Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00

Jak wybrać dobrego psychologa? Jakie czynniki są decydujące?

Jak wybrać dobrego psychologa? Jakie czynniki są decydujące?

Jak wybrać psychologa – to fraza, którą w Internecie wpisuje coraz więcej osób. Wybór psychologa online to trudne zadanie. Pacjenci natrafiają w sieci na specjalistów o różnych kwalifikacjach. Ukończone studia, odbyte kursy, pozytywne opinie to tylko jedne z wielu kryteriów, które pacjenci biorą pod uwagę. Jak jednak ocenić, w czym pomaga psycholog?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze psychologa?

Wybór psychologów, którzy oferują pomoc, jest niezwykle szeroki. Jak podaje PWN, w Polsce jest obecnie blisko 18 tys. psychologów, którzy oferują swoje konsultacje. Dzięki temu możemy znaleźć specjalistę, który odpowiada naszym potrzebom. Zanim jednak rozpoczniemy terapię, warto zastanowić się – jak wybrać dobrego psychologa w Poznaniu? Przy tak dużym wyborze specjalistów może być to trudne. Na szczęście są pewne kryteria, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze terapeuty.

Po pierwsze – wykształcenie specjalisty. Dobry psycholog powinien mieć ukończone studia wyższe z psychologii i nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. O doskonaleniu się psychologa mogą świadczyć między innymi ukończone przez niego kursy, w tym kurs psychoterapii.

Drugim elementem, który warto wziąć pod uwagę, jest doświadczenie. Warto sprawdzić, w jakich miejscach psycholog pracował z pacjentem. Najczęściej są to szkoły psychoterapeutyczne, kliniki, szpitale czy fundacje świadczące pomoc psychologiczną.

Prócz kwestii formalnych, takich jak dostępność i harmonogram terapeuty, ważne jest, by specjalista zapewniał pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. Każdy psycholog jest zobowiązany do utrzymania tajemnicy zawodowej i udzielenia potrzebnego wsparcia. Przed pierwszą wizytą warto zorientować się, czy psycholog pracuje zgodnie z Kodeksem Etyki Zawodu Psychologa oraz co na jego temat sądzą inni pacjenci. Również dobry psycholog online powinien zbierać głównie pozytywne opinie i być otwartym na każdego pacjenta.

Jakie pytania warto zadać na pierwszej wizycie u psychologa?

Pierwsza konsultacja psychologiczna w Poznaniu w Klinice LMC ma służyć poznaniu się pacjenta ze specjalistą. W czasie spotkania psycholog będzie chciał dowiedzieć się, z czym pacjent przychodzi, jakie ma zainteresowania, czym zajmuje się na co dzień i jakich efektów oczekuje po skończonej terapii.

Podczas pierwszej wizyty warto też zadawać specjaliście swoje pytania. Mogą one dotyczyć własnych doświadczeń lub kwestii organizacyjnych, na przykład ile będzie trwała terapia. Inne pytania, jakie warto zadać specjaliście, to:

  • Jak wygląda proces terapii?
  • Czy terapia będzie dostosowana do moich potrzeb?
  • Jakie mogą być trudności w trakcie terapii?
  • Jakich efektów mogę oczekiwać?

Zadając własne pytania psychoterapeucie pacjent może lepiej zrozumieć, jak wygląda terapia i zbudować poczucie bezpieczeństwa. Otwarta rozmowa pozwala rozwiać wątpliwości, lepiej przygotować się na kolejne spotkania i zwiększyć zaangażowanie w proces terapeutyczny.

Czy specjalizacja psychologa ma znaczenie przy wyborze?

W odpowiedzi na pytanie, z jakimi problemami do psychologa, może pomóc jego specjalizacja. Każdy psycholog, który pracuje z pacjentem, to specjalista w obszarze diagnozy, motywacji i zaangażowania, zaburzeń psychicznych, interwencji kryzysowej, rozwoju dziecka i wielu innych. Dlatego w przypadku dylematu, kiedy udać się do psychologa, warto przed pierwszą wizytą sprawdzić kompetencje specjalisty.

