,,Brakuje mi tych chwil w związku…” – to zdanie często mówią pacjenci, którzy zmagają się z wypaleniem po wielu latach związku. Rzeczywiście, takie uczucia jak namiętność czy intymność z biegiem lat gasną. Jednak z odpowiednim wsparciem i zaangażowaniem możliwe jest ich wzbudzenie na nowo.
Intymność w związku po latach
Intymność jest niezwykle ważnym aspektem każdego związku. Rozumiana może być na wiele sposobów. Dla jednych ogranicza się ona jedynie do seksu, dla innych zaś jest to również wspólne spędzanie czasu z ukochaną osobą. Niezależnie od interpretacji, intymność pojawia się na początku prawie każdej relacji. Partnerzy chcąc pokazać swoje zaangażowanie i własne zalety wkładają w związek większość swojej energii. To absolutnie zrozumiałe – bardzo zależy im na drugiej osobie. Z czasem jednak w wielu związkach intymność i namiętność się osłabiają. Partnerzy są przekonani, że nie czują do siebie nic, zaś relacja podtrzymywana jest jedynie przez przyzwyczajenie. Brak pożądania w związku doprowadza to nie tylko do wielu konfliktów, ale również rozwodów. Oczywiście, są sytuacje, gdy zakończenie związku jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Jednak w wielu przypadkach relację można uratować poprzez pielęgnację intymności w związku.
W początkowej fazie relacji partnerzy są pod wpływem silnych uczuć. Hormony, takie jak dopamina i serotonina oddziałują na człowieka i powodują, że idealizuje on swoją drugą połówkę pod każdym względem. Taki mechanizm jest potrzebny, bowiem bez niego ludzie nie byliby w stanie się zakochać i nawiązywać intymnych relacji. Z czasem jednak intymność i namiętność gasną. Brak seksu w związku a także niezrozumienie potrzeb drugiej osoby dodatkowo nie poprawiają sytuacji. Oczywiście to naturalne, że w związku są lepsze i gorsze chwile. Warto jednak pamiętać, że każdą relację należy pielęgnować, zaś przy wspólnym zaangażowaniu możliwe jest czerpanie satysfakcji ze związku. Jak zatem przywrócić pożądanie w związku? Robert Sternberg, amerykański psycholog, wskazuje na trójczynnikową koncepcję miłości, w której wyróżnia: namiętność, intymność i zaangażowanie.
Trójczynnikowa koncepcja miłości
Namiętność to inaczej silne pragnienie i pożądanie drugiej osoby. Najczęściej towarzyszą jej liczne emocje, takie jak euforia, ekscytacja, radość, ale też niepokój i gniew. To właśnie na tym etapie partner jest idealizowany, zaś wszystkie sprawy rodzinne czy zawodowe schodzą na dalszy plan.
Intymność, nazywana również bliskością w związku, jest drugim etapem rozwoju miłości. Po początkowej fazie euforii pojawia się chęć rozwoju głębokiej więzi z ukochaną osobą. Mowa tu przede wszystkim o więzi emocjonalnej i uczuciowej. W fazie rozwoju intymności partnerzy budują wzajemne zaufanie, troskę, zrozumienie i szacunek. Głęboka i intensywna namiętność przeradza się we wspólne budowanie zaufania, zrozumienie potrzeb i oczekiwań partnera oraz bliskość seksualną z uwzględnieniem potrzeb ukochanej osoby.
Zaangażowanie to trzeci element koncepcji miłości Rosenberga. Jest to kluczowy etap dla dalszego rozwoju i utrzymania relacji. Na podstawie zdobytych doświadczeń i przeżytych wspólnych chwil podejmują oni decyzję o zakończeniu bądź rozwoju związku. Oczywiście, nadal ważne pozostają takie kwestie, jak namiętność czy intymność. Jednak na etapie zaangażowania dla partnerów najważniejsze staje się wspólne patrzenie w przyszłość. To właśnie wtedy podejmują oni decyzję o wspólnym mieszkaniu, ślubie i potomstwie.
Jak obudzić pożądanie w związku?
Na początku większości relacji partnerzy czują do siebie intensywne i namiętne uczucia. Silne pożądanie i zachwycanie się partnerem sprawiają, że związek wydaje się idealny. Jednak z czasem te uczucia słabną. Brak zainteresowania seksem w związku i oddalanie się partnerów od siebie to tylko jedne z licznych problemów, z jakimi mierzą się pary z długoletnim stażem. Zastanawiają się oni, jak obudzić pożądanie w związku? Oczywiście, na pożądanie wpływa wiele czynników, jednak najczęściej jego wzbudzenie jest możliwe. W jaki sposób?
Przede wszystkim warto zadbać na początku o samego siebie. Mimo, iż w relacji ważny jest drugi człowiek, to nie wolno zapominać o swoim dobrostanie. Rozwój własnych zainteresowań, spędzanie czasu ze znajomymi lub uprawianie sportu to jedne z wielu propozycji, które mogą podnieść samopoczucie. Czując się dobrze we własnym ciele i żyjąc w zgodzie ze sobą partnerzy są w stanie okazywać szczęście w związku.
Niezwykle istotne, prócz własnego samorozwoju, jest także skupienie się na potrzebach partnera. Mowa tu przede wszystkim o drobnych gestach, takich jak przytulanie, prawienie komplementów i wsłuchiwanie się w potrzeby ukochanej osoby. Takie czynności na pierwszy rzut oka brzmią banalnie, jednak są niezwykle istotne dla podtrzymania relacji. Świadczą bowiem o zaangażowaniu i uczuciu do partnera.
W związku ważna jest również relacja intymna. Seks w długoletnim związku podtrzymuje zaangażowanie partnerów w relację, poprawia nastrój i umacnia uczucia. Jednak wraz z wiekiem problemy z seksem w związku mogą być coraz większe. To naturalne, że po wielu latach spada poziom libido, zaś stosunki odbywane są coraz rzadziej. Jednak współżycie w długoletnim związku nadal jest możliwe. Co więcej, zawsze istnieje szansa na ponowne wzbudzenia pożądania. W jaki sposób? Przede wszystkim warto uświadomić sobie potrzebę ponownego współżycia i szczerze porozmawiać o tym z partnerem. Może bowiem się okazać, że on również chciałby ponownie współżyć, jednak dotychczas nie miał odwagi o tym mówić. W odbudowie relacji intymnej należy także wsłuchiwać się w potrzeby partnera. Każdy bowiem ma inne zapotrzebowania, które również zmieniają się z wiekiem. Gdy trudno jest rozpocząć ponowne współżycie, można także spróbować nowych pozycji lub eksperymentować w łóżku. Oczywiście, na początku nie będzie to łatwe. Mogą pojawiać się liczne problemy związane z dyskomfortem lub brakiem chęci na seks. Nie należy oczywiście robić nic na siłę, jednak nie warto zniechęcać się po pierwszym nieudanym razie. Pomocą służy także seksuolog, który pomoże partnerom nie tylko wzbudzić wzajemne pożądanie, ale także udzieli wielu cennych wskazówek na temat współżycia i czerpania z relacji samych pozytywnych chwil.