok i zadbać o swoje zdrowie. Zdecydowana większość pacjentów potwierdza bowiem, że psychoterapia online znacząco podniosła ich jakość życia.

Czy muszę kontynuować terapię online?

Psychoterapia online jest dobrym rozwiązaniem dla wielu pacjentów. Jednak czasami zdarza się, że ta forma terapii przestaje być dla nas komfortowa. Wpływ ma na to wiele czynników, między innymi jakość Internetu, obecność innych osób czy komfort rozmowy ze specjalistą. Pacjenci stojący przed wyborem terapii online niejednokrotnie obawiają się, że w razie problemów nie będą mogli zmienić formy spotkań z psychologiem. Na szczęście, zawsze istnieje taka możliwość. Dla terapeuty najważniejsze jest dobro pacjenta i skuteczność prowadzonej terapii. Jeżeli z jakichś powodów nie chcemy kontynuować spotkań online, zawsze możemy poinformować o tym fakcie specjalistę. To naturalne, że czasami sesje online przestają nam odpowiadać. Psycholog w pełni zrozumie naszą decyzję i bez problemu zaproponuje spotkanie w gabinecie. Dzięki elastyczności i możliwej zmianie formy terapii wielu pacjentów może w komfortowy i bezpieczny sposób prowadzić terapię z wybranym przez siebie psychologiem.