Dobry psycholog to osoba, która ma wykształcenie wyższe z psychologii, przeszła własną psychoterapię, bierze udział w szkoleniach i superwizji, by podnosić swoje umiejętności. W Klinice LMC każdy psycholog i psychiatra posiadają odpowiednie wykształcenie i specjalizują się w swojej dziedzinie, co gwarantuje profesjonalne podejście do każdego pacjenta. Nasi terapeuci mają doświadczenie w pracy z różnymi trudnościami, takimi jak zaburzenia lękowe, depresja, stres, kryzysy życiowe czy problemy w relacjach. Nasi specjaliści pomogą też odpowiedzieć na pytania, jak wybrać odpowiedniego psychologa i jak wybrać psychologa dla dziecka w Poznaniu.

Jak ocenić skuteczność terapii?

Skuteczność terapii jest kluczowym czynnikiem dla osób, które idą na konsultację do psychoterapeuty. Pacjenci często oczekują, że terapia pomoże im w rozwiązaniu trudności emocjonalnych, poprawi jakość życia i zwiększy ich dobrostan psychiczny już po pierwszym spotkaniu. Jednak skuteczność terapii zazwyczaj wymaga czasu i zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeuty. Jak zatem ocenić, czy terapia przynosi oczekiwane rezultaty?

Jednym z kluczowych wskaźników jest zmiana w nastroju. Lepsze samopoczucie, większa stabilność emocjonalna i mniejszy poziom stresu mogą świadczyć o tym, że terapia zaczyna działać. Ważnym sygnałem jest też pokonywanie trudności i zaufanie własnej intuicji w codziennych życiu.

Innym sygnałem świadczącym o tym, że terapia działa, jest poprawa w relacjach z innymi. Spotkania ze znajomymi, łatwiejsza komunikacja z bliskimi oraz większa otwartość na budowanie zdrowych relacji mogą wskazywać na pozytywne zmiany.

Istotnym wskaźnikiem skuteczności terapii jest też zmniejszenie objawów. Ograniczenie ataków paniki, poprawa jakości snu czy zmniejszenie napięcia nerwowego mogą wskazywać, że pacjent zaczyna panować nad emocjami i wracać do zdrowia.

Kiedy warto zmienić terapeutę?

Czasami okazuje się, że dany specjalista nie odpowiada naszym problemom. Może to wynikać zarówno z metod pracy stosowanych przez psychologa, jak również z osobowości, doświadczeń pacjenta z przeszłości czy mechanizmów zachowania. To naturalne, że niektórzy pacjenci zmieniają specjalistę. W przypadku, gdy podczas terapii czujemy się niekomfortowo bądź widzimy, że konsultacje nie przynoszą efektów, warto porozmawiać z psychologiem o swoich odczuciach. Gdy to możliwe, specjalista postara dopasować się do pacjenta. Jeśli jednak psycholog nie będzie mógł pomóc pacjentowi, dołoży wszelkich starań, by nakierować go na odpowiedniego terapeutę w innym nurcie.

Nurty terapeutyczne różnią się one między sobą w wielu kwestiach, takich jak teoria, założenia, cele terapeutyczne czy metody pracy z pacjentem.
Do najczęstszych nurtów zalicza się:

  • nurt psychodynamiczny;
  • nurt poznawczo-behawioralny;
  • nurt systemowy.

W Klinice LMC wiemy, że wybór odpowiedniego terapeuty to niełatwe zadanie. Dlatego jesteśmy otwarci dla wszystkich osób, które potrzebują pomocy. Nasze doświadczenie w leczeniu pacjentów wskazuje, jak ważne jest zrozumienie i pełna akceptacja potrzeb każdego pacjenta. Wierzymy, że skuteczna terapia opiera się na indywidualnym podejściu, empatii i stworzeniu bezpiecznej przestrzeni do rozmowy.

Nasza Klinika pozostaje otwarta dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu. W naszej klinice psychologicznej w Poznaniu można bezpiecznie umówić wizytę telefonicznie, internetowo lub osobiście w siedzibie kliniki przy ul. Święty Marcin 73/8. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania dotyczące leczenia.