Rejestracja telefoniczna lub sms 7 dni w tygodniu od 9:00 do 21:00

Czy warto iść do seksuologa i kto powinien?

Czy warto iść do seksuologa i kto powinien?

Czy warto iść do seksuologa – to dylemat, który staje przed wieloma osobami przed pierwszą wizytą u specjalisty. Niewiele osób bowiem jest w stanie z łatwością otworzyć się przed drugim człowiekiem i porozmawiać o jednej z najbardziej intymnych sfer. Jednak pacjenci, którzy decydują się na terapię u naszego seksuologa w Poznaniu, w znacznej większości potwierdzają pozytywny wpływ pomocy specjalisty zarówno na ich relację z partnerem, jak i ich własne samopoczucie.

Jakie problemy można omówić z seksuologiem?

Seksuolog jest specjalistą, który zajmuje się sferą życia intymnego i seksualnego człowieka. Najczęściej seksuologiem jest psycholog lub lekarz, który ukończył studia podyplomowe z seksuologii i zrobił specjalizację z tej dziedziny.

Wielu pacjentów zmagających się z problemami w zakresie zdrowia intymnego zastanawia się, kiedy iść do seksuologa. Szczególne obawy u kobiet i mężczyzn budzi pierwsza wizyta w gabinecie specjalisty. Pacjenci obawiają się bowiem, jak zostaną przez niego odebrani oraz czy jest on właściwa osobą do rozwiązania ich trudności. Do gabinetu seksuologa warto zwrócić się wtedy, gdy:

  • w związku występują problemy natury seksualnej;
  • odbywanie stosunków sprawia ból i dyskomfort;
  • odczuwa się brak pożądania wobec partnera;
  • występują problemy z erekcją.

Co jeszcze leczy seksuolog? Prócz problemów z erekcją a także dyskomfortem odczuwanym podczas odbywania stosunku, terapeuta od seksualności pomoże w zaburzeniach popędu seksualnego i orgazmu, uzależnienia od seksu lub niezgodności płci biologicznej z psychologiczną i brakiem akceptacji. Do seksuologa warto również zgłosić się wtedy, gdy chce się uzyskać poradę związaną ze współżyciem, utrzymaniem prawidłowej higieny intymnej lub antykoncepcją.

Kiedy warto skorzystać z pomocy seksuologa?

Problemy, z którymi przychodzą, bywają różne. Do najczęstszych zaliczyć można między innymi: problemy z libido, przedwczesny wytrysk, kłopoty z erekcją, uzależnienie od pornografii, niepewność co do swojej orientacji seksualnej oraz trudność w jej zrozumieniu i zaakceptowaniu, problemy seksualne w relacji z partnerem, trudności w staraniu się o dziecko i wiele innych. Każdy pacjent przeżywa swoje trudności w indywidualny sposób. Jednak warto pamiętać, że każdy z nich niezależnie od stopnia zaawansowania problemu może liczyć na należytą pomoc.

Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa?

Pierwsza wizyta u seksuologa w naszej poradni zdrowia psychicznego w Poznaniu odbywa się w atmosferze pełnego zrozumienia i w dyskrecji.

Spotkanie zwykle zaczyna się od rozmowy, podczas której specjalista zadaje pytania dotyczące zdrowia, historii życia seksualnego, relacji oraz ewentualnych trudności. Ważne jest, aby odpowiadać szczerze – seksuolog jest profesjonalistą i nie ocenia pacjenta. Podczas pierwszej konsultacji specjalista odpowie też na wszystkie pytania i wątpliwości pacjenta związane z leczeniem i stanem zdrowia.

W zależności od problemu seksuolog może zlecić konsultację z lekarzem ginekologii lub urologii by wykonać dalsze badania, np. hormonalne, lub zaproponować odpowiednią terapię – psychologiczną, farmakologiczną czy edukacyjną. W przypadku par seksuolog może też doradzić wspólne spotkania, jeśli trudności dotyczą relacji. Pierwsza wizyta to przede wszystkim okazja do otwartej rozmowy i znalezienia najlepszej drogi do rozwiązania problemu.

Czy terapia seksuologiczna może poprawić relacje w związku?

Pary, które przychodzą pierwszy raz do gabinetu seksuologa, często zadają pytanie, czy terapia może poprawić ich związek. Jak wynika z badań opublikowanych w międzynarodowym czasopiśmie naukowym Archives of Sexual Behavior, terapia seksuologiczna dla par może poprawić satysfakcję w związku nawet u 70 proc. par zgłaszających się na terapię.

Terapia dla par w Poznaniu w Klinice LMC pomaga partnerom lepiej zrozumieć swoje potrzeby, przełamać bariery oraz znaleźć satysfakcjonujące rozwiązania problemów natury intymnej. W trakcie konsultacji psychologicznej nasz specjalista stosuje różne metody rozwiązywania problemów w związku, takie jak psychoterapia poznawczo-behawioralna, trening komunikacji, techniki relaksacyjne oraz praca nad budowaniem więzi emocjonalnej między partnerami. Wiele problemów w związku wynika też z błędnych przekonań na temat relacji, dlatego nasz psycholog udziela wszystkim pacjentom psychoedukacji na temat bliskich relacji.

Nasza klinika ma też do zaproponowania inne metody leczenia. Jeśli trudne relacje w związku mają związek z chorobą jednego z partnerów, do dyspozycji pacjentów jest specjalista z psychiatrii, który określi przyczyny problemu i zaproponuje wdrożenie farmakoterapii. W zależności od diagnozy, leczenie może obejmować leki stabilizujące nastrój, przeciwdepresyjne lub redukujące poziom lęku. Psychiatra dostosuje terapię do niezbędnych potrzeb pacjenta, a w razie konieczności skieruje na dalszą psychoterapię wspomagającą leczenie farmakologiczne. Dzięki temu można skutecznie zmniejszyć objawy choroby, co przyczyni się do poprawy jakości relacji i zwiększenia satysfakcji ze związku. O konkretnych metodach leczenia można przeczytać na naszej stronie